Zaman Yönetimi

Zaman Nedir?
Zaman, iki hareket arasındaki süredir. Bir sürenin belirli bir parçasıdır. Belirlenmiş veya belirlenecek olan andır. Bir işin, oluşun içinde geçeceği veya geçmekte olduğu süredir.
Zaman Yönetimi Nedir?
Yapmayı düşündüğümüz işleri, öncelik sırasına koyarak hedefler belirleme ve sonuçlandırmak için süreyi en verimli kullanma yeteneğidir.
Bazen çevremizden duyarız; ‘Gün, 24 saat ama yetmiyor hiç bir şekilde’ diye. Hatta, kendimize de itiraf ederiz; ‘Yetişemiyorum, işleri bitiremedim’ vs. İşte, tam bu sebeplerden dolayı ihtiyaç duyarız zamanımızı yönetmeye. Plan yapmak isteriz, ajandalarımıza günlük, haftalık programlarımızı yazarız. Ama yine de başarılı olamayız.

Peki, zaman nasıl yönetilir?
Herkesin sahip olduğu zaman, nasıl kullanıldığına göre hayatı ya kolaylaştırır, ya zorlaştırır. İnsan kendisine ve hayatına değer verdiğinde; bu değerli zamanını en doğru şekilde kullanmak isteyecektir.
Bunun için önce büyük resmi görmelisiniz. O resme dışarıdan bakmalı ve yönetimi ele almanın çalışmalarına başlamalısınız. Alışkanlıkları, öncelikleri belirlemeli ve onlara ne kadar zaman ayırdığınızı ortaya koymalısınız. Ayrıca, gün içinde hangi saatlerde kendinizi daha verimli hissediyorsanız zor işleri o zamanda yapmalısınız.
Bir düzen kurun. Masa başı çalışıyorsanız, gün bitiminde masanızı ertesi güne hazırlayın. Bilgisayarınızda düzenli bir dosyalama oluşturun.
Kesin ve net hedefleriniz olsun. Öncelikli olanları belirleyin. Kontrolü elinize alın ve hedeflerinize sahip çıkın.
Bunun için bir zaman tablosu oluşturabilirsiniz. Bu tablo, önceliklerinizi belirleyeceğiniz en etkili yöntemdir.


Plan Yapmak Ne Kadar Önemlidir?
Bir sonraki günü bugünden planlamak, zaman yönetiminde çok önemlidir. Bunun için de günlük olarak hedeflerinizi yapmalı, planlarınızı çıkarmalı ve yapacaklarınızı belirlemelisiniz. Bunu bir gün önceden yaptığınızda, işler sizin için çok daha kolay olacak.


Bir ajandanız olsun ve yapacağınız her işi öncesinde not alın. Hem unutmazsınız, hem de işlerinizi sırasıyla yaparsınız.
Zamanı etkili kullanmanın bir diğer önemli yanı da erken kalkmaktır. Sabahın erken saatlerinde daha verimli olur ve işlerinizi plana koyarsınız.
Planlama yaparken göz ardı edilmeyecek önemli ayrıntıları, küçük notlar ile masanızın görünen köşelerine asın. Böylelikle unutma gibi bir durum yaşamazsınız.

“Hayır” demeyi bilmelisiniz!
Tüm işlerinizi planladınız ama son anda planlarınızı aksatacak bir durum çıktı karşınıza. İşte o zaman, hiç düşünmeden “hayır” diyebilmelisiniz. Son anda çıkan işler size engel olmamalı. Mutlaka yapılacak bir zamanı vardır ve bunu da en iyi siz belirlersiniz.
8-8-8 Kuralı İşinize Yarayabilir!
24 saati 3’e bölerek 8 saat uyku, 8 saat iş ve 8 saat özel yaşam planlaması yaparak etkili bir zaman yönetimi gerçekleştirebilirsiniz.
Zaman yönetiminin en vazgeçilmez kuralı da kendine zaman ayırabilmektir. Planlamanızı yaparken kendinize vakit ayırabileceğiniz özel zamanlar da ayırmalısınız. Dinlenecek, kendinizi iyi hissedeceksiniz. Bu, sizin işlerinizde de daha motive olmanızı sağlayacaktır.

Eğer işinizde verimli ve başarılı olmak istiyorsanız zaman yönetimi size çok fayda sağlayacaktır.
İngiliz girişimci ve filozof William Penn’in de dediği gibi, “Zaman en çok istediğimiz ama en kötü kullandığımız şeydir.”

Figen GERİ

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir