Yesimsbabies-Yeşim Buyer Tarafından

yesimsbabies - amigurumi

Bir Umutla Örüyorum

Ben Yeşim Buyer. 19 yıllık evliyim. 18 ve 9 yaşlarında iki erkek evladım var. Cok istediğim, hep hayalini kurduğum bölüm olan iç mimarlığı bitirdim. Fakat bu alanda yine çok istekli olmama rağmen hiç çalışma şansım olmadı. 20 yıl boyunca kurumsal bir şirkette personel sorumluluğu yaptım. İkinci oğlumun doğumundan sonra 2 yıl daha çalışıp bazı sebeplerden dolayı iş yaşamıma ara verdim.

Çalışma hayatım boyunca boş zamanlarımda takı, örgü, keçe çalışmalarım oldu.Yani her zaman bir hobim oldu. Evde ki iki yılım çeşitli denemeler, araştırmalarla geçti. Evde olmak, sadece ev işleri yapmak bana göre çok rutin ve üretmekten çok uzaktı. Aslında üretmemek bana göre değildi.

Bir gün benim gibi hobiler edinen kişilerin işlerini araştırırken örgü bebek yapımı (amigurumi) ilgimi çekti.

Elim bu tip işlere yatkın olduğu için, bu işin benim için de biçilmiş kaftan olduğunu düşündüm. Hatta yıllar önce aldığım iç mimarlık eğitimi sebebiyle; tasarım, renkler, her alanda estetik görünüm gibi konuların bu işi destekleyeceğini düşündüm. Aldığım eğitim ve dünyaya estetik bakış açım, bu işi bir adım öteye taşımama ve en önemlisi  kendi tarzımı oluşturmama yardımcı oldu.

Bir yıl boyunca sürekli ördüm. Kendimi ve çalışmalarımı çok geliştirdim. Eşin dostun aldıkları, hediye ettiklerim haricinde elimde bir çok bebek ve oyuncak birikti. Artık bu işi gelire çevirmek için hayallerimi daha öteye taşımam gerektiğini düşündüm. Eğitimci olan akrabam, çalıştığı okulda yapılacak kermese beni davet etti. Başta çok tereddütlü gittim, ilk satış tecrübem olacaktı. Kermeste en farklı stant benimdi.

Yesimsbabies Amigurumileri

Çocukların çok ilgisini çekti ve o gün bütün bebeklerimi sattım.  O kermes benim hayallerimi gerçekleştireceğim bir dönüm noktası oldu. Amigrumi çalışmalarımın hikayesi evimde başladı. Bir sene boyunca bebeklerimi evimde sadece sevdiklerime sergilerken, ikinci sene kermeslerde, arkasından bir fuarda, bir internet sitesinin satışında, bir festival alanında, bazen bir cafenin tasarım odasında gelişti  ve şimdi ise Sn. Tomris Özgüroğlu Başkanlığı ile kurulan “Eğitim ve Kültürü Destekleme Derneği” çatısı altında şekillenerek bana bu işin eğitmenliğini yapma fırsatı oluştu. Şimdi kursiyerlerden oluşan bir ekip ile başka maceralara yelken açmak için hayallerimin peşinden koşuyorum.

Hepimizin bir hikayesi vardır bu hayatta. Benim eğitimini aldığım iç mimarlık, tasarım ile başlayan maceram hobi ve üretme tutkusuyla hız kazanarak, hedefimi şekillendirmeye ve adım adım ilerlemeye ve yapmaktan en büyük keyif aldığım hobimi bulmama sebep oldu. Şimdi ise hobimi başkalarına da sevdirerek ve geliştirerek bir gelir kapısı haline getirdi. Ben ara verdiğim iş hayatına en sevdiğim şekli ile geri döndüm. Bir umutla örüyorum. Sevdiğim işi yapıyorum. Aldığım eğitimi kullanıyorum. O zaman hikayemiz ne olsun. HİKAYEMİZ GİRİŞİM olsun J

İnstagram 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir