Çok Yönlü Yaprak Yapsan

Çok Yönlü Yaprak Yapsan

 * Çok yönlü bir kadın olduğunuzu biliyoruz.İş hayatındaki Yaprak Yapsan’ı üç kelimeyle tanıtabilir misiniz?

– Hızlı, hızlı, hızlı J

* Çok yönlü olmanız farklı bakış açılarınızın olduğunu gösteriyor.Örnek olması açısından farklı bakış açısı nasıl geliştirilebilir?

Farklı bakış açısı geliştirmem için algılarımı sürekli açık tutmam şart. Sürekli aynı yere bakarsam, artık oraya karşı duyarsızlaşır ve bir süre sonra görmem. Etrafta olup biten her şeyi takip etmeliyim. “Bu benimle ilgili değil.” deyip, ilgisiz yaklaştığım şeyler yüzünden çok büyük fırsatlar kaçırabilirim. Bunu sağlamak için her gün 5 tane ilgi alanım, 5 tane de hiç ilgilenmediğim konularla ilgili okumalar yaparım. 26 yaşından büyük kişilerle çalışmam. Gençlik ve teknoloji beni besliyor.

* Rol model hayatların toplum üzerindeki etkilerini biliyoruz.Sizin hayatınızı etkileyen ya da örnek olan bir rol model kadın var mı?

Benim kendime örnek aldığım iki kadın: Leyla Alaton ve Kıvılcım Kayabalı. Tüm Hikayesi Girişim takipçilerine de bu değerli kadınları araştırmalarını tavsiye ederim.

* Sosyal medya yönetimi eğitimi almış biri olarak aynı zamanda bir anne olarak çocuklarda sosyal medya kullanımı ile ilgili neler söylersiniz?

Çocuklarda sosyal medya kullanımı müdahale edilmesi gereken bir alan. Her ne kadar çocuğunuza güvenseniz de internet ortamı tam da “Ben çocuğuma güveniyorum ama karşısındakine güvenmiyorum.” lafının yeridir aslında. Çocuklar belirli bir yaşa gelene kadar ebeveyn kontrolünde ve günün belirli saatlerinde sosyal medyada zaman geçirmeli. Sosyal medyanın gücü kontrolsüz. Kontrolü anne-babalar ele almalı.

* Peki sosyal medya yönetimi nedir?

Sosyal medya yönetimi içinde birçok farklı kolu barındıran geniş bir alan.Rekabette öne çıkmak, müşterilerinizle etkileşimde kalmak ve marka imajınızı pekiştirmek için markanın yapısına uygun yol haritasının oluşturulması ile sosyal medya yönetimi süreci başlar. Sonraki aşamada her an kontrolde kalmanız, gündemdeki her şeyi anlık izlemeniz ve her daim doğru zamanda doğru karar vermenin peşinde olmanız gerekiyor. Sosyal medya her dakika koşuyor. Bir an olsun yavaşlarsanız, geride kalırsınız.

* İş hayatında çok büyük bir rekabet ortamı var.Bu rekabette sosyal medya reklamlarının etkisi ne kadar oluyor sizce?

Rekabet hayatın her alanında var. Sosyal medya markalar arasında kıran kırana rekabetin olduğu bir ortam. Rekabetin ölçütünü de sadece sosyal medya reklamlarına indirgeyemeyiz. Sosyal medya reklamları, geleneksel medya reklamlarına oranla şirket bütçelerinden daha az miktarda harcamalarla yönetilebiliyor. Bizim sektörde amacımız öncü olmak. Her şeyi önce duyuran, hedef kitleyi ilk haberdar eden marka değer kazanır.

* STK’larla işbirliği içinde olduğunuzu biliyoruz.Kısa bir süre önce Barış İçin Kadın Dayanışma Grubu’yla Cizre’ye gittiniz.Oradaki kadın portresini çizebilir misiniz?

Ülkemizde kalıcı barışın inşası nedeniyle, içinde özellikle kadın ve çocukların olduğu tüm sivil toplum projelerine gönüllü olarak destek veriyorum. Bu nedenle oluşan bir Barış İnsiyatifinde, aydınlar, gazeteciler, siyasetçiler ve çeşitli meslek gruplarından 25 kadınla birlikte Cizre’ye bölge ziyareti gerçekleştirdik. Terörün ülkemize verdiği zararın artık son bulmasını ve özellikle de sivil halka yapılan her türlü hareketin karşısında öncelikle kadınlar olarak ses verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

* Kadına destek olunmalı cümlesini hepimiz kullanıyoruz.Sizce destek olmak yeterli mi?

Kadına destek olmak yeterli değildir. Kadına destek olmadan önce, kadının kendi kendine yetmesini ve kendi gücünün farkında olmasını sağlamamız gerekir. Siz kadına bir yol gösterir ve onun gücünün farkına varmasını sağlarsanız, kadın üretir, büyür ve farklı kadınlara, çocuklara da dokunur.

* Hikayesi Girişim olarak evden çalışan ve girişimci olan kadınlarımıza destek amaçlı kurulduk.Sizin Girişimci ve Girişimci olmak isteyen kadınlarımıza değerli önerilerinizi rica etsek?

Öncelikle tüm Hikayesi Girişim takipçilerine, cesaretli olmalarını tavsiye ederim. Cesaret olmadan ve aksiyon almadan hiçbir fikrin değeri kalmıyor. Sayfalarca fikirlerinizi yazıp, her ayrıntıyı detaylandırıp uygulamak için doğru zamanı beklerseniz o zaman gelmeyebilir. Başaramasanız bile ne olur ki? En kötü farklı bir şey denersiniz. Fikirlerinizi ertelemeyin J

* Son olarak çok yönlü olmanız sizi yoruyor mu? Ailenize ve kendinize nasıl vakit ayırıyorsunuz?

Aslında çok yönlü olamasam yorulurum J Günüm aynı anda birkaç şeyle uğraşarak geçiyor. Çalışırken, yandan araştırma yapıp, gündemi takip ediyor bir taraftan da gün boyu çocuklarımla iletişimde kalıyorum. Kendimi tek bir şeye odaklanıp sınırlandırmak hiç bana göre değil. Gelişmek, aynı anda birçok yere bakmadan mümkün olmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir