“Yapmam Gerekiyor’u” Dönüştürmek..

Hemen hemen pek çoğumuz kendi kendimize ya da başkalarıyla konuşurken “yapmak gerekiyor, mecburum, yapmalıyım, zorundayım” cümlelerini kullanıyoruz değil mi? Üstelik yaşın, iş hayatında olup olmamanın bir önemi yok. Burada on iki, on üç yaşından belki daha alt yaş da “yapmam gerekiyor, zorundayım..” diyor. Peki altta yatan nedenler ne? Hepimizin nedenleri konu, mesele ne olursa olsun ortak olabilir mi? Korkular mı, endişeler mi? Güvende hissetme ihtiyacı mı? Yakınlık kurma, kabul görme ihtiyacı mı? Kontrol etme, yönetme isteği mi? Belirsizlik mi? Sabırlı olmamak, akışa güvenmek mi? Bir türlü kabul edememek, teslim olmamak mı, bırakmamak mı? “Yavaşlarsam kaçırırım, geç kalırım” düşüncesi mi? Zamanı kullanamama endişesi mi? Suçlanmak mı? Hesapsız eleştirmek, eleştirilmek mi, yargılanmak mı? Başarısızlık korkusu mu? Kaybetme korkusu mu? Değer verdiğiniz, önemsediğiniz insanların gözünden düşmemek mi? Onaylanmak, takdir edilmek mi?….

“Yapmam gerekiyor, zorundayım,..” cümlelerini kurarken kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Mutlu mu, huzurlu mu, keyifli mi? Gergin mi? Zihniniz nasıl? Bedeninizdeki kaslar nasıl? Stres, öfke, sinir var mı? Nefesiniz rahat mı? Bu cümleler sizi ateşliyor mu yoksa daha çok istemeye istemeye yapmanıza mı yol açıyor? Lütfen, gün içinde kaç kere “yapmam gerekiyor, zorundayım, yapmalıyım…”cümlelerini kurduğunuzu fark etmeye çalışın. Bu cümleleri nerede, ne olduğunda, hangi durumlarda kuruyorsunuz? Not edin. Bu cümleleri kurduğunuzda hem kendi kendinize söylerken hem karşınızdaki ile sohbet ederken ne hissettiğinizi fark etmeye çalışın. Kim için, ne için yapıyorsunuz bunu sorun? Bu cümleler ile hangi ihtiyacınızı, hangi değerinizi karşılıyorsunuz, karşılamanıza aracı oluyor? Bu cümleler beraber yaşadığınız, ilişkide olduğunuz, çalıştığınız insanların hangi ihtiyacını karşılamanıza hizmet ediyor ?Böyle bir fonksiyonu var mı? Bunları keşfetmeye çalışın.

“Yapmam gerekiyor “cümlesi öncelikleriniz, acil olanları mı kapsıyor? Yapmasanız kaybedeceğiniz şey, şeyler ne? Yapınca kazanacaklarınız ne? “Yapmam gerekiyor….”cümleleri size yaşamda güç veriyor mu? Motive ediyor mu?İsteyerek, ruhunuzu, tüm varlığınızı katarak yapmanıza araç oluyor mu?Yoksa vazife, zorunluluk, görev,, sorumluluk bilincinden öteye taşımıyor mu? “Yapmam gerekiyor” ‘u “yapmayı seçiyoruz”‘a döndürmek ve bu şekilde söyleyerek yapmak o eylemde, gün içinde, yaşamda, içinizde neyi, neleri değiştirir? Sizi neye dönüştürür ?Bedenimizde, zihnimizde, ruhumuzda nasıl bir değişim, dönüşüm olur? Bunu deneyerek fark etmek, deneyimlemek istemez misiniz? Daha mutlu, daha huzurlu, daha tatmin dolu, keyifli, zinde, güvenli yaşamak için bunu yapmaya değer mi?Kendinize böyle bir armağan vermek istemez misiniz ?Neyin, nelerin değişeceğini, nelerin zenginleşeceğini görmek istemez misiniz? Yapmam gerekiyor’u” “yapmayı seçiyorum’a dönüştürerek yaşamın gücünü , motivasyonu, mutluluğu, huzuru, tatmini yaşamak fikri ne keşfettirir,ne fark ettirir ? Deneyimle !

Ayşegül İmamoğlu

Profesyonel Koç, Öğrenci Koçu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir