Uşak ‘ı Dünyaya Tanıtan Kadın Girişimci Halime Abla

Uşak’ın Ulubey ilçesinden başlayıp 50 yaşından sonra gıda sektörü üzerinde Uşak’ın önemli figürlerinden haline gelen Halime Ablanın girişimcilik hikayesini sizlere taşıdık.

7 yasindan beri kimseden harçlık almayan hep kendi ayaklarını üzerinde durmayı kendine prensip edinmiş Uşak’lıların Börekcisi Ulubeyli Halime abladan bahsediyoruz.Halime abla Türkiye’de kadın girişimcilerin önemli aktörlerinden,işine Meclis üyesi olduğu dönemin Ulubey belediye başkanına bir öfkeyle başlayan Halime abla abisi Mehmet Pehlivan’ında manevi desteği ile sektöre ilk adımını ulubeyde atmış sonra işler büyüyünce Uşak’a taşınma kararı almış.12 yıldır Börekcilik yapıyor.yılda tek başına 8 ton tarhana yaptığını belirten Halime Abla’nın yerinde Uşak’ın yöresel lezzetlerinden Döndürme böreği,Demir tatlısı,peksimet ve dolama böreğini  taze taze Şeref caddesine istasyon tarafından giren yolda sağda şok market ara sokağında kalan iş yerinde her daim bulabilirsiniz.

Uşak ’ı nasıl tanıtırız derdi vardı ben Uşak’ı dünyaya tanıttım.

En son Turgay Başyayla’nın Davetsiz misafir programına konuk olmuş daha önce Mehmet Yaşin’den tutunda Şifalı yemekler programına kadar Türkiye Gurmelerden yolu Uşak’a düşen herkesin durağı haline gelmiş. İşlerinin çok iyi olduğundan bahseden Halime Abla ‘’bu işin Türkiye’de bir tarihçesi var dönemim Osmanlı saray aşçılarından biri Ulubey’e yerleşince bu lezzet  elden ele aktarılmış İnsanlar hayal edince başarıyor ve kazanıyor. Ben bu işe 2 odalı bir evde başladım Allah’a şükürler olsun durumum çok iyi 50 yaşından sonra bu günlere geleceğimi hiç düşünmemiştim. Allah yanımda çalışan personel kızlarıma daha çok versin onlar için her gün dua ediyorum’’ dedi  tabi bu arada en büyük destekçisinin eşinin olduğunu söylüyor.Eşini yere göğe sığdıramayan Halime Abla ‘’eşim sabah 5 buçukta benden önce kalkar iş yerinde hazırlıkları yapar bende 6 da kalkar ona yardıma gelirim ve işe koyuluruz’’ diyor.

Mehmet Yaşin’in değimi ile yarım saatte 3 tepsi börek satılan bir yer düşünün güler yüzlü hayat dolu bir Girişimci  Mutlu ve çalışkan personeller sanırım lezzetin sırrı bu olmalı diye bizi düşündürüyor.

Halime abla Uşak’ın Ulubey ilçesinde iki oda bir evden bu günlere gelmiş 50 yaşından sonra başarıya ulaşmış hayalleri olan büyüme hedefleri olan başarı timsali bir girişimcilik hikayesi yolu Uşak’a düşenleri ve hala gitmemiş olanları bu lezzet durağına ve Girişimcilik modelini görmeye bekliyoruz…

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir