Tuğba Fırat ’la Figür Yapmaya Ne Dersiniz?

Tuğba Fırat

Modelleme ve Butik Pasta Tasarımcısı  Sevgili Tuğba Firat Hanım ile, butik pasta, modelleme, atölyelerinin yanı sıra bu kadar başarılı olmasının sırrını ve Hikayesi Girişim üyelerimize önerileri üzerine, kendi gibi çok tatlı bir sohbet gerçekleştirdik.Kendisine tüm samimiyeti ve konukseverliği için çok teşekkür ediyoruz. Bir teşekkürümüz de, üyelerimizden bir kişiye vereceği ÜCRETSİZ ŞEKER HAMURUNDAN İLERİ SEVİYE FİGÜR MODELLEME WORKSHOPP için. Çekilişimizin ayrıntılarını röportajımızın sonunda bulabilirsiniz.

* Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

1983 İstanbul doğumluyum, evliyim, bir oğlum var.Aslen Arabım, Bağdatlıyım. Annem Tekirdağ’lı, melez oluyorum:) Asıl mesleğim Peyzaj Mimarlığıdır.Hamileliğime kadar kendi işimi yapıyordum.Daha sonra çocuk olunca, özellikle bir şantiyede çalışmak çok zor olmaya başladı.Doğumdan sonra ilk altı ay bir şekilde geçti fakat çalışmayı çok sevdiğimden bir boşluk oluşmaya başladı, bir şeyler yapmam gerekiyor diye düşünmeye başladım. Peyzaj mimarlığı ile uğraştığımdan grafik tasarım biliyorum, bu yüzden bir müddet doğum günü parti süsleri tasarımları ile uğraştım.Oğlumun doğum günü süslemelerini yaptım.İlk pastasını oğlumun, sipariş vermiştim, ilk o zaman şeker hamurunu öğrenmiştim.İkinci yaş pastasını kendim yapmaya karar verdim.Ve oğluma, ikinci yaş gününde Çakıl Taş Ailesinin olduğu bir pasta yaptım, nerdeyse iki gün buzdolabı önünde sabahladım.Çok acemiceydi, hiç bir şey bilmiyordum.Umduğum gibi olmadığını düşünürken o hafta pastacılar benden kurs istemeye başladı.Çünkü pastadaki figürler daha güzel olmuştu ve o zaman da figür yapan pek kimse yoktu.Ayrıca eğitim almak istedim ama verilen eğitim, benim yapabildiğim kadardı zaten.O yüzden hiç gitmedim eğitime.İnternetten izlediğim videolarla birlikte uğraşmaya başladım. Hiç bir işim olmasa bile oğlum uyuduktan sonra kahvemi alıp çalışıyordum, terapi gibi geliyordu bana.6 ay sonra ilk atölyemi açtım, kurs vermeye başladım, öyle de devam etti.

* İlk ne zaman başladınız?

İki sene bitti.

* Bu iki sene içindeki çalışmalarınız sadece atölye çalışmaları mı yoksa sipariş de alıyor musunuz?

Sipariş de alıyorum atölye çalışmalarımın yanında..

* Tek başına mısınız? Yardımcınız var mı?

Yardımcım yok, sağ olsun annem her zaman bana destek oldu. Pasta yapımında bana çok yardımcı oluyor, bende figürlerimle ilgileniyorum:)

* Bir figür yapımı, en basiti de olsa, ne kadar zamanınızı alıyor?

Yeni başladığım zamanlarda iki-üç günümü aldığı oluyordu.Ama şimdi bire bir, birinin figürünü yaptığım zamanlarda bile, 3, maximum 4 saatimi alıyor.Biraz da bana bağlı. Üzerinde çok tasarım düşünmem gerekiyorsa uzun uzun uğraşıyorum. Ama çok basit figürler yarım saatte bitiyor.

* Kişiye özel figürler de yapıyorsunuz o zaman?

Evet. Eşinin, çocuğunun doğum günleri oluyor örneğin, fotoğrafını gönderiyor, bende yapıyorum.

* Mutfağa çocukluluğunuzda da meraklı mıydınız?

Pişirme kısımları değil de, ben daha çok görsel tarafındaydım. Süsleme, sofra hazırlama, sunum kısımları ile çok ilgiliydim.Bir de hayatımda hep bir hobim oldu.Ya kumaş boyadım ya ahşap boyadım, takı yaptım.Herhalde onların birleşimi bir şey çıktı ortaya:)

* En çok hangi pasta kurslarına talep var?

En çok keskin kenar pasta öğrenmek istiyorlar.

*Peki keskin kenar pastanın diğer pastalardan ne farkı var?

Çok muntazam görünüyor.Bizde maalesef pasta siparişlerinde beklentiler, pastanelerden alınmış krem şantili yaş pastalar gibi, içinde kremanın yumuşak olması, meyvelerin akması oluyor.Ama butik pastalarda, şeker hamurlu pastalarda kreması , içi kesinlikle yumuşak olamaz.Şeker hamuruna tezat, çökme yapar, erimeler olur.Keskin kenar içi çok sert olan bir pasta değil ama dış kısmı özellikle ganajı ve kekin kenarlarının sert olması gerekiyor.

* Çikolatalı yaptığınız zaman ganaj kullanıyorsunuz.Meyveli bir pasta yaptığınız zaman ne yapıyorsunuz?

Ben içine pastacı kreması kullanıyorum.

* Eğitim vermek için yurt dışına da gidiyorsunuz.Doğudan mı, batıdan mı, daha çok hangi ülkelerden talep var?

Arap ülkelerinden çok var.

* Sizin acaba Arap kökenli olmanızdan da mı kaynaklanıyor?

Bilmiyorum:) olabilir.Mesela Dubai’den teklif gelmişti ama tarihlerde anlaşamadık.Ocak ayında Lübnan’a gidiyorum, oradaki bir pastanenin personeline eğitim vereceğim.Almanya’da, 3 şehirde kurslarım oldu, 20 gün sürdü.

* Yurt dışında da şeker hamuru, bizim ülkemizde olduğu kadar  revaçta mı?

Çok revaçta.Ama mesela Almanlardan daha çok Türkler önem veriyor.Almanlar daha çok damak tadına önem veriyorlar, tadı güzel olsun diyorlar..

* Yurt dışında malzeme bulmakta güçlük çekildiğini duyuyoruz, doğru mu?

Helal malzeme bulmakta sıkıntı çekiyorlar.Yoksa malzeme buradan çok daha fazla.

* Şeker hamurundan modelleme yapma konusunda başarınız tartışılmaz.Bundan sonra planlarınız nedir ?Modası geçme ihtimaline karşı düşündüğünüz başka projeler var mı?

Şeker hamuru rüzgarı bir müddet daha gider gibi gözüküyor ama ben figürleri  özellikle daha çok kalıcı olması için, kendim için, saklayabilmek adına, uzun ömürlü olsunlar diye, porselen yada kilden denemek istiyorum.Belki de bunun için heykeltraş eğitimi alabilirim:)

* Pastadan çıkmayı mı düşünüyorsunuz o zaman?

Ben zaten, Almanya’dan geldiğimden beri bireysel hiç pasta siparişi almıyorum.Butik pasta fiyatları çok yüksek geliyor ama beklentiler fazla oluyor.Verilen emeğin karşılığı olmadığından artık sipariş almıyorum.Ancak büyük organizasyonlara yapıyorum, o zaman pasta için işçilikten hiç bir şekilde fedakarlık etmiyorsun, çünkü biliyorsun ki, yaptığın pastalar hak ettiğini görüyor. Bu hafta mesela, bir TV kanalının 4 adet galasına pasta hazırlayacağım.

* Nasıl yetişiyorsunuz bütün bu işlere? Anneniz ne kadar yardımcı olsa da, yine de zordur.

Çok yoğunum, dün akşam kursum vardı, oturduğum yerden kalkamadım.Ama insanların mutlu ayrılması çok mutlu ediyor beni, ne kadar yorgun  olsam da:)

* Daha önce Beylikdüzü’ndeydiniz.Şimdi Büyükçekmece- Mimaroba..İstanbul’dan bir hayli uzaklaştınız. Atölyelerinize katılım nasıl oluyor, gelmekte zorluk çekiyorlar mı?

Gelmek istedikten sonra her yerden geliyorlar, dün iki kişi Kadıköy’den, bir kişi Edirne’den geldi.Lübnan’dan döner dönmez, bir hafta Türkmenistan’dan gelecek bir kursiyere eğitim vereceğim. Suudi Arabistan’dan gelen öğrencim oldu.Uzun soluklu eğitim almak istiyorlar artık.

* Evden çalışmak zor mu? Atölyeniz varken daha mı kolaydı? Neden evden çalışmayı tercih ettiniz?

Atölyem varken eve gidemiyordum.Gündüz kurs var, akşam bir sonraki kurs için, kaç kişiyse öğrenci, o kadar hazırlık yapmam gerekiyor.Geç saatlere kadar çalışıp, ortalığı topladıktan sonra eve gitmek gecenin bir yarısını buluyor.Sabah erken kalk, yine atölyeye git, çok yorucu oluyordu.O yüzden artık atölye ile evi birleştirdim.Şimdilik böyle çok rahatım, en azından kursiyerler gittikten sonra, kekleri fırına atıp, rahat rahat oturup bir çayımı içebiliyorum.Bir de ben sıcak satışa çok olumlu bakmıyorum. Bu işi sıcak satış yapan bir yerde yapamazdım.Bir imalathane veya atölye olması gerekiyor.

* Neden tek çalışıyorsunuz, yardımcı almıyorsunuz?

Sipariş olan pastalarda güvenemiyorum, bırakamıyorum.Ben Almanya’dayken, çok yakın tanıdığım biri için annem yardımcı olmuştu.Ufak bir hata ile içi sert olduğunun eleştirisini almıştık.Bir eleman yetiştirsem bile, öğrendikten sonra ayrılıp kendi yapmaya başlıyorlar.Bana yardım edebilecek kişi, pastanın dekorasyonu ile değil de, içi ve çalışma sonrası toparlanmasıyla ancak yardım edebilir.

* Tanıtım ihtiyacı duydunuz mu? Nasıl tanıttınız kendinizi?

İlk başlarda İnstagramı bu kadar aktif kullanmıyordum.Şimdi çok daha aktifim instagramda. O zamanlar Facebook’da, hamile kaldığım dönemlerde, bizim hamile gruplarımız vardı, sohbet ederdik.Çok geniş bir çevrem oldu.Oğluma doğum günü için ilk pastasını yaptığımda, arkadaşlarımda kendi çocukları için istedi ve zincirleme siparişler gelmeye başladı.Ve çevrem daha genişledi.Butik pastacılar grubuna eklediler beni ve ben orada bir iki yaptığım figürlerin videosunu paylaştım, normalde kimse paylaşmaz.Bu insanların dikkatini çekti, hoşlarına gitti ve bana ve yaptığım işe ilgi daha da arttı.Ama bunun yanında başarıyı gölgelemek adına da olumsuz durumlar yaşadım açıkçası.

* Evden çalışıyorsunuz ve girişimci bir kadınsınız. Hikayesi Girişim’de de, evden çalışan ve girişimci olan kadınlarımız var. Sizin, girişimcilik, evden çalışma konularında cesaret verici, onların bu yolda daha başarılı olmaları için, kendi başarılarınıza istinaden önerileriniz neler olurdu?

Çok çalışmak gerekiyor.Özveriyle çalışmak gerekiyor.Çok kadından duyuyorum,”Bende çalışmak, eşime yardımcı olmak istiyorum” gibi.Fedakarlık gerekiyor böyle durumlarda. İşe başlarken, başta gereken maddi kısım için, kendimden çok özveride bulundum ben.Mesela ben sipariş gelsin diye beklemedim.Aldım, uğraştım, figürleri yapmak için denedim. Çok hamuru ziyan etmişimdir öğrenene kadar.Ama dediğim gibi sipariş gelsin diye beklemedim.Özellikle sosyal ağlarda satış yapıyorsanız, oraya sürekli bir şeyler yapıp yayınlamak, aktif tutmak gerekir.Gerçekten emek verdiğiniz zaman, gerçekten karşılığı geliyor.Kısacası çok çalışmak, en önemli unsur.

-Çekiliş Detayları:

Hikayesi Girişim’e üye olan,

* Facebook

* Twitter

* İnstagram hesaplarını takibe alan üyelerimizden yapacağımız çekilişle bir kişi  “Şubat ayında düzenlencek şeker hamurundan ileri seviye figür modelleme workshop” kazanacaktır.

– Başlama Tarihi:04.01.2016

– Bitiş Tarihi:       10.01.2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir