Taya Butik

Adım Arzu Kayhan. Polisiye yazarı ve çevirmenim. Geçen kış annem ve ben öncelikle ihtiyaçlarımızı satın almayı azaltmak ve stres de atmak için örgü ve dikiş yapmaya karar verdik. Son birkaç yıldır da yaşadığımız kentte (Sinop) Güç Birliği Derneği bünyesinde ihtiyaç sahiplerine çeşitli yardım çalışmalarında yer alıyorduk. Annem, örgülerimizle de yardıma devam edebileceğimizi söyleyince, yaptıklarımızı çevremiz dışında ihtiyaç sahipleri için de çeşitlendirmeye karar verdik.

Annem, özellikle çocuklara atkı-bere-battaniye-kalem kutusu kitap kılıfı gibi eşyalar örelim dedi. Çanta, şal ve benzeri yetişkin ürünlerini de satarak bunların gelirinden yine bağış paketi hazırlayacaktık. Ben de madem çocuklar öncelikli o zaman onlara kol kanat geren bir ismimiz olsun dedim. Annem Farsça çocuk bakıcısı/gözetmeni anlamına gelen, Türkçe lala, dadı karşılığı TAYA kelimesini seçti. Taya Butik böyle doğdu. Bulunduğumuz coğrafyanın işareti olan, logodaki deniz çapası aynı zamanda rengiyle doğayı ve halklar arası paylaşmayı da temsil etmektedir. Eskiden balıkçılar seferden döndüklerinde, tuttukları balığın fazlasını onlara taşımada yardım edenlerle paylaşırlardı.

Kasım 2018’den bu yana ördüklerimizi ve diktiklerimizi (masa örtüleri, dantelli uygulamalar vb) kâh satıyor, kâh yardım paketi olarak buradaki derneğe bağışlıyoruz. Paketlerimizi ördüklerimiz dışında kırtasiye ürünleri ve kadın/çocuklar için hijyen ürünleri (bez, ped, diş macunu, diş kaşıyıcı vb) ile çeşitlendirmeyi hedefliyoruz.

Karadeniz’in ortasında, ülkenin en kuzey noktasında kasaba havasında şirin bir sahil kentinde yaşıyoruz. Tüm ülkenin bizim gibi sosyal sorumluluk çalışmaları yapan kadınlarla çevrili olduğunu biliyoruz. Yaptıklarımızı paylaşmak, daha çok kişiye ulaşmak ve dolayısıyla paylaşmanın mutluluğunu yaymak istiyoruz.

Taya Butik, içinde çeviri ve yazarlık işlerimin de bulunduğu şirketim Tapirus Pazarlama Ltd bünyesinde yer alan bir sosyal sorumluluk markası. Satışlarımızda resmi fatura düzenleyebiliyor, hem tüm ülke geneline hem yurtdışına satış ve gönderim yapabiliyoruz.

Taya kadınları olarak tüm çocuklarımızı sevgiyle kucaklıyoruz.

Facebook

Instagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir