Sınırlarını Zorla..

sınırlarını zorla

Sınırlarını Zorla:

Bir işiniz var, çalışıyorsunuz ama aklınızda bambaşka işler yapmak var. Uzun yıllar çalışmışsınız, çok da iyi bir kariyeriniz varken, evlilik, çocuk ya da başka sebepler derken işi bırakmışsınız ve aradan yıllar geçip her şey düzene girince yeniden iş hayatına dönmek istiyorsunuz ama cesaretiniz yok. Bugüne kadar hiç çalışmadınız ama öyle güzel becerileriniz var ki, bunları paraya dönüştürmek, iş hayatına atılmak ya da sadece aile bütçesine katkıda bulunmak istiyorsunuz ama nasıl ve nereden başlayacaksınız hiç bilmiyorsunuz.

Yukarıda saydıklarım çoğu kadının aklından geçenler, hayalini süsleyenler. Peki kaç tanesi eyleme geçiyor ve kaç tanesi hayat boyu hayal halinde kalıyor sizce? Kendi hikayemi bu yazıda paylaşmayacağım (bir sonrakinde neden olmasın) ama eminin olun ne zaman ki hayatımın direksiyonunu ele geçirdim o zaman hayallerim gerçek olmaya başladı.

Sınırlarını Zorla

Her şey bana altın tepside sunulmadı, sunulmuyor da, düştüğüm çok oldu, hayal kırıklıklarım ondan daha da çok. Fakat her düştüğümde kalkıp koşmamı sağlayan, bana güç veren tek şey oldu o da VİZYONUM, yani bu hayatta ileride kendimi görmek istediğim yer. “Yapamazsın”, “sen bunun altından kalkamazsın”, “bak demiştim”, “boşver”, “unut” gibi sözleri çok duydum hem de en yakınlarımdan. Çok engel çıktı karşıma bir o kadar da dibe vurdum ve en dipte olduğum zamanlarda başardığım anı hayal ettim.

Diyeceğim o ki, ister bir işyerinde maaşlı çalışın, ister iş kurmayı düşünüyor olun, ister evden çalışın, yeter ki her şeyin sizin elinizde olduğunu unutmayın. Engeller olacak, şans her zaman sizden yana olmayacak, çaresiz kaldığınız anlar olacak ama başarıyla başarısızlığı işte bunlara karşı gösterdiğiniz tepkiler gösterecek. Siz eğer, proaktif olup sorumluluğu üzerinize alır ve kendinizi değiştirmeye, geliştirmeye çalışırsanız emin olun er ya da geç başarı sizin olacaktır. Fakat her durumda, başınıza gelen her olayda bir günah keçisi ararsanız onu da bulursunuz. Eşiniz, anneniz, patronunuz, çocuğunuz, hayat, kader, şartlar…bir şey mutlaka sizi engelliyorsa, işte oturup bir kendinizi sorgulayın o an. Unutmayın rotadan çıktıysanız direksiyon sizin elinizde!

Direksiyona hakim olduktan sonra sıra yol, yordam ve yöntemlere geliyor ki bu işin en kolay kısmı. Siz,nereye gitmek istediğinizi belirleyin, sonra nerede olduğunuzu tespit edin ve aradaki nasıl için şimdiden eylem planlarınıza başlayın. Bunun için son olarak bir de kitap önerim olacak.

LEAN IN, Sınırlarını Zorla. Sınırlarını zorlayıp başaran her kadınla gerçek eşitlik hayalimize biraz daha yakınlaşmak dileğiyle…

Banu ÖZKAN TOZLUYURT 

Yönetim Danışmanı / Koç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir