Sinem Gergel Akınal

Sinem Gergel Akınal… Büyük bir heyecanla geçen dokuz ayın ardından gelen minik mucize kucağımıza verildiğinde yaşadığımız mutluluğun tarifinin olmadığını hepimiz biliyoruz. Fakat o anda, ilerleyen günlerde bizi bekleyen en büyük sorunun, uyku sorunu olabileceğinin henüz farkında olmayabiliyoruz.

Peki bebeğimizde uyku sorunu yaşıyorsak bu durumu nasıl aşacağız?

Ebeveynlerin çocukları uyuturken farklı yöntemler  kullandıklarını hepimiz biliyoruz. Ama neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmiyoruz. İşte bu yanlış ve doğruları öğrenmek için @bebekveuyku markasının sahibi Sinem Gerger Akınal, bugün ki röportaj konuğumuz…

Kendisine şimdiden teşekkür ediyoruz.

*Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba ben Sinem Gerger Akınal 0-5 Yaş Uyku Danışmanıyım. Evli ve bir çocuk annesiyim. Aslında kızımdan önce yoğun iş hayatımla meşgulken ve farklı bir sektörde iken kızımın doğmasıyla beraber uykunun hayatımızdaki önemini keşfettim. Evet bende zamanında uykusuz bir anneydim. Türkiye de maalesef bir çok anne-baba bebeğine doğru uyku alışkanlığını nasıl kazandıracağını bilmiyor ve bağımlılıklar silsilesi başlıyor ve uyumayan bebek uyumayan anneler sağlıksız nesiller yetişiyor maalesef. Yurt dışında çok yaygın olan uyku danışmanlığı eğitimlerini araştırmaya başladım ve en kapsamlı uyku danışmanlığı programlarından biri olan INTERNATIONAL METERNİITY AND CHILD CONSULTANT INSTITUTE’ den eğitim aldım . Ayrıca Eğitim Sırasında Amerika da bir çok uyku problemi olan bebek üzerinde vaka çalışmaları yaptım.

*Uyku öncesi hazırlığında neler yapmalıyız?

Uyku Öncesi hazırlık inanılmaz önemlidir. Bir bebeği rahatlatmadan yatırılsanız maalesef çok zor uykuya dalar yada uyusa bile kısa bir süre sonra uyanma gerçekleşir.0-5 yaş arası çocukların rahatlayıp uyumaya ihtiyaçları vardır. Çocuğunuzun yaşına göre uyku öncesi rutin olarak masaj, ninni söyleme, emzirme, alt değişimi, kitap okuma, vb olabilir. Özellikle gece uykusu öncesi çocukların daha uzun rahatlamaya ihtiyacı vardır o yüzden en az 1 saat önce televizyonu kapatıp daha sakin aktivitelere yönlendirmenizi öneririz.

*Uyku eğitimi ne zaman başlanmalıdır? Ve ne kadar sürede sonuca ulaşılıyor?

Aslında doğru uyku alışkanlığı kazandırmaya bebeğiniz doğar doğmaz başlayabilirsiniz ama elbette ki 0-4 ay yeni doğan döneminde bebeğin biyolojik bazı sorunları olabilir. Bu yüzden 5. Aydan sonra uyku eğitimi daha sağlıklı olacak ve bebeğin düzeni kurmak daha rahat olacaktır. Her bebeğin uyku eğitim süreci elbette farklıdır ama ortalama 14 gün gibi bir sürede bebeğinize doğru uyku alışkanlığı kazandırabilir gece boyu kesintisiz uyumasını sağlayabilirsiniz.

*Bebeklerin uyku düzeni aylara göre nasıl olmalı?

Yeni doğan döneminde gece boyu bellirli aralıklarla beslenme olabilir. 5. aydan sonra geceleri bebekler daha uzun uyur daha az beslenmeye başlarlar. 5-8 ay arasın bebekler gece 10-11 saat gündüzleri 3-3,5 saat uyurlar 3 uyku şeklinde. Geceleri hiç beslenmeden kesintisiz 8 saat uyuyabilirler. Bebeğinizin aşırı yorulmasına izin vermeyin. 9-14 ay arasındaki bebekler genelde 2 uyku uyurlar gündüz toplamda 2,5-3 saati bulur gece ise 10-11 saat kesintisiz hiç beslenmeden uyuyabilirler.

Bu dönemde bebekler gece beslenmesine ihtiyaç duymayabilirler. Bebeğinizi gece uykusuna 20.00-21.00 civarında yatırın ama gene de bebeğinizin uyku hareketlerini izleyin bu saat daha da erken olabilir. Bebeğinizi uykusu geldiğinde değil uyanıkken besleyin. Bu ayda gündüz uykuları 45 dakikadan az 90 dakikadan daha fazla olmamalıdır. Bu saatlerden az uyuyorsa yanına gidip onu sakinleştirin ve biraz daha uyumasını sağlayın. Bu saatlerden daha fazla uyuyorsa onu yavaşça uyandırın.

15-18. Ay arası bebekler tek uykuya geçerler tek uyku şeklinde en az 2 en fazla 3 saat uyurlar. Gece boyu 10-11 saat kesintisiz uyuyabilirler. Her çocukta değişmekle beraber bir çok çocuk 4 yaşına kadar öğlen uykusu uyur.

*Genelde çocuklar hastalandığında huyları değişir dolayısıyla uyku düzeni de bozulur. Böyle durumlarda anneler nasıl bir yol izlemelidir?

Bebekler hastalanınca düzenler bozulur doğru ama bu düzenin bozulması biraz da ebeveyn kaynaklı olabiliyor. Çocuk hastalanınca anneyi özellikle biraz daha fazla isteyebiliyorlar. Ama önemli olan hastalık bittikten sonra uyku düzeninin tekrar anne tarafından düzene sokulabilir. Bu kısa dönemde bebek farklı alışkanlıklar kazanmış olabilir ama unutmayın tekrar düzene sokmak bizlerin elindedir.

*İkiz bebeklerin genelde biri uyanınca diğeri de uyanabiliyor. İkiz bebeklerde uyku eğitimi nasıl oluyor?

İkiz bebeklerle çalışınca bir kat daha mutlu oluyorum çünkü biliyorum ki bir çocuğun uykuya kavuşması harikadır ama ikisinin de aynı anda uyuması muhteşemJ ikizler için önerebileceğim en önemli şey lütfen aynı oda da yatırın ve yatakları birbirlerine paralel olsun birbirlerini görsünler. Ayrıca burada yapılan en büyük hatalardan bir tanesi biri uyanacak diye diğer bebeğe hızlı müdahale edilmesidir. Bırakın birbirlerine alışsınlar hızlı müdahale onlara uyumayı hiçbir zaman öğretmez unutmayın.   Sonuç olarak onlar içinde bunların dışında tercih edilen metotlardan biri uygulanabilir. Uyku saatlerinin mutlaka birbirlerine entegre edilmesi sağlanmalıdır. Hemen hemen aynı saatlerde yatıp uyanmaları gerekir.

*Bebeklerde uyku bölünmesi adına gece beslenmeleri ne zaman kesilmelidir?

Eğer bebeğinizde kilo eksiği yoksa gelişimi yolundaysa 9. Aydan sonra gece beslenmesine gerek yoktur. Gece beslenmelerinizi birden yada azaltarak kesebilirsiniz. Bu aydan sonra katı gıdayı bebeğinizin daha iyi almasını ve gelişmesini istiyorsanız özellikle yemek sorunu varsa gece beslenmelerini bir defa daha gözden geçirmenizi öneririz.

*Bir bebeğin ya da çocuğun rahat uykuya dalabilmesi için odası nasıl olmalıdır?

Bebeğinizin 5. Aydan sonra odasını ayırmanızı öneririz. Dünya Sağlık Örgütü 3. Aydan sonra bebeklerde SIDS denilen erken ölüm riski kalktığı için odayı ayırabileceğimizi açıklıyor. Bebeğimizin odası oldukça net ve sade olmalıdır. Ortalıkta oyuncaklar olmamalı en azından bunları bir kutuya toplanmalıdır. Çok kalın bir perde kullanmanızı öneririz. Ayrıca bebeğin yatağı kapıyı görmelidir.

*Son olarak geleneksel anneler ile günümüz anneleri hakkında neler söylemek istersiniz?

Günümüz anneleri çok fazla araştırıyor bunu çok takdir ediyorum. Elbette geleneksel yaklaşımların hepsinin yanlış olduğunu söylemek doğru değildir. Ama bu annelerin araştırmaya kapalı olması beni üzüyor maalesef. Tüm ebeveynlere hep aynı şeyi söylüyorum çocuk sizin nasıl isterseniz öyle yetiştirmelisiniz doğru d yanlış da sizin ama ortada mutsuz, huysuz, uykusuz bir çocuk varsa yaklaşımınızı tekrar gözden geçirmelisiniz J

 

Yer verdiğiniz ve annelerle buluşmamı sağladığınız için çok teşekkür ederim. Bol uykular. Sevgiler…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir