Orkideli Bebekler-Orkide TÜCCAROĞLU

Orkide TÜCCAROĞLU

Orkideli Bebekler… Çocukluğumdan bu yana sanata ve el sanatlarına duyduğum ilginin farkındaydım. Ellerimin o küçücük halini dikkate almadan babaannem, teyzem ve hatta komşu teyzelerimden destek alarak büyük işlere giriştiğimi halen gülümseyerek anımsıyorum.

Eğitim hayatım ve yetişkin olma durumları, hak verirsiniz ki zorlu bir süreç…

Ayrıca zamanın her birimize hayatta kalmak için eşit fırsatlar sunmadığını düşünecek olursak; özel sektörün imkanlarını değerlendirdiğimi çok rahatlıkla söyleyebilirim.

Ardından evlilik geldi tabii…Annelik…Anneyken çalışma hayatı…Birkaç bireysel girişim deneyimi…

Tüm bunların getirdiği başarılar ve başarısızlıklar ve sonunda avaz avaz ‘Yeter’ dedirten erken emeklilik isteği…

Son iki yıldır ellerimi, maddi kaygıdan ötürü bilgisayar başında ya da ev işlerinde kullanmıyorum.Artık ellerimi, şarkılar söyleyip, ıslık çalarak, bezden yapılmış palyaçolar ve dekoratif bez eşyalar tasarlamakta kullanıyorum.

Peki neden palyaço? Çünkü onları kendime ve hemcinslerime benzetiyorum. İçinde bulundukları duygu durumları her ne olursa olsun yüzlerine iliştirdikleri gülümseyişi karşı tarafa bulaştırabilen güçlerine hayranım. Her şeye rağmen tavırlarındaki hüznü taşıyış biçimleri ve direnişlerine de…

Böylesi hayranlık duyarak tasarladığım palyaçoların hiç tanımadığım insanların evlerinin başköşelerine yerleşip, onların sevgisini kazanıyor olması beni öyle mutlu ediyor ki bu anlatılamaz.

Şimdilerde gözümü Kadıköy’e çevirdim. Hayalim orada küçük bir atölye açarak öğrendiklerimi kadın arkadaşlarıma aktarmak, onlarla paylaşmak ve bu yolla birbirimizin hayatlarına daha çok katkıda bulunabilmek istiyorum.

Orkide TÜCCAROĞLU

İnstagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir