Mürsel Ferhat Sağlam-Dijital Pazarlama Uzmanı

Dijital pazarlama uzmanı Mürsel Ferhat Sağlam

Dijital Pazarlama Uzmanı Mürsel Ferhat Sağlam’dan Girişimcilere Tavsiyeler

 

Bugün dijital pazarlama & sosyal medya uzmanı, marka yöneticisi ve yazar Mürsel Ferhat Sağlam ile girişimcileri yakından ilgilendiren konulara değindiğimiz özel bir söyleşi gerçekleştirdik.

Her röportajın klasik sorusuyla başlayalım. Sizi tanıyabilir miyiz?

Mürsel Ferhat SAĞLAM: Elbette. 1989 İstanbul doğumluyum. Aslen İskilipliyim. Namık Kemal Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Beykent Üniversitesi Tarih Bölümü ve Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. Beykent Üniversitesi’nde Tarih üzerine master yaptım. Bu kapsamda Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Büyük Seferler ve Sefer Güzergâhları konusunu çalıştım. Şimdiyse Marmara Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık üzerine doktora yapmaktayım. Dijital pazarlama, sosyal medya, marka yönetimi ve içerik pazarlaması alanlarında markalara danışmanlık yapıyorum. Bu maksatla 2012’de “digital & creative” odağında hizmet veren Ajans Paradise markasını kurdum. 2014’te ise Şilep Dergi (www.silepdergi.com) yayın hayatına başladı. Şilep Dergi’de edebiyat, kültür, sanat odaklı değerlendirmeler yazıyorum yani Şilep benim kişisel blogum diyebilirim. Bunun dışında İndigo Dergisi, Pazarlamasyon, Hep Okuyanlar, Reklam Club gibi mecralarda mesleğimle ilgili  makaleler yazıyorum. Ayrıca konuk yazar olarak uzman görüşü verdiğim birçok dergi, gazete ve blog bulunmaktadır. Birkaç disiplinde kendimi geliştirdim bu nedenle geniş bir yelpazede faal olmaya çalışıyorum. Ama odağımda yazmak var. Hikâye, roman, deneme türünde yayınlanmış 4 kitabım bulunmaktadır.

BAŞARILI BİR KARİYER

 Girişim ve üretim odaklı bir iş ve akademik yaşantınız olmuş. Buradan yola çıkarak sormak istiyorum, kafasında bin bir soruyla yola çıkan ve başarılı olmak isteyen girişimcilere önerileriniz nelerdir? Sizce nasıl bir yol izlemeleri gerekiyor?

Mürsel Ferhat SAĞLAM: Öncelikle Türkiye’deki küçük ya da büyük ölçekli işletmelerin ortak sorunu olan “markalaşmayı erteleme” düşüncesini kafalarından atmalarını öneriyorum. Bir börekçiyle, AR-GE odaklı teknolojik bir girişimin markalaşmaya ihtiyaçları eşittir. Hangi işi yapıyor olursanız olun eğer girişiminizin başarılı olmasını istiyorsanız kesinlikle markalaşmaya değer verin. Biliyorsunuz, globalde 50 ve üzeri yıldır faal olan tüm markalar milyonlarca dolar reklam harcaması yapmaya devam eder. Peki hiç düşündünüz mü zaten tüketici tarafından kabul edilmiş gibi gözüken ve uzun yıllar boyunca piyasada olan bu markalar niye sürekli kendini hatırlatma ihtiyacı duyuyor? Çünkü markalaşma sürekliliği olan bir konudur. Kısacası bir süreçtir. Türkiye’de en çok kâr eden 30 markayı alın hepsinin toplamı bir Apple etmez. Niye böyle derseniz bunun uzun bir açıklaması var elbet fakat kısaca bunun birinci nedeni Türkiye’de şirketler, markalaşmaya değer vermiyor. İkincisi ise teknoloji odaklı katma değeri yüksek girişimler yapamıyoruz.

Günümüz koşullarında bir girişimin başarıya ulaşabilmesinin kriterleri nelerdir?

Mürsel Ferhat SAĞLAM: Bir girişimin başarıya ulaşması istiyorsanız farklı olmaya özen göstermelisiniz. Rakip analizi, reklam ve pazar araştırması, markalaşma bütçesi, kaliteli üretim ve dikkat çekici sunum gibi faktörler bir girişimin başarısı için oldukça önemlidir. Sermayesiz yola çıkmak girişimcilerin ikinci büyük hatasıdır. Lakin buradaki sermayeyi sadece para olarak yorumlamamak gerekiyor. Doğru kişilerle aynı ortamdaysanız bir fikir sizin için sermayedir. Bazen emek, bazen hikâye ve bazen de zaman sermayeniz olabilir. Her halükarda sermayenizi planlı harcamalısınız. Aksi halde tam şampiyonluk çizgisine birkaç adım varken tökezleyebilirsiniz. Dolayısıyla tüm maraton boyunca boşa koşmuş olursunuz. Terlediğinize değsin istiyorsanız planlı hareket etmelisiniz.

MARKALAŞMAYI BAŞARAN GİRİŞİMLER BÜYÜR

Girişimci ile yatırımcı ilişkisinde girişimciler en çok nelere dikkat etmelidir?

Mürsel Ferhat SAĞLAM: Türkiye’de veya dünyada yatırımcılar bir girişimin kâr edip etmemesinden ziyade girişimin en önemli aşamayı atlatıp atlatmadığına odaklanıyor. Bu adım markalaşmadır. Zira yatırımcılar şunu iyi biliyor ki markalaşmayı başarmış, tüketicinin zihninde ve duygularında yer etmiş veya o yolda ilerleyen girişimler büyür. En azından büyümek ister. Bir girişim markalaşma sürecinde çok kâr etmez. Hatta zarara bile girebilir. Ama markalaşmanın ardından iyi bir yatırımla kısa sürede kâra geçer.

Geleneksel reklam kampanyaları mı yoksa dijital reklam kampanyaları mı? Sizce bir girişimin markalaşmasında hangisi daha önemlidir?

Mürsel Ferhat SAĞLAM: Her ikisi de önemlidir. Açıkçası bu soruyu yanıtlarken hangisinin önemli olduğunu değil de hangisinin daha kârlı olduğunu vurgulamak isterim. Tabii ki dijital reklam kampanyaları daha kârlı ve faydalıdır. Zira girişimler genelde ufak bütçelerle kuruluyor. Dolayısıyla markalaşma sürecini olabildiğince uzun soluklu tutmak ve bunu yaparken bütçeyi iyi kullanmak gerekiyor. Örneğin Google veya Facebook reklamlarıyla şehir, cinsiyet ve ilgi alanına göre odak reklamlar tasarlayabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya fenomenleriyle çalışabilir ve yüz binlerce kişiye ulaşabilirsiniz. Veya düşük bütçeli viral kampanyalar planlayıp milyonlarca kullanıcıya temas edebilirsiniz. Sonuç olarak tüm bunlar için çok ufak bütçeler harcarsanız ama TV, gazete, radyo ve açık hava reklamlarında bu bütçelerle reklam kampanyası gerçekleştirmeniz mümkün değildir. O yüzden dijital kampanyalara odaklanmalarını öneriyorum.

HÂLÂ DİJİTALA ADAPTE OLMUŞ DEĞİLİZ

Yurtdışıyla kıyasladığımızda sosyal medya pazarlamasının Türkiye’deki gelişimi hakkında neler söylemek istersiniz?

Mürsel Ferhat SAĞLAM: Dijitalle ilgili konularda hem Türkiye hem de dünya bir öğrenme sürecinde. Kısacası hala dijitale adapte olmuş değiliz. Özellikle Türkiye’de şirketlerin geleneksel yönetim anlayışından kopamaması dijital reklamların ve sosyal medya pazarlamasının önünü tıkamaktadır. Buna ek olarak sosyal medyada yapılacak bir paylaşımla satış oranlarının 2 – 3 kat artmasını isteyen patronlar var. Az önce değinmiştim. Plansız hareket edildiğinde boşa kürek çekmiş sayılırsınız. Plan ve strateji reklamın olmazsa olmazıdır

PROFESYONEL DESTEK ALMAK GEREKİYOR

Sosyal medyada, bir markanın görünürlüğünü artırmak ve rekabet edebilmesini sağlamak için neler yapması gerekir?

Mürsel Ferhat SAĞLAM: Açıkçası benim önerim mutlaka profesyonel bir destek almak gerekiyor. Bu esnada girişimci de bazı temel konulara hakim olmalıdır. Bu maksatla girişimciler; sosyal medya, marka, girişimcilik, dijital pazarlama, reklam, pazarlama odaklı eğitim ve konferansları kaçırmamalıdır. Tabi bu konularda bol bol makale ve kitap okumalılar. Yani hangi sektörde olurlarsa olsunlar girişimciler reklam ve pazarlama konusunda temel şeyleri bilmeliler.

Son olarak edebiyat, kültür ve sanat dergilerinde yazılarınız var. Aynı zamanda yayınlanmış kitaplarınız var. Yakın zamanda yayınlanacak kitaplarınız hakkında takipçilerinize daha geniş bilgi vermek ister misiniz?

Mürsel Ferhat SAĞLAM: Röportajın başında belirttiğim gibi disiplinler arası çalışmayı severim. Edebiyat bu disiplinlerden biri. Şilep Dergi’yi kurma amacım da buydu. Tüm türlerde yazıyorum diyebilirim. Kasım 2016’da Aşkzade isimli kitabım çıkıyor. Hatta buradan sizin vesilenizle 20 Kasım’da İstanbul Kitap Fuarı’ndaki (TÜYAP) imza günüme herkesi beklediğimi söylemek isterim. 2017 ve 2018 yıllarında Değer adını taşıyan 4 kitaplık bir seri okuyucuyla buluşacak. Bu süreçte marka yönetimi, sosyal medya ve dijital pazarlama konulu kitaplarım da yayınlanmış olacak. Çalışmalarımla ilgili anlık bilgi almak isteyenler olursa Twitter’da beni takip edebilirler. (www.twitter.com/MurselSaglam)

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Mürsel Ferhat SAĞLAM: Ben de size teşekkür ederim.

Funda ALTINAĞAÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir