Mommamia Emzirme Kolyesi

Mommamia Emzirme Kolyesi

Mommamia Emzirme Kolyesi Girişimim Nasıl Ortaya Çıktı?
Mommamia, ebeveynler için emzirme kolyesi, bebekler için emzik zinciri, el yapımı oyuncaklar ve diş kaşıma oyuncaklarını içeren bir markadır.2015 yılı Ağustos ayı itibariyle butik olarak hizmet vermeye başladım. 2017 Ağustos ayında ise KOSGEB destek programlarından faydalanarak işletmemi kurdum.2017 Aralık ayında ise HepsiBurada.com’da mağazamı açtım.


İş fikri tamamen ihtiyaç üzerine oluştu. Aslında iletişim danışmanlığı yapan ve bebek sahibi olduktan sonra işine ara veren bir kadınım. Hamileliğim boyunca hep bebeğimi anne sütü ile besleme hayali kurdum. Bebeğimi kucağıma aldığımda ise sütüm geldi ve bebeğimi besleyebildim.Ben alerjileri olan bir kadınım. Oysa erkek kardeşimin benim kadar alerjisi yok. Annem beni hiç emzirmemiş. İstememişim. Annem de sütü olduğu halde bana verememiş.

Oysa erkek kardeşim anne sütü almış.

Kardeşimin benden daha sağlıklı olmasını hep bu emzirme konusuna bağladım. “Oğlum doğduğunda onu mutlaka emzireceğim” diyerek tüm hamileliğim boyunca hayal kurdum. Hatta “Ya O da benim gibi annesini emmek istemezse?” düşüncesi beni çok gece uykusuz bıraktı.

O kadar emzirmeye istekliydim. Ama birden dördüncü ayına girdiğinde oğlum emmeyi bıraktı. O kadar çok gözyaşı döktüm ki, bir çaresini bulmam gerekiyordu. Araştırmalara başladım. Yurt dışındaki forumlarda Emzirme Kolyesi’nin faydalarını okudum. Hatta sipariş vermek istedim. Ama gönderim yapamayacaklarını, sürecin uzun olacağını söylediler. Bir yandan da oğlum kilo kaybediyordu.

Annem hızlıca bana bir tane emzirme kolyesi yaptı.

Onu emmeye geri döndürmek, dikkatini üstümde toplamak için bu kolyeyi kullandım. Bir hafta boyunca sadece geceleri karanlıkta emzirebildiğim oğlum 250 gram kaybetmişti. Bu kolye ile gündüz de dikkatini kendi üzerimde toplayıp emzirebilmeye başladım. Meme reddi sorununu aştıktan sonra 6-7.aylarında ise oğlum Ali kanguruda hırçınlaşmış ve cildime, özellikle saçlarıma zarar vermeye başlamıştı. Bir süre sonra daha renkli görünen bir emzirme kolyesi tasarladık.

Parçalarını yurt dışından ithal ettik. Daha sonra bu elimizdeki fazla malzemeleri de benimle aynı sorunu yaşayan arkadaş çevremdeki annelere ürün hazırladım. Bu ana kadar kolye tasarlamak benim için eğlenceli bir aktiviteydi.

Açıkçası bir işe çevirmeyi düşünmüyordum.

Kulaktan kulağa faydalı bir ürün ürettiğim iletilince anneler, babaanneler, eşlerine hediye almak isteyen beyler bana ulaştı. Talep üzerine işlerimi markalaşmaya kadar götürdüm. Ürünümüzü zamanla başka fonksiyonlar da sağlayacak şekilde geliştirdim.

Diş kaşıma fonksiyonu, kanguru kullanımında ince motor gelişimini sağlayacak eklemeler gibi… Halen geliştirmeye devam ediyorum. Beni motive eden, annesütü almadığım için gelişmeyen bağışıklık sistemim, bu nedenle başıma gelen bir çok sağlık sorununu oğlumun yaşamasını istememem oldu.

Annem ve eşim beni oldukça destekledi. Kolye yapımında hala annem destek oluyor.

Eşim ise işletme stratejisi ile ilgili kararlar vermeme yardımcı oluyor. Emzirme Kolyesi 2 yılı aşkındır tüm dünyaya ihraç ediliyor, ayrıca Türkiye’nin birçok ilinden sipariş alıyor. Anneler artık daha bilinçli. Sorunları çözerek bebeklerini azami derecede anne sütünden faydalandırmak istiyorlar.

Bu işte kendimi en başarılı hissedeceğim an dünya üzerinde birbirini tanımayan iki bebek sahibi ebeveynin kolyelerimi birbirlerinin üzerinde görüp tanışmalarını sağlamak. Anneliğe dair dertlerini, çözüm önerilerini, onları gülümseten anları paylaşabilmelerini sağlamak. Aynı dili konuşmasa da insanlar kolyelerim sayesinde arkadaş olabilecekler. Aynı yollardan geçtiklerini farkedecekler. Bu bana büyük bir haz verecek.

Berna Mutlu AYTEKİN

www.emzirmekolyesi.com
İnstagram
Facebook

Ben web sitesinden satış yapmıyorum. Aşağıdaki E-ticaret mağazalarında üyeliğim var. Yukarıdaki domain ise sadece ürün hakkında bilgi verme amaçlı açıldı.

Hepsiburada mağazam

N11 Mağazam:

Çocukmarket.com mağazam

Etsy Mağazam

1 Comment


Bir Yorum Bırak


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir