MellArt Atelier-Tahta Baskı Çalışması

MellArt Atelier Tahta Baskı Çalışmaları

İş hayatım boyunca yaratabildiğim her boşlukta, tasarım, sanat ve moda ile ilgi bir şeyler öğrenmeye çabaladım. Birçok farklı kurs programına, workshoplara katıldım ve işlerinde duayen kabul edilen ustalarla çalışma fırsatım oldu. Bu süreçte ki neredeyse 25 yıl bir yandan çalışıyor olmak epey yorucuydu ama yıllar ilerledikçe desen, resim, gravür, taşbaskı, tahta baskı, seramik gibi alanlarda epey ilerleme kaydettim.

Önceleri sadece öğrenmek ve iyi vakit geçirip kafamı boşaltmak için katıldığım bu programlar sayesinde öğrendiklerimi, pratikte de uygulamaya başladım. Bunun dünyanın en güzel duygusu olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bir fikir bulup heyecanlanmanın, o fikirle neler yapılabileceğini düşünmenin, bir noktada karar verip tasarım aşamasına geçmenin, malzemeye, renge, boyuta vs. karar vermenin, karşınıza çıkan problemleri çözmek arayışındayken, hiç fark etmeden, yeni insanlarla, ustalarla, zanaatçılarla, şehirlerle tanışmanın çok keyifli olduğunu da özellikle belirtmeliyim.

Basit bir düşünceyi desen haline getirmek, onu elinizle şekillendirdiğiniz bir seramik çanağa işlemek, pişirmek ve bu heyecan verici sürecin sonunda elinize alıp “bunu ben yaptım demek” her şeyden önemlisi insana yaşadığını hissettiriyor. Hele onu birileri alır da evinin, ofisinin, odasının bir köşesine koymayı isterse, tercih ederse dünyalar sizin oluyor. Aslında yaptığım şeyi en basit haliyle böyle anlatabiliyorum. Çok iyi hissettiriyor.

Bu kadar hissettiğinizde de artık durmak istemiyorsunuz.

Bunun da insan için iyi bir özellik olduğunu düşünüyorum. Nihayetinde hepimiz bir gün, bir yerlerde durmak zorundaysak bunu neden şimdi yapmayalım, zamanımız varken üretelim, heyecanlanalım bilgiyi, beceriyi, mutluluğu paylaşalım. Epey uzun bir süredir böyle düşünüyor ve buna göre ilerliyorum.

Öğrendiğim ve kendime göre geliştirdiğim alanlarda workshoplar düzenliyorum. Bu çalışmaların bana ne kadar faydası olduğunu bildiğimden, maksimum verimi sağlamak için her gün yeni şeyler araştırıyorum. Böylece düzenlediğim workshoplar sırasında taşbaskı, defter ya da seramik alanında daha fazla şey öğretebilme şansı yakalıyorum. Özellikle kadınların, hobi amacıyla başladıkları kurslarda öğrendiklerini, profesyonel noktalara taşıma becerilerini gördükçe, yıllarca hobi zannettiğim bu asıl işime daha da heyecanla sarılıyorum.

Bu sıralar en heyecan verici faaliyet nedir diye sorarsanız, favorimin doğal kumaşlara, geleneksel yöntemler ve boyalarla yapılan tahta baskı çalışmalarım ve bu konuda düzenlediğim MellArt Atelier workshoplar derim. Uzun bir süre daha bu heyecanı koruyacağımı hissediyorum. Ve burada olduğu gibi kendimi tanıtmam gereken durumlar olduğunda, hangi yıllarda, kimlerle, hangi alanlarda çalıştığımı mutlaka  not düşüyorum ki, o kıymetli insanlara minnettarlığımı gösterebileyim.

Melda BAŞCAKIR

İnstagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir