Makrome Yeniden Hayat Buldue

makrome

Makrome… Kendimi kısaca tanıtayım. Adım Deniz, finans sektöründe tam zamanlı bir profesyonel olarak çalışıyorum. Evliyim, 5 yaşındaki Rüzgar’ın annesiyim…

Kendimi bildim bileli ellerim güzel sanatların bir dalına ucundan dokundu hep:)

Hepsi hobi olarak başladı, sonunda bir alıcı kitlesi oldu ama sürdürülebilirliğini sağlayamadım ya da sağlamadım. Resim yaptım ilgi gördü satıldı, takı tasarladım satıldı, ikisinde de özel siparişler almaya başladım. Dans kursuna giderken kendimi 4 yıllık bir eğitim programında buldum, bir dönem Pera Güzel Sanatlar da dans eğitmenliği yaptım. Bunlar hep finans sektöründeki yoğun çalışma tempomla birlikte devam etti ve zaman içinde hep farklı bir konuya dönüşerek beni bırakmadı.. Ben bu durumu, hobimi profesyonelce yaşamak olarak tanımladım.

Rüzgar doğunca hepsine uzunca bir süre ara vermek zorunda kaldım.

Tabii profesyonel iş hayatım aynı tempoyla devam etti. Uzunca bir süre hayatımdaki önemli bir eksikliği farkedemedim… Kendimi deniz kenarından topladığım bambu dallarını, ağaç dallarını, deniz kabuklarını biriktirip geleceğe dönük projeler tasarlarken buldum. Ellerimle bir şeyler üretmeliydim. Zaman ne kadar kısıtlı olsa da elimden geleni yapmalıydım.

Bir hamak yapmayı planlarken kendimi makrome yaparken buldum. Internet de workshoplar araştırdım, bulduğum ilk makrome atölyesini beklerken dayanamadım internet de yabancı kaynakları da inceleyerek temel düğüm tekniklerini öğrendim. Makromenin modern yorumu ile artık ev dekorasyonunda kullanılabilecek ürünler tasarlıyorum.Hala kendimi geliştirmeye makrome teknikleri ile yapılabilecek yeni ürünleri araştırmaya deneyimlemeye devam ediyorum.

Bu arada el yapımı/tasarım ürünleri satan bir mağaza yaptıklarım ile ilgilendi ve fazla sayıda sipariş verdi.

İş ve evdeki yoğun tempom nedeni ile bu siparişi yapabilecek yeteneği ve ilgisi olan, zamanı olan 2 kişiye makrome tekniklerini öğretmeye başladım. Şimdilik en standart ürünleri tek elden çıkmış gibi üretebiliyoruz. Benim için de onlar için de küçük bir gelir oldu. El emeği ile kazanılan paranın bereketine ve şansına inanıyorum 🙂 Henüz sürekliliği yok tabi ama umutluyum 🙂

Kendimi kısaca tanıtayım dedim ama uzun uzun yazmaya başladım. Bundan sonra yapacaklarımı ve bugün yaptıklarımı tutarlı bir kimlik altında toplamak istediğim için  stayuplateistanbul instagram hesabını açtım. İsim ilkönce nightbeatistanbul idi ama faklı takipçi kitlelerini de çekiyordu 🙂 Sonra bir logosu oldu stayuplateistanbul’un… İşler çok hızlı ilerliyor gibi görünse de uzun yılların birikimi, hazırlığı ve isteği var arkasında.

İsim stayuplateistanbul çünkü yoğun iş temposunun ardından evde ailemle geçirdiğim zamanın ardından gece çalışmaları sonunda üretebiliyorum 🙂 2 gece çalışıyorsam 3. sünde pes edip ara veriyorum tabii…

Makrome devam ederken yavaş yavaş başka konuları da katacağım, ama hepsi belli bir olgunluğa geldikten sonra bir diğerini eklemeyi planlıyorum. Hepsinin önünde bir öğrenme süreci de geçireceğim ve öğrendiklerimi paylaşma… Bu da beni çok heyecanlandırıyor.

Bu yüzden marka adında makrome yok, handmade ve workshop var. Kendi adımı ise kullanmıyorum, tam zamanlı çalışan bir profesyonel  olduğumdan..

İlk workshopumu instagram hesabımdan duyurdum, başvuruları heyecanla bekliyorum 🙂 Bunun için stayuplateistanbul’un bilinirliğinin de artması lazım. Küçük adımlarla ilerlerken Hikayesi Girişim’e ulaşma şansım oldu.

İlginiz için çok teşekkür ederim çok mutlu oldum.

İnstagram

Facebook

  1. myenceladus diyor ki:

    Öncelikle bu güzel yazı için teşekkür ederiz, benim de bir katkım olsun istedim, birçok kalınlıkta pamuk makrome ipini satın alabileceğiniz en iyi internet sitesi https://ritzz.net tir. Tavsiye ederim oldukça profesyonel çalışıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir