Konmari Yöntemi ile 5 Adımda Linkedln Ağınızı Yönetin!

“Yıllardır Linkedln kullanıyorum ama ağımı nasıl yönetebilirim?” bu soruyu o kadar çok duydum ki. Linkedln’in algoritma güncellemesi ile birlikte biliyorsunuz ki bağlantılar arasındaki alaka düzeyi ön plana çıktı ve etkili bir ağ kurmak daha da önemli hale geldi. Bağlantı sayısı değil; artık bağlantılarınız ile alaka düzeyiniz size daha çok erişim ve etkileşim getiriyor.

İşte tam da burada sorular başladı; bağlantılarımı nasıl gözden geçirebilirim, nasıl düzenlerim, kim benim için doğru bağlantı vs. Akıllarda deli sorular.

İşte bugün bu soruların cevabını farklı bir yöntem ile vermeye geldim. Hazırsanız “Konmari” yöntemi ile Linkedln bağlantılarınızı düzenlemeyi anlatacağım.

Adım adım gidelim; önce Konmari yöntemi nedir?

Japon ev düzenleme sanatı olarak geçen Konmari yönteminin sahibi Marie Kondo. Temelde sadeleşmeyi bazı alıyor ve hayatınızı sadeleştirmek için evinizden başlamanızı söylüyor. bu konuda yazdığı bir kitap var. Türkiye’de “Hayatı Sadeleştirmek İçin; Derle, Topla, Rahatla” olarak yer alan kitaba şuradan ulaşabilirsiniz.

Belki çok uzun zamandır Linkedln’de yer alıyorsunuz. Belki bu yıllar içerisinde çok iş ama en önemlisi çok sektör değiştirdiniz. Sizin dünyanız değişti ama Linkedln profiliniz hiç değişmedi.

Şimdi biraz onu değiştirme, düzenleme ve alaka düzeyinize göre düzenleme zamanı.

Hazırsak Linkedln’i iş dünyasındaki evimiz olarak var sayıp Konmari yöntemiyle 5 adımda yönetebiliriz.

Adım 1: Karar verin; nerede olmak istiyorsunuz?

Ben hep söylerim Linkedln profilini düzenlerken en temel düzenlemede bile amaç önemlidir. Siz neyi amaçlıyorsunuz? Örneğin çalışmak istediğiniz bir şirket var mı, ulaşmak istediğiniz bir satış pazarı ya da kendinizi geliştirmek istediğiniz bir konu. O yüzden Konmari yönteminin başlangıcı olarak hedef belirlemeyi yapmanız lazım. Hedeflerinizi tek tek yazın ve ulaşmak istediğiniz hedefe giden yolu Linkedln ile somutlaştırmaya başlayın. Hedefinize giden yolda özelleştirilmiş bir Linkedln ağı her zaman temel destekçiniz olacaktır unutmayın.

Adım 2: Fayda bağını gözden geçirin!

Konmari yöntemi şöyle der; bir eşyayı gözden geçirirken kendinize sorun bu eşya bana neşe veriyor mu?

Bunu Linkedln’e uyarlarsak şöyle diyebiliriz;

bağlantılarınız size fayda sağlıyor mu ya da siz bağlantılarınıza fayda sağlıyor musunuz?

Burada bağlantılarınızı gözden geçirirken bu temel 2 soruyu aklınızdan çıkartmamalısınız. Ortada bir fayda yokken ve olması ön görülmezken bağlantıda kalmanıza gerçekten gerek var mı?

Birinin yazdığından beslendiğinizde, yeni bilgiler öğrendiğinizde, iş ortaklıkları gerçekleştirdiğinizde veya biri sizin iş alanınızda sizden bilgi edindiğinde fayda gerçekleşir. Fayda bazen tek taraflı, bazen çift taraflıdır. Bir tarafın dahi fayda sağlaması bağlantı için yeterlidir aslında. Ama ortada bir bağ yoksa ağınızı yönetmek adına o bağlantıyı gözden geçirmeli ve vedalaşmalısınız.

Adım 3: Kategorileştirmeyi kullanın!

Konmari yöntemi der ki; odanızı düzenlemeden önce eşyaları kategorilendirin ve öyle değerlendirin. Sonra eşyaların kategorilerine göre o odaları düzenleyin.

Bu Linkedln için ne demek?

Önce iş dünyasındaki kategorilerinizi belirleyin. Meslektaşlar, hedef pazardaki satış uzmanları, belki insan kaynakları uzmanları gibi. Tek tek bağlantı listenizde isimlere bakmaktansa bu anahtar kelimeler ile arama yapın ve isimleri filtreleyin. Böylece hangi kategoride, hangi bağlantınız olduğunu göreceksiniz. Bu hem dilerseniz bağlantılarınızı yönetmeyi sağlayacak hem de aslında bağlantılarınızı tanımanızı sağlayacak.

Belki de en son 10 yıl önce çalıştığınız bir müşteriniz şu an bambaşka bir pozisyonda ve iş yapabileceksiniz. Düşünsenize diyelim ki 10.000 bağlantınız var. Aktif olarak içerik paylaşmıyorsa 10.000 bağlantı içinden o ismi hatırlamanız mümkün olur muydu? Ama kategoriler ihtiyacınız olan alanda onu karşınıza çıkaracak 🙂

Adım 4: Gönül hatırla olmaz; gerçekten bağlantılarınızda olması gerekiyor mu?

Gönül hatır işlerini, nezaketi çok düşünürüz biz. Acaba bağlantılarımdan çıkarsam ayıp olur mu diye? Bu biraz Facebook’tan mecburen kabul edilen akraba sendromuna dönüşüyor 🙂 Hiç etkileşimde değilsiniz, sizinle gerçekten ilgisi yok, ortada da fayda bağı da yok ama bir yerlerden tanıdığınız diye listenizde. Gerçekten gerek var mı? Fazla bağlatının ne zararı var kalsın diye düşünüyorsanız; fazla bağlantının değil ama alaka düzeyi düşük bağlantının zararı var. Yıllardır duran sessiz ve etkisiz bağlantılarınızı yönetmenin yolu buradan geçiyor aslında. Bunu bazen bağlantıyı sil diyerek bazen de takipten çıkıp içeriklerini görmeyerek yapabilirsiniz. Böylece ağınızı her zaman aktif ve etkileşimli tutarsınız.

Adım 5: Yeni bağlantıları iyi değerlendirin!

Konmari yönteminde temel, bir defa düzenlemeyi yapmak ve bu sisteme uyarak odanın tekrar dağılmamasını sağlamak üzerine kuruludur.

Linkedln ağınızda öyle. Bir defa düzenlemeyi yaptıktan sonra sisteme uyarak devam ederseniz artan verimi görebilirsiniz.

Yeni bağlantılar eklerken; sizin için hangi kategoride olduklarını gözden geçirin ve aranızda oluşabilecek fayda bağını değerlendirin. Bağlantıyı ekledinizde bir süre etkileşime geçeceğiniz konunuz olup olmadığını gözlemleyin.

Şimdi haydi toparlayalım konuyu; tüm yazdıklarımı Linkedln’e özel 3 kelime ile özetlersem:

SADELEŞ

YENİLEN

HEDEF ODAKLI GİT

İşte bu kadar 🙂

Gamze Nurluoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir