Kitre Bebek ile Lale Ceylan

Fark edilmek, fark ettirmek, fark yaratmak bana göre tasarımın hikâyesi…
Benim hikâyemse: Bir buçuk üniversite bitirmiş, birçok sertifikalı kurs programı tamamlamış, resim, heykel, seramik ve el sanatları(Bir yarışmada Türkiye üçüncülüğü.) sever;alanındaçalışmamış bir iktisatçı, tasarımcı, anne, eş ve ev hanımı.

2014 yılında ikinci üniversitem olan tasarım ve animasyon bölümüne başladığımda; okulda öğrendiğim bir teknik, beni karakter ve sahne tasarımıyla tanıştırdı.Okuldaki çalışmalarım beğenildiğinden başka bir üniversitenin davetiyle İzmir, İKSEV tanıtım filminde görev aldım. Son sınıfa geldiğimde çocuğumun öncelikleri için eğitimimi dondurmak zorunda kalıp, Ankara’ya döndüm.

Ankara’da karakter tasarımıyla ilgili eğitimleri araştırdım, fakat bulamadım; sosyal medyada yeni fark ettiğim bazı hocalara danışarak başladım. Mutfağım atölyem oldu, bulabildiğim ya da kendi yaptığım kil ve hamurları deneyerek kendi tekniklerimi geliştirdim. Kil ile ilgili araştırmalar yaparken kullanabileceğim malzemeleri: Kitre, polimer ve keçeyi tanıdım, çalışmalarımı bu doğrultuda ilerlettim; yeri geldi bir heykeltıraş, sıvacı, boyacı, demirci, terzi, marangoz, makyöz, fotoğrafçı oldum.

Oranlanmış insan vücutları, ifadeli yüzleri, sahne platformları, sahne için minyatür obje ve eşyalar yapmaya başladım; bu çalışmalarımın fotoğraflarını paylaştıkça da fark edilmeye başladım.Tüm çalışmalarımda özgür ve özgün oldum. Kitre bebek sonra girdi hayatıma.

Bir Türk kadını olarak kültürümdeki değerlere sahip çıkma isteğim tasarımlarıma yön verdi ve polimer kilden sonra bir Türk sanatı olan kitre bebek de kullanmaya başladım. Kültürel değerlerimizi başka bir kültürel değerle ifade edip tanıtabilmek, bu sebeple müze ve sergi projelerinde yer almak en büyük hedefim oldu.

Kısa zaman içinde bir müze projesinde içinde yer alarak Berlin’de kitre bebek çalışmalarım sergilendi, ayrıca ‘Beş Yüz Yıllık Oyuncak Atölyesi’ çalışmam Ankara ve İstanbul’da sergilendi.

LALE CEYLAN

İnstagram

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir