King Naked-İrem Sonalp Tarafından

King Naked Masallardan İlham Alan Başarılı Tasarımcı

Toplum ve teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, kökenimizi ve masallara olan ihtiyacımızı unutmamız mümkün değil. Her zaman etrafımızda biraz ‘masal’a ihtiyaç duyacağız. Tabii ki bunun en iyi çözümü masallar dünyasında biraz vakit geçirmek. Giysilerinizde de bir parça masala yer vermek işe yarayabilir.

İşte bu fikirden yola çıkan King Naked Marka Sahibi İrem Sonalp

Dünya tarihine geçerek nesillerden nesillere taşınan efsane masal hikayelerini  “Senin hikayen hangisi” konseptiyle günümüze uyarladı. King Naked’ın marka sahibi İrem Sonalp’in özel koleksiyonu İstanbul, Bursa, İzmir Antalya, Bodrum’un yanı sıra Londra ve Dubai’de sevenleriyle buluşuyor.

Masallardan ilham alan başarılı tasarımcı İrem Sonalp Bodrum’da başlayıp yurtdışına açılan hikayesini www.hikayesigirisim.com a anlattı.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Ekim 1984’te İstanbul’da dünyaya geldim. Ev dekorasyonu alanında tasarımlar yapan anne ve babanın ilk çocuklarıyım. Ailemin de etkisi ve desteğiyle tekstil alanında eğitim aldım. Aslında hayalimin temellerini ailem attı. Özellikle babam.

Tekstil alanındaki ilk başlangıcı lise ardından üniversite eğitimiyle tamamladım. 16 yıllık tekstil sektöründeki deneyimim daha sonra asistanlık, stilistlik, baş tasarımcılık ve 8 yıl önce kendi markamı kurma kararıyla devam etti.

Zorlu bir süreçti ama her zorluğundan ayrı bir keyif aldım. Kısacası hayatımda yaptığım en güzel şey bu işi seçmek diyebilirim. İş diyorum da bana hiç iş gibi gelmiyor o ayrı.

Ressam olmak isterken tasarımcı oldu

Tasarım merakınız çocukluğunuzdan mı geliyor?

Tabi kesinlikle çocukluktan geliyor. Kendimi bildim bileli elimde bir kağıt bir kalem hep bir şeyler çizerim. Çocukken resim defterim hep yanımdaydı. Deftere kadınlar ve kıyafetler çizerdim. Önce ressam olmaktı hayalim. Sonra daha da farklı bir şeyler yapmak istedim. Kendimi hep renkli bir dünyada hayal ederdim. Zamanla bu hayalimin tam karşılığını yaşadım.

“Modanın gücünü masallarla birleştirdim”

Tasarımlarınızda masal dünyasının esintileri var. Bu fikir nereden geldi aklınıza?

Moda dünyasının kreatif yönünü canlı tutmak için gözlerini sık sık masal dünyasına çevirmesini gerektiğini düşünüyorum. Bazen direkt ilham alınmadığı düşünülse de aslında moda dünyası masalların bazen korkutucu, bazen soğuk, bazen bahar gibi sıcacık ama her koşulda güzel imgelerini taşır. Başarı için her gün küçük ya da büyük şeyler öğrenmek gerekir. İyi bir film, iyi bir müzik, iyi bir roman, iyi bir yemek dünyayı ne kadar değiştirebilirse iyi bir tasarım da o kadar değiştirebilir. Bu yüzden tasarımlarımı masallardaki imgelerle bütünleştirdim. Alice, Kırmızı Başlıklı Kız, Hansel Gretel, Oz Büyücüsü gibi çocukluğumuzun unutulmaz masal kahramanları King Naked severlerde hayat buluyor.

Masallarımız  markamızın değişmeyen yüzü olarak hep kalacak. Kendi masallarımız da gelecek yakında, bunun da müjdesini şimdiden vereyim.

Marka isminiz neden KİNG NAKED?

En sevdiğim soru. Hans Christian Andersen’in 1937’de yazdığı Kral Çıplak hikayesinden esinlendim. En sevdiğim masallardandır. Ben o hikayedeki Kral’ı kandıran terziyim. Tabi mizansenimiz bu J

Sanırım tekstil dışında da ürünleriniz var. Biraz ürün çeşitlerinizden bahseder misiniz?

King Naked sadece tekstil üzerine oluşturduğum bir marka değil. Tekstil dışında da bir şeyler yapmayı seviyorum. Aslında bana bıraksanız kasap tezgahı bile tasarlayıp satabilirim. Konu güzelleştirmek değiştirmek olunca her nesneye aynı heyecanı duyuyorum. Geçtiğimiz sezon çok sevdiğim dostum Esra Yıldırım ile ortak bir proje geliştirdik.  Tabak, bardak, çay takımı, kupa, perde, runner, gibi ürünler yaptık. Çokta sevildi. Minik dokunuşlarla her sezon çizgimize yeni ürünler ekliyoruz. Yeni sezonda da King Naked severlere güzel süprizlerimiz var.

Tasarımlarınıza malzeme temin ederken nelere dikkat ediyorsunuz?

Öncelikle King Naked’tan alınan ürünün ömür boyu kullanılmasını istiyoruz. Bu doğrultuda kalite olmazsa olmazımız. Mesela sweat-shirtlerimizin ve şallarımızın kumaşını ipliğinden dokutuyoruz.

Önceliğimiz en iyi ürünü King Naked severlerle buluşturmak. Bunun için ekip olarak en iyisini sunmaya çalışıyoruz. Aksesuarlarımızı kendimiz üretiyoruz. Yaratıcı bir ekiple çalışıyorum. Sınırları zorlamayı seviyoruz.

Kişiye özel tasarımlar da yapıyor musunuz?

Tabi ki yapıyoruz. King Naked markası olarak önceliğimiz müşteri memnuniyeti.

Moda her geçen gün gelişiyor ve değişiyor.  Bu bağlamda Türkiye’nin moda dünyasında bulunduğu konumu hakkında neler söylemek istersiniz?

Bence ilerleme kaydediyoruz ama hala gerekli ivmeyi yakalamış değiliz. Zaman zaman Dünya standartlarında işler yapılıyor.  Çok değerli Türk tasarımcılarımız var defilelerini izlerken duygulanıyorum. Romantik bir film gibi geliyor. Alışveriş Merkezlerinin, butiklerin, televizyon programlarının artmasıyla ile de moda endüstrisi her geçen gün gelişiyor ve daha çok sayıda insan modayı yakından takip ediyor. Biz de King Naked markası olarak bu gelişim ve dinamizme yön verenler arasında yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

HİKAYESİ GİRİŞİM, evde üreten, üretmek isteyen ve girişimci kadınların tanıtımının yapıldığı bir platform. Üreten kadınların en büyük sıkıntısı ürünlerini pazarlayamamak. Başarılı bir girişimci olarak bu konuda kadınlara neler önerirsiniz?

Yaptıkları şeye mutlaka inansınlar. İşleri her ne ise mutlaka bir hikayesi ve vizyonu olsun. Pazarlama noktasında Sosyal medyayı etkin kullanmak çok önemli. Kadınlarımızın yapamayacağı bir şey olduğunu düşünmüyorum. Biraz vizyon, biraz farklılık, başarıya inanç ve sonuç.

Gelecekteki projelerinizden biraz bahseder misiniz?

Her zaman King Naked müşterilerine daha fazla ayrıcalık tanımayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda planlamalar yapıyoruz. Bu yıl hayata geçirdiğimiz sistemle müşterilerimiz bize ne zaman, hangi iletişim noktasından (online, mağaza, instagram), ne için ulaşmak istiyor olursa olsun aynı kalite ve özenle aynı hizmeti alıyor. Online ve mağaza satış noktaları tam anlamıyla entegre çalışıyor. Müşterilerimiz dilerse internetten satın alıyor, gelip mağazadan teslim alıyor.  Önümüzdeki yıllarda da pazarlama ve satış alanında yapacağımız atılımlarla tasarım dünyasına yepyeni bir soluk getireceğiz.

Tasarımlarınızı satın almak isteyenler size nereden ulaşabilir?

Nişantaşı ve Teşvikiye’deki King Naked mağazalarımızın yanı sıra İzmir, Bursa, Antalya, Bodrum yurt dışında Londra ve Dubai’deki satış kanallarından, Kingnaked.com.tr online alışveriş sitemizden ve @kingnaked instagram hesabımızdan bize ulaşabilirler.Bir masalı yaşıyoruz. Mutlu bir son diliyorum hepinize…

Teşekkürler

İrem Sonalp’in masal dünyasından esinlenerek ortaya çıkardığı tasarımların hepsi, dikiminden boyamaya kadar her aşamasıyla el yapımı…

Kendisine başarılar diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir