Insparkus – Kariyerinizde Büyük Adım

” NEREYE GİDECEĞİNİ BİLİRSEN, DÜNYA BİLE KENARA ÇEKİLİR.”

Bu sözü okuduğum andan itibaren, planladığım, üzerinde çalıştığım işle ilgili çok farklı şeyler düşünmeye başladım, bir kere aşırı heyecanlandım.Sonrasında başaracağıma inandım..

Özel sektörde çalışma hayatına bebeği ile ilgilenmek için son veren ama daha sonra da çalışmadan duramayacağını anlayıp pişman olanlardanım..Bir şeyler yapmak istediğime karar verdiğim anda, home office çalışmaya başladım.Tam 10 senedir bu şekilde çalışıyorum. Başta, başkalarının işlerinde çalışarak hem deneyim kazandım hem de çevre edindim.

2 sene önce www.annecee.com kurdum, gerçi şu anda yeni içerik değişikliğine geçtim.Ama kendi işimi kurmak çok keyif verdi..

Bu işe başladığımın ilk anından itibaren düşündüğüm, yetenekleri doğrultusunda benim gibi çalışmak isteyen kadınlarımız için hayal ettiğim bir projeyi  yeni hayata geçirdim, www.hikayesigirisim.com

Bumerang sayesinde, insparkus.com ile de bu sırada tanıştım, beni sitenin hayalimdeki yerlere gelmesi için, kendi düşüncelerimin yanında, birilerinin beni yönlendirmesi gerekiyordu.

Ama hep şunu düşünüyordum, “gelmişim 42 yaşına, bundan sonra kariyer planlaması nasıl olur?”. Ama işin içine girince öyle olmadığını anladım..Siteye üye olup, profilimi tanımladıktan sonra adıma hazırlanan paketteki adımları tek tek izlemeye başladım.Neydi bu adımlar? En ince ayrıntısına kadar kariyerimi planlama kısmı ile ilgili sorular vardı..Hepsini büyük keyifle cevapladım.

1.bölümde, YOLA HAZIRLIK

olarak çalışmaya seni çalışmaya hazırlıyor, güvenilirliliği konusunda rahatlatıyor.Çalışmaya devam etmek istediğine karşı senden onay istiyor.

2.bölümde,GELECEĞİNİ ISMARLA

, ismi bile hayallere daldırıyor insanı..Sesli anlatım ya da yazılı anlatım diye iki kısım var, ben sesli anlatımı tercih ettim. Birinin yumuşak ses tonu ile seni yönlendirmesi, senin gibi anlatması yaratıcılığını daha çok ortaya çıkartıyor..

3.bölüm KOLAJ..

Hayalin, yaratıcılığını konuşturarak kariyerinde ne beklediğini belgeleriyle hazırlıyorsun.Gazete ve dergilerden gördüğün, seni, hayalini, amacını anlatan her bir fotoğrafı, yazıyı kesip alarak bir kolaj haline getiriyorsun.Fotoğraflayıp proje danışmanına gönderiyorsun.Hazırladığınız ödevinizde:) bir gezintiye çıkıyorsunuz, kendinizi o kolajdaki fotoğraflar arasında hayal ediyorsunuz.

4.bölüm, ÇALIŞMA ORTAMI.

Nasıl bir çalışma ortamında motive olabileceğini o kadar detaylı sorular sorarak cevap vermemizi sağlıyorlar ki, ben bile verdiğim cevaplar karşısında kendimi bambaşka bir yerde gördüm.

5.bölüm,yani son bölüm KARİYER ALTERNATİFLERİ..Düşündüğünüz her alternatifi anlatmanızı istiyorlar soru-cevap şeklinde..

Son olarak tüm çalışmaları Proje Danışmanına raporunu hazırlaması için gönderiyorsun.

Sorulan her soruda, izlenen her adımda işlerini ne kadar profesyonel yaptıklarını gördüm.Bazen hayallerime daldım, bazen gerçeklerle yüzleştim.Ama emin oldum, doğru yoldaydım..

Biraz önce proje danışmanımın çalışmalarım hakkındaki raporunu okudum. O kadar iyi “beni” anlatmıştı ki.Okurken kendimi seyrettim..

Yazımın ismini oluşturan sözü de bu çalışmalar sırasında okudum.Hala etkisindeyim. Kurtulmak da istemiyorum.

Bundan sonrasında ikinci paketimi de sabırsızlıkla bekliyorum.Biliyorum,  işini iyi yapan bir şirketle yol alıyorum. Biliyorum yolun sonu ne olursa olsun, ben attığım adımdan memnunum, memnun da olacağım..

Figen GERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir