Kadın Olmanın Gücü.. BE SMART

Kadın olmanın gücü… Aslında her şey, ufacık bir fikirle başlar… Bu küçük fikirdir, büyük adımlar atılmasını sağlayan…

Fikirdir, inançtır insana ben de yapabilirim dedirten…

Fikrim aklıma düşeli tam ’11 yıl’ oldu…

Oxford’ta üniversite sıralarındayken, ekonomi hocasının ‘Smart thinking: Three Essensial keys to solve problems, innovate, get things  done’ (Akıllı düşünmenin 3 önemli anahtarı; problemleri çözmek, yenilik yapmak , işleri sonuçlandırmak ) demesiyle başladı herşey…

İleride… İleride bir gün bir markam olursa adı BE SMART olmalı ve firmam çözüm odaklı yaklaşımı, yaratıcı fikirleri ve üstlendiği projeleri zamanında sonuca ulaştırmasıyla bir adım öne çıkmalı dedim…

Unuttum, bazen hatırladım neden yapamadım diye sorguladım…

Ne zaman ki kurumsal hayat doygunluk verdi, yeni hayata merhaba dedim…

Evet, 11 yıl önce ki fikirle yola çıkarak daha farklı, daha heyecanlı ve daha deneyimli bakış açısıyla hayallerimin peşinden gitmeye koyuldum.

İlk önce ne iş yapacağımı araştırdım, 6 ay boyunca her gün değişen fikirlerim sonrasında festival düzenlemek ve festivallerin A dan Z’ye ihtiyaçlarını karşılamak için görüşmelere başladım.

Bu konuda hiç deneyimim olmadığı için kimse iş vermiyordu. Bende Karaca Reklamın sahibi eniştemden destek istedim. İzmir’de onun şirketi üzerinden bir süre iş yapmayı teklif ettim.

Ve ilk işimi 2015 yılında 21 Eylül Dünya Alzheimer günü etkinliği adı altında aldım. 10 yıllık satın alma tecrübem sayesinde etkinliğe tişörtler, şapkalar, çantalar, kalemler hazırladım.

Çok beğenildi.. Fakat bu işten sonra 2 ay boyunca işsiz kaldım.. Yılmadım, bırakmadım..Sadece inandım, hayallerime inanarak görüşmelere devam ettim..Sonra yaptıklarımı görenler aramaya başladı derken yapmaya başladığım işler şehir dışına yayılmaya başladı.. Artık organizasyon yapmıyor sektördeki boşluk olan, sosyal projelerle uyumlu promosyon ürünleri öneriyor, proje bazlı promosyon ve tekstil ürünleri yapıyordum..

Tam bir yıl sonra kendi şirketimi kurdum.. Home office olarak bir yıl daha risklerimi seviyede tutarak devam ettim. Baktım ki yaptığım işler devam ediyor, artık yetişemiyorum, Şirketimin 1. yılında 250 metre karelik işyerimi kiraladım.

Şirketimi kurarken KOSGEB desteğine başvurdum.. Ve başarıyla süreci yönettik.

Tekstildeki başarımız sayesinde Kosgeb destekli makinalar almaya başladık, artık kendi kalıplarımızı çıkarıyor, kendi üretimimizi kendimiz yapıyoruz.

Sosyal sorumluluk projelerine yaptığımız kıyafetleri görenler, pantolonda yaparsın, tulumda yaparsın diyerek bizi tekstilde bambaşka boyuta taşıdı. Devlet kurumlarını giydirmeye başladık, burada başarımız kurumsal firmalarında iş kıyafetlerini yapmaya başlamamızla katlandı. Her ayrıntısı ile ilgilendiğimiz, firmaların çalışanlarının kullanım yerlerini görerek, sorunlarına çözüm getirerek ilerleyişimiz, kıyafetlerde işlevselliği ön plana çıkarışımız sayesinde artık üretimimiz yetmiyordu..

İşi olmayan kadın işletmeci fasonculara iş vermeye (50 kişilik bir kadro) hatta işi olmayan kadınlara da evde iş vermeye başladık.. Kurumsal hayattan aldığımız vizyonla teslimatlarımızı zamanında teslim ediyor, yaptığımız işleri sanki kendimiz alıyormuş gibi özenle teslim ediyoruz.

Müşterilerimize özel promosyon ürünleri buluyor (yurtiçi ve yurtdışı fuarlarda ), bu promosyon ürünlerini geliştiriyor ve sunuyoruz. Firmalara tasarım promosyon ürünleri hazırlıyor, ajandalara , kalemlere , bardaklara baskılar yapıyoruz.

Biz sektörde bir ilk yaparak firmaların markalaşma sürecinde çalışanlarının kıyafetinden, masasında kullandığı ajandaya, bardağa kadar kurumsallaşmasında çözüm ortağı oluyoruz. Güçlü satın alma kadromuzla (tabi ki eski iş arkadaşlarımı yanıma davet ederek ), tüm ürünleri kendi bünyemizde üreterek ve basarak kadın olmanın gücü nü gösterircesine sektörde fark yaratıyoruz..

Şu an geçen seneki ciromuzun 4 katı ciroyla seneyi kapatmayı hedefliyoruz. Bu sene ihracatın tohumlarını da serperek ilk ihracatımızı Gürcistan’a yaptık, sırada Almanya ile görüşmedeyiz. Eylül ayı 2018 yılında Promosyon Show ‘a katılımcı olarak katıldık, tüm Türkiye’ye bizde varız diyerek adımızı duyurmaya başladık.. Şimdi hayallerin ve hayal etmenin gücüne, herşeyden öte kendine inanmanın gücüne daha da ötesi kadın olmanın gücüne inandık, inandırdık…

Sende kendine inan, yeter ki iste, istersen yaparsın..

 Betül BUZLUDAĞ AYDEMİR

Be Smart Promosyon Tekstil Ürünleri

  1. Pingback: NİB Terrarium & Home Design Yeşilin Dünyası - Hikayesi Girişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir