Canan Dağdeviren-Günümüzün Kadın Muciti

CANAN DAĞDEVİREN

Canan Dağdeviren Harvard Üniversitesi Genç Akademisine Seçilen İlk Türk

Dünyanın en saygın dergilerinden FORBES‘un ”30 Yaşından Küçük 30 Bilim İnsanı” Listesine Girmeyi Başaran Kadın Mucit

İsveç’in Stockholm Şehrinde Genç Bilim İnsanlarına Verdikleri NOBEL Ödül Töreninde Tıp Alanında Ödül Alan Bir TÜRK Kadını

CANAN DAĞDEVİREN

Kadın mucit, önce giyilebilir kalp pili ardından da cilt kanserini teşhis eden cihaz üretti.

Günümüzde kullanılan kalp pillerinin 6-7 yılda bir değiştirilmesinden dolayı alternatif çalışmalar başlatan Canan Dağdeviren, piezoelektrik aletleri kullanarak kalbin üzerine yapıştırılabilen ve kalbin atış enerjisini elektrik enerjisine dönüştürebilen giyilebilir bir kalp pili icat etti.

Göğüs kafesi açılarak direk kalbin üzerine yerleştirilen pil sayesinde kalp enerjisini hep kendisi üretiyor ve bu enerjiyi depolayabiliyor.

Ayrıca Dağdeviren, cilt kanserinin teşhisini kolaylaştıracak dövme gibi vücuda yapıştırılabilen ve 10 saniyeden daha az sürede sonuç veren cihaz geliştirdi.

Çocuk istismarına dikkat çekebilmek için, İsveç’te tıp alanında aldığı Nobel ödülünü çocuklara armağan etti.

Ülkemizde yaşanan sıkıntılı günleri bilimle atlatabileceğimizi belirten Canan Dağdeviren, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Koch Laboratuvarı’nda çalışmalarına devam ediyor.

Canan Dağdeviren, ailesinde yaşanan sağlık sorunlarından yola çıkarak, sağlık için yaptığı buluşlarla Dünya’da ve Türkiye’de takdir edilmeye devam ediyor.

Funda ALTINAĞAÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir