Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı

Kadın Eserleri Kütüphanesi : Bilindiği üzere kadın ve erkek insan topluluğunu oluşturur. Ancak tarih boyunca kadın ve erkek, dünyayı eşit bir şekilde paylaşamamıştır. Tarih sayfalarında kadın, hep görmezden gelinmiştir.Yeni tarih, kadınlara kayıtsız kalmıştır.

Kadın Eserleri Kütüphanesi tarihin kadınlara olan kayıtsızlığına yanıt vermek için kurulmuştur. 25 yıl önce Fener semtinde kurulan Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı, Türkiye’nin kadın konusundaki belgelerden oluşan ilk ve en büyük kütüphanesidir.

Kütüphane’nin kuruluş amacı, kadınların geçmişine ait belgeleri bugünün araştırmacılarına sunmak, bugünün yazılı belgelerini de gelecek nesiller için saklamaktır.

100 kitap ile kurulan Kadın Eserleri Kütüphanesi 25 yılda yaklaşık 13000 kitap, 400’e yakın süreli yayın, 552 klasör gazete küpür arşivi… 500’ü aşkın tez, 5000’i aşkın makale, Türkiye’deki kadın örgütlerine ait binlerce belge, kadın yazarlar koleksiyonu, özel arşiv, sözlü tarih, CD ve ses bantları, efemera ve kadın sanatçılar koleksiyonu ve nadir eserler koleksiyonu hizmet vermektedir.

“Belge yoksa tarihte yoktur” diyen Kütüphane, kadınların tarihte tayine edici ve yaratıcı özelliklerini ortaya koyan belgeleri arşivlemektedir. Bu güzel çalışmalarından dolayı kurucu ve üyeleri kutluyor, başarılar diliyoruz.

Funda ALTINAĞAÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir