Kadın El Emeğine Destek

Kurulduğu ilk andan itibaren, Türkiye’nin ilk kadın kariyer ve gelişim platformu Hikayesi Girişim’in amacının, girişimci kadınların el emeklerini görünür kılmak olduğundan El Emeği Projesi’ni duyduğumda bir başka heyecanlandım. Kadınların ekonomiye katkılarını sağlamak hatta arttırmak için çalışmalar yaparken, kesişen yollarda böyle güzel projeler, doğru yolda olduğunu gösteriyor insana.

Bu projeyi sizlerle paylaşmak ise benim için ayrı bir keyif.Umarım, daha çok kadına ulaşır, fayda sağlanır ve umarım bir çok kişi ve kuruluşa da örnek olur.

Türkiye’de bir hazır giyim markasına koleksiyon hazırlayan ilk blogger olan Bengi Söney, daha sonra kendi markasını, Modalogy’i kurdu.Marka isminden kurumsal kimliğine kadar kendi oluşturduğu girişimi ile başarılı bir kadın girişimci olarak; cinsiyet eşitliği üzerine, iş gücüne katılım ile ilgili çalışma yapmayı hayal etti ve sonunda bu hayalini gerçekleştirdi.

Kadınların doğası gereği üretimde olması gerektiğine inanan Bengi hanım, başlattığı “El Emeği Projesi”ni kendi kelimeleri ile anlattı.

Bildiğiniz üzere, kadınların kendi ayakları üzerinde durabilmesi için üretimde yer alması, maddi özgürlüğüne sahip olması gerekiyor. Bu bakış açısı ile özellikle daha kısıtlı fırsatlara maruz kalan yereldeki kadınların emeğini değerlendirebilmek, ekonomiye dahil edebilmek adına, her koleksiyona tığ işi, örme, dantel işlerini eklemeyi düşündüm. Bu şekilde hem unutulmaya yüz tutmuş geleneksel motifleri modern tasarımlarla buluşturarak daha geniş kitlelere ulaştırabileceğime, hem de kadının ekonomik gücüne katkı sağlayabileceğime inanıyorum.”

İzmir merkezli bir firma olduğundan, öncelikli olarak  Ege Bölgesi’nde birçok beldeyi, köyleri dolaşarak çalışmalara başlayan Bengi hanım, Tire’de Salı günleri kurulan semt pazarında kadınların el işlerini sattığını duyunca, orada istediği modelleri örüp verebilecek kadınlara ulaştı. Önce 3 kadınla anlaştı, aralarından biri hemen bütün organizasyonu başlattı. Sonra 18 kişilik bir grupla çalışmalarımızı devam ettirdi.

Projeyi duyan Türkiye’nin her yerindeki kadınlardan örnekler geliyor. Bengi hanım da, kendi tasarımlarıyla harmanlayabileceklerini mutlaka değerlendiriyor.Şu anda ekiplerinde 29 kadın var ve gittikçe büyümeyi hedefliyor.

Başarılı bir kadın girişimci olarak, kadınların üretime katkılarını sağladığı El Emeği Projesi için sevgili Bengi Söney’e teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Farkındalık yarattığı projesinin örnek olması dileğiyle..

Figen GERİ

Kadın El Emeğine Destek” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir