close

* Öncelikle Ahu hanım kimdir?

İkinci kuşak maden mühendisi ve çevre yüksek mühendisiyim. Kariyerime madencilik sektöründe iş geliştirme alanında çalışarak başladım ve girişimci yanımla örtüşen bir şekilde işin tüm süreçlerine (ar-ge, üretim, pazarlama-satış) vakıf olma şansım oldu.Daha sonra kendi şirketimi kurarak maden ihracatı ve makine ithalatı yaptım. Her zaman yaratıcı fikirler ve girişimcilikle ilgili oldum. İnovasyon eğitmenliği yaptım. Eş zamanlı olarak teknolojik gelişmeleri takip ederek teknolojinin günlük yaşamda kullanımına yönelik projeler geliştirdim. Önce ‘komşular arası ev yemeği satış platformu’ olan ve özellikle kadınların çalışma hayatına katılımını destekleyen ‘İster Pişir İster Ye’ projesini, ardından kanıksanmış tacizlerin raporlanmasıyla majör vakaların yaşanmasını engellemeyi amaçlayan ‘anonim taciz bildirimi uygulaması’ BildirirİZ’i hayata geçirdim.

(www.isterpisiristerye.com & www.bildiririz.com)

Hayallerimin peşinden gitmekten ve girişimciliğin risklerini göze alıp hayal ettiğim dünya için çalışıyor olmaktan mutluluk duyuyorum.

* Bu işi kurmaya nasıl karar verdiniz?

İş hayatına başlayıp kendi evime çıkınca her akşam ne yiyeceğim bir sorun haline geldi.Tek başına yiyeceğim bir yemek için mutfağa girmek zor geliyordu.Yaptığım bir tencere yemeği günlerce yemek zorunda kalıyordum.Dışarıdan yemek hem sağlığımı bozdu hem aynı  yemekleri yemekten sıkıldım.Zaten ev yemeği gibi lezzetli değillerdi.

O zamanlarda bazen işten döndüğümde apartmanda bir kapıdan yemek kokusu duyardım. ‘Keşke kapıyı çalsam bana da bir tabak verseler’ derdim. O zamanlar bana fantastik gelen bu düşünce, bir arkadaşımın Share Your Meal sitesinden bahsetmesiyle yapılabilir bir iş fikri haline geldi.

Yemekle ilgili tüm gereksinimlerin karşılanacağı online bir pazar yeri kurguladım ve İster Pişir İster Ye için çalışmaya başladım.

* Kurucu olarak tek siz misiniz?

Tek kurucu olarak başladım ve işin her aşamasını konusunda uzman bir profesyonel ile birlikte yürütmekteyim.Ekip genişletme çalışmalarımız devam etmektedir.Zaman zaman yatırımcı görüşmeleri yapmaktayım.Yatırımcımızın maddi katkısının yanı sıra yarattığımız konseptin ilerlemesine vereceği diğer destekleri ve vizyonlarımızın uyuşmasını önemsiyorum.

* Sistemin amacı nedir?

Pratik ama sağlıksız fast food ile lezzetsiz sert diyet döngüsünden çıkıp düzenli ev yemeği ile lezzet, pratiklik ve sağlığı bir arada sunmayı amaçlıyoruz.

Bunun yanında sosyal katkı olarak ev kadınlarının ekonomiye katılması ve hâlâ ailenin yemek düzeninden sorumlu görülen çalışan kadınlara zaman kazandırmayı da önemsiyoruz.

* Sistem nasıl çalışıyor?

İster Pişir İster Ye, temelde ev yemeği pişirenlerle ev yemeği yemek isteyenleri buluşturan bir online pazar yeridir.

Projenin gelişmesiyle beş ana segment tanımlanmıştır.

Hazır Yemek: Günlük pişirdiğiniz yemeklerden dilediğiniz kadarını satışa sunabilirsiniz.

Sipariş Yemek: Beğenilen yemeklerinizi sipariş alarak pişirmek üzere listeleyebilirsiniz.

Malzeme: Memleketinizden sebze, meyve vb. malzemeleri aracısız satışa sunabilirsiniz.

Ev yapımı ürünleri (salça/reçel/turşu/yoğurt) satışa çıkarabilirsiniz.

Askıda Yemek: Yemeklerinizi öğrencilerle askıda geleneğine göre ücretsiz paylaşabilirsiniz.

Restoran: Ev yemeği niteliğindeki ürünleriniz için online sipariş alabilirsiniz.

Yiyen Üye olarak harita üzerinde komşularınızda pişen yemekleri görüntüleyerek sipariş verebilirsiniz.Beğendiğiniz yemeklerinizi favorilerinize ekleyerek kendi menünüzü oluşturabilirsiniz.Pişiren Üyeler aynı zamanda yiyen üye sayılmaktadır.

Alışveriş aşamasında temel olarak Pişiren Üye pişirdiği/pişirebileceği yemekleri sisteme ekler.Yiyen Üye mevcut yemekler arasından seçimini yaparak siparişini oluşturur.Pişiren Üye sipariş tercihlerinin kendisine uygun olması halinde onaylar ve belirlenen zaman ve koşullarda teslimat yapılır.

* Sitenize üye olma şartları var mı?

Pişiren Üyelerimiz mikro restoranlar olarak tanımlanmaktadır.Bu bağlamda üyelik profilinin tam ve doğru oluşturulması, yemek çeşitliliği, görsellerin uygunluğu ön koşuldur.Kayıt ücreti 100 TL’dir.Belirli koşullara uygun profillere indirimler tanımlanabilmektedir.

* Site üyelerinin kazanımları nedir?

Öncelikle yemeklerinizi pratik bir şekilde yükleyip geliştirebileceğiniz bir satış sayfanız olmaktadır.

Bir pazar yerinde mevcudiyet göstermek birleşik etki yaratmaktadır.Başka bir vesileyle siteye giren kişilere yemeklerinizin görünür olması sağlamaktadır.

Güvenli ödeme platformu İyzico güvencesiyle ödemeler Yiyen Üyeden sipariş aşamasında alınmakta ve başarılı teslimat sonrası Pişiren Üyeye aktarılmaktadır.

Uygun Pişiren Üye profillerine adres hedeflemeli reklam çalışması yapılmaktadır.

* Hedefinize yaklaştınız mı?

İlk hedefimiz inandığımız bu konseptin işlerliğinin ispatlanmasıydı ve bunu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.Bundan sonraki hedefimiz pişiren üye sayımızı artırarak daha yaygın bir alanda hizmet vermek ve mevcut pişiren üyelerimizin satışlarını maksimize etmektir.Mevcut segmentlerin işlevselliği tamamlandığında yeni bir satış versiyonunu aktive edeceğiz. Ayrıca, Türk mutfağının avantajlarını kullanarak yurtdışına açılmayı ve global bir marka yaratmayı hedefliyoruz.

* Yeni projeler var mı?

BildirirİZ, eş zamanlı olarak yürüttüğümüz bir diğer projemizdir.BildirirİZ (www.bildiririz.com) taciz ve diğer toplumsal vakalar ile güvenlik risklerinin harita üzerinde işaretlenerek bildirilebileceği bir mobil uygulamadır.Esas olarak sıklıkla yaşanan, günlük hayata devam edebilmek için sineye çekilen ve ispatı zor olduğu için resmi şikayetlerde yer almayan ancak yine de mağdura zarar veren ve daha kötü saldırıların öncüsü olan tacizleri görünür kılarak majör vakaların yaşanmasını önlemeyi amaçlamaktadır.

* Kadın girişimcinin karşılaştığı zorluklar nedir?

İş hayatında kadınlar işin gereklerinin yanı sıra karşılarındaki kişilerin zihnindeki kadın algısıyla da mücadele etmek zorunda kalmaktadırlar.Bu mücadelenin gerektirdiği efor çoğunlukla işin esasının gerektirdiğinden fazla olmaktadır.Bunun için fırsat eşitliğine bireysel bazda dikkat etmek gereklidir.

İster Pişir İster Ye olarak kadınları hem çalışma hayatına katma hem de çalışan kadınlara kaliteli zaman kazandırma yönünde destekleyebildiğimiz ve girişimci olarak kadın olmanın avantajlarını kullanabildiğimiz bir çalışma yürütmekteyiz.

* Hikayesi Girişim üyelerine girişimcilik konusunda önerileriniz nedir?

Girişimcilik belirsizliklere göğüs germeyi gerekmektedir.Yol boyu yaşanan iniş çıkışlar oldukça yorucu, hatta umut kırıcı olmaktadır.Bu nedenle girişimcilere öncelikle küçük denemeler yaparak fikirlerini sınamalarını ve yeterli altyapıyı hazırladıktan sonra profesyonel hayattan ayrılmalarını öneririm.

* Hikayesi Girişim üyelerine özel bir çalışmanız olacağından bahsettiniz.Detay verir misiniz?

Kadın emeğinin değerlenmesini bizim gibi destekleyen Hikayesi Girişim takipçilerine özel olarak kayıt ücreti aşamasında kullanılmak üzere HGKRYSSM kodu tanımlanmıştır.Bu kod kullanılarak yapılan kayıtlarda %25 indirim avantajından yararlanabileceklerdir.

Pişiren üye kaydınızı başlatmak için tıklayın.

Tıklayın;

* Size nasıl ulaşabilirler?

08508851280 numaralı müşteri hattımızdan, online destek hattımızdan ve info@isterpisiristerye.com adreslerinden ulaşabilirler.

Tags : El emeğiEvden çalışan kadınGirişimci kadınİste Pişir İster YeKadın girişimciPişiren kadınPişiren üye

Bir Yanıt Bırak