İmgele ve Elde Et…

İmgele ve Elde Et

İmgele ve Elde Et: Evet, az sonra önereceğim teknikle ne kadar sık çalışırsanız, başlığın hayata geçmesi de o kadar kolaylaşacaktır.

İmgeleme, zihnin gücünü kullanmamızı sağlayan bir çalışmadır.

Bize hep ”küçük düşünmeler” öğretildi.
– Ayakların yere bassın
– Gerçekçi ol
– Mantıklı düşün
– O hoo iyice uçtun sen
……

İmgele ve Elde Et

Ve daha nice ”hayal küçültme” cümleleri.
Böyle böyle öğrendik normların (gerçeklerin!) dışına çıkamamayı.
Hayal kuramamayı, kursak da paylaşmamayı.
Oysa bazıları, bizim ”hayal” dediğimizi ”hayat” yapmış yaşıyorlardı. Yoksa… Yoksa mümkün müydü?

Artık ispatlandı ki; ulaşmak istediğini ne kadar zihnine sınır koymadan hayal edersen, o kadar hızlı ve kolay ulaşırsın. Tam burada belirtmekte fayda var, birçok kişi ”o halde yattığım yerden hayal kurayım olsun” şeklinde yaklaşır bu öğretiye. Ancak elbette yazdığımız bu değil. İnandığın, hayal ettiğin, seni sen yapacağını bildiğin düşünün peşinden koşmalı, bu yönde gerekli çalışmalarını aralıksız sürdürmelisin.
Hep verdiğim bir örnektir; Amerika’ya uçarak gitmektir imkansız olan, Amerika’ya gitmek; eğer gerekli girişimleri yaparsan mümkündür. Yani sapla samanı karıştırma hususunda aman dikkat!

İmgele ve Elde Et

Hayallerinizi, umutlarınızı, planlarınızı paylaştığınız kişiler, az önce yukarıda andığıma benzer cümleler kuruyorsa,gözden geçirmeniz gereken hayalleriniz değil, bu ilişkilerinizdir.

Aynı vizyona sahip olamayabilirsiniz, aynı hayali olgunlaştıramıyor olabilirsiniz ya da belki sadece her girişimde ”riskleri” gören bir arkadaşa sahipsinizdir. Nedeni ne olursa olsun çevrenizi, hayatı sizin gibi algılayan insanlardan oluşturmaya şimdi, şu an başlamalısınız. Bu, sizi hedefinize götürmede büyük itici güç teşkil edecektir. Gelelim başlıkta andığımız tekniğe; Öncelikle sakin bir zamanınızda yapmalısınız. Kapı, telefon çalmayacak, eşiniz, çocuğunuz size seslenmeyecek yani çalışmanız bölünmeyecek. Bir örnek üzerinden gidersek anlamamız ve uygulamamız daha kolay olur.

Yeni bir iş kurmak istiyorsunuz. Misal; çorap dükkanı açmak (ben minik bir iş kuruyorum burada ama siz uçmakta serbestsiniz

  • Bir yere oturun. Oturma şeklinizde özel bir pozisyona gerek yok, rahat olmanız önemli.
  • Gözlerinizi kapatmanızı öneriyorum. Bu, dış ortamdan tamamen soyutlanmanızı kolaylaştıracaktır.

Şimdi hazırsınız.

İmgele ve Elde Et

Bu iş yeri için hayalinizde mutlaka bir lokasyon düşünmüşsünüzdür. Cevabınız hayırsa işte fırsat; düşünün. Şehrin en hareketli, yaya trafiğinin çok yoğun olduğu caddelerinden birinde çorap dükkanımı açtım. Günlerdir iş yerinin açılışı için koşturmaktan yorgun ama heyecanlı ve mutluyum (hissedin ve zihninizde bu halinizi canlandırın) İş yerinizi enine boyuna, kapısından, tavan yüksekliğine kadar imajine edin. Işıklandırmalarınızı görün, arkadaki depoya giden kapıyı canlandırın. Duvar askılarına astığınız onlarca çeşit çoraba bakın. Kadın, erkek, çocuk çorapları. Hepsini mutlaka görün. O anda, oradasınız. Yaşayın.

Ve sonra;
Çok gösterişli, keyifli bir açılış oldu. Dostlarım çiçek yollamışlar tebrik için (çiçekleri rengarek görün ve koklayın) Her şey harika. İş yerim ziyaretçiyle dolup taşıyor. İnsanlar rengarenk, desen desen çoraplardan üçer beşer alıyorlar. Konuklarım iş yerimi çok beğendiklerini ifade ediyorlar (konuşun onlarla) Giriş kapısına yakın hazırladığım ikram masasının etrafı da kalabalık (görüyor musunuz?) İnsanlar keyifli, coşkulu ve memnun. Kalabalıkta parfüm kokuları birbirine karıştı ama bu benim emeğimin kokusu aslında.(kokuyu algılayın) Şükürler olsun, başardım. Evet, umarım örnekle daha açıklayıcı olmuştur dostlar. Siz belki kendinizi bir şirkette çalışırken hayal edeceksiniz, belki başka bir şehirde yeni bir hayat kurmuş olacaksınız.

Her ne ise gönlünüzde yatan, işin özeti şu;
Hayalinize inanarak çalışmalarınıza devam edin. Verdiğim imgeleme çalışmasını mümkünse günde 2 kere 15’er dakikadan yapın. (yabancı uzmanlar günde 3 kere diyor ama ben kolaylaştırarak Türk tipi çalışma öneriyorum  Ve unutmayın, bu çalışmayı yaparken illa ki dahil olun. 5 duyunuzla orada olun. Dokunun, tadın, duyun, görün ve koklayın. Gerisini zihin halledecektir.

İyi çalışmalar olsun diyelim.
Ve öyle de oldu…

Fatma AKKUZUGİL
Website

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir