“Hayır’ın” Geliştirici Gücü

“Hayır”demek zorlayıcı mı ? Hayır demek isterken bir türlü o iki dudağınızın arasından çıkamıyor mu?Her seferinde kendi kendinize,”bu sefer “hayır”diyeceğim diyorsunuz ,ancak bir bakıyorsunuz yine “evet”demişsiniz.Kendi kendinize ,”tüh yine” evet”dedim” diyorsunuz.”Hayır”diyemediğiniz için kendinize kızıyorsunuz,canınız sıkılıyor,keyfiniz kaçıyor,daralıyorsunuz, değil mi?

Sizce “hayır”diyememenizin altında ne yatıyor? Kırılır,üzülür,yanlış anlar,anlayış göstermez,”beni sevmiyorsun,değer vermiyorsun”gibi sözler söylenir, küsülür, konuşulmaz gibi düşüncelerden mi? Kaybederim korkusu mu?Bir türlü önceliği kendi ihtiyaçlarımıza verememek mi? Kendimizi hep ikinci plana mı atmak ? “Ben O’na “evet” derken onun ihtiyacı karşılanırken benim hangi ihtiyacım karşılanacak, aynı anda ikimizin ihtiyacı da karşılansın “diyememek mi? “Hayır”cevabının olumsuz olduğunu düşünmek mi? Reddetmek olarak mı algılıyoruz karşımızdakini?

Peki, ”hayır” dediğimizde, o kişiyi reddetmiş mi oluyoruz ?Yoksa reddettiğimiz şey, o kişi değil sadece o an itibariyle içinde bulunduğumuz durum itibariyle istenen, rica edilen şeyi reddetmiş mi oluruz?Bu iki şey arasındaki ayırımı yapamadığımız için kendimizi kötü hissederiz. Karşımızdaki de öyle.Her “hayır”yerine “evet”dediğimizde kendi programızı aksatmış, iptal etmiş oluruz.İhtiyaç duyduğumuz,öncelik verdiğimiz şeyler için zamanı kendimize vermemiş oluruz.Kendi ihtiyaçlarımıza, zamanımıza saygı göstermemiş oluruz.Etken halden çıkar, edilgen hale geliriz. Başkalarının bizi yönetmesine izin vermiş oluruz.Bir süre sonra kendimizi değersiz, mutsuz, huzursuz hissetmeye başlarız.

“Hayır” demek isterken söylemek bize ne kazandırır? Kendimize olan güveni, saygıyı, kendi gözümüzdeki değeri arttırır.Kendi programımızı kontrol etmemizi, yürütebilmemizi, yönetmemizi ve bunlar için zaman yaratmamızı sağlar. Kişisel sınırlarımızı çizmemizi, karşı tarafın saygı duymasını sağlar. Bizi edilgenlikten çıkarır, kendi hayatımız için etken hale getirir. Kendi plan ve programlarımız için zaman yaratmamız başkalarının da buna ihtiyacı olduğu konusunda empati yapmamızı sağlar. İşlerinizi düzene sokar. Gerçekten kim arkadaşımız kim değil, kim dostumuz kim değil, kim bizi kontrol etmek ve yönetmek istiyor ile bizi anlayanları ayırt etmemizi sağlar.

“Hayır”demek isterken “hayır”diyerek, bunun geliştirici gücünü yaşamak için kendinize izin verin lütfen.Bunu yaptıkça bu gücü başkaları içinde izin vermiş olursunuz.

Ayşegül İMAMOĞLU

Profesyonel Koç- Öğrenci Koçu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir