Hayallerinizden Asla Vazgeçmeyin!

Pek çok girişimci annenin hikayesi gibi, benim hikayem de çocuğuma çare ararken başladı. Dişleri çıkıyordu. Her gece feryat figan uyanıyordu. Her yolu deniyor ama çare bulamıyordum. Bu çaresizlik çok kötü bir his. Geceleri Zeynep’i kucağımda emzirirken,  derdini nasıl hafifletebilirim diye araştırmalarım devam ediyordu. Sonra aklıma birden ingilizce araştırmak geldi.

Madde 1- Bir dil bir insan, iki dil iki insan. Mutlaka bir dil bilmeniz gerekmiyor. Fakat deneyin.  Herhangi bir dil öğrenmek için hiçbir zaman geç olmadığını bilin. Size farklı pencereler açabilir.

İngilizce araştırırken herkesin bir kolyeden bahsettiğini fark ettim. Bu kolye,  kehribar bebek diş kolyesi idi. Almaya niyetlendiğimde ise fiyatlarının farklı farklı olduğunu gördüm. Bunun sebebinin sertifikalı olmasından kaynaklandığını anladım. ‘Neden sertifika? ‘ kısmında kehribarın çok hem de çok kolay taklitlerinin yapılabildiği gerçeği vardı. Fiyatlarının farklı olmasında ki en önemli sebep; gerçek ya da sahte veya kısmı sentetik olmasından kaynaklanıyordu.

Madde 2- Her şeyi okuyun. Her şeyi araştırın. Her konuda elinizden gelenin en iyisini yapın. Bir gün bu bilgiler hem de en gerekli olduğu anda, birden bir puzzle gibi birleşecek.

Çanakkale Ticaret odasının açmış olduğu ‘ İstihdam Geliştirme Yönelimli Kadın Girişimcilik Projeleri’ yarışmasında e-ticaret projemle mansiyon kazanmıştım. Bu projeyi hazırlarken e-ticaret kısmı hakkında oldukça bilgi toplamıştım. KOSGEB Girişimcilik eğitiminde ise marka olmanın önemi üstüne basa basa anlatılmıştı. 2011 senesinde VeraZeyn için marka patent başvurusu yaptım.

Madde 3-  ‘Fikrim geldi!’ kumbaranız olsun.

Tek sermayem kızlarıma doğumlarında gelen çeyreklerdi. Marka patenti almak, e-ticaret sitesi kurmak, ürünü ithal ederken oluşacak gümrük vergisi, muhasebecisi, şirket açmak, stok tutmak için oluşan masraflar vs. toplanınca ciddi rakamlardı. Rakamlar büyüdükçe gözüm korkmadı değil. Bir sene boyunca neredeyse hiç kişisel alışveriş yapmadım. Bakkal market sonrası para üstlerini ‘girişim kumbaramda’ biriktirdim. Damlaya damlaya göl oldu gerçekten. Kimi noter masraflarına kimi matbaaya gitti. Ama yavaş yavaş çerçeve oluşmaya başlamıştı.

Madde 4- Kendi doğrularınıza inanın! Siz doğru olduğuna %100 eminseniz, kalbiniz ve beyniniz de hemfikirse doğru yoldasınız!

Çerçeve içinde oluşacak tabloyu görebiliyordum. 2011 ‘de olmayan bir sektör için ilk adımı attığımda ‘’ Öngörüm: Türkiye’de 10 sene sonra kehribar bebek diş kolyesi bir sektör olacak. VeraZeyn bu sektörde, Türkiye’de ‘ kehribarda sertifika bilincini’ oluşturan tek marka olarak lokomotif olacak. Hatta Anne Çocuk Fuarlarında belki sadece kehribar kolye satanlardan oluşan bir koridor olacak. 2021’ de en az 100 kehribar markası olacak. VeraZeyn hep ilk marka olarak bu sektörün annesi olacak. ‘’ dediğimde eşim dahil, kimse bana inanmadı.

Geçtiğimiz 5 senede VeraZeyn ‘sektör oluşturma’ misyonunu başardı. 2016 yılı itibari ile mağazalar, e-ticaret , instagram, facebook hesapları dahil 30’dan fazla kehribar kolye satan platform var. Her geçen günde artmaya devam ediyor.  Misyonu; her zaman bir bütünün parçası olmayı ve herkese fayda sağlamayı amaç edinmiş bir mutluluk kurumu olan VeraZeyn bayilik vererek, oluşturduğu sektörde bu anlamda da ilki başarmış durumda. Farklı şehirlerde olmak üzere 15 bayimiz var.

Madde 5- Tutku ve azmini koluna takıp kendin olarak yürümeye devam et.

Elif Vera 11, Zeynep 5 yaşında. Geceleri hala kalkıyorum. VeraZeyn’i emzirmek için J Yaptığınız işe tutku duymuyorsanız muhtemelen ‘ iş’ doğru değildir. İçinizde tutku varsa azim zaten ikiz kardeşidir. Size düşen tek görev ise pes etmemek, vazgeçmemek, yüreğinizi hiç değiştirmeden başladığınız yolda devam etmek.  Hepiniz sevgiyle kalın ve hayallerinizden asla vazgeçmeyin J

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir