Gülelideğdi

Emekli bankacı, eş, anne, kızkardeş ve şimdi girişimci adayı.
Yeni bir heyecanla, büyük bir istekle işe girişmiş bir öğrenci. Öğrenciyim çünkü yeni yeni öğreniyorum. İlmek ilmek örüyorum, oluşturuyorum Gülelideğdi’ yi..
Evli, çocuklu bir kadınken bir illete tutuldum ve o zorlu süreçte ‘’ fermente’’ kavramıyla tanıştım. Önce fermente ürünleri sağlıklı yaşam adına mutfağıma aldım. İlk seramızı o dönemde kurduk. Toprağı yakından ilk o dönemde tanıdım. Ata tohumlarını fideleri o zaman gördüm, duydum .Küçük bir sera ile yola çıkmıştık. Daha ötesini yapamazdım çünkü bir kamu bankasında müdür olarak görev yapıyordum. Günün birinde emekli oldum. İşte beklediğim an gelmişti. Artık hayallerimi gerçekleştirebilirdim. Kolları sıvadım ve öğrenme aşamasına geçtim. Ekşi mayalı ekmek ve fermente mutfak atölyeleri çalışmalarına katılmaya başladım. Dökümanları okuyup konuyla ilgili videolar izledim. Ardından uygulama aşaması geldi.


Fermente mutfağı aslında anneannemin mutfağı ile örtüşüyordu. İlk kez nohuttan kendi yoğurt mayamı oluşturdum. Yakın arkadaşlarıma tattırdım. Mayamı arkadaşlarımla paylaştım. Paylaştıkça mutlu oldum. Güzel dönüşler aldım ve böylece güvenim arttı, keyif almaya başladım. Büyüyeceğime inandım. Artık benim manda sütünü kendi oluşturduğum maya ile mayalıyor ve nefis yoğurtlar yapıyorum.
Odun ateşinde yapılan reçeller domatesler salçalar .. Sirke ve limontuzu olmadan kurulan turşular.
Ekşi lahana, dağdan topladığımız elmalar ile yaptığımız sirke.. Ekşi maya ile yapılan ekmek çeşitleri.. Bende sırasıyla hepsini deniyor, yakın çevreme tattırıyor, olumlu- olumsuz yorumlarını değerlendirip en iyiye ulaşma yolculuğunda inanılmaz heyecan duymaya başladım … Nasıl keyif aldığımı anlatamam.
Uzun ince bir yolda güzel bir yolculuğa çıkmış gibiyim .. 50 yaşında evcilik oynayıp mutlu olmak .Kendi mutfağında sağlıklı tatlara ulaşmak .
Ortaya çıkan her ürün beni inanılmaz mutlu ediyor.İnanıyorum ki kendi mutlu olan insan ancak başkalarına mutluluk verebilir. (Ya da başkalarını mutlu ettikçe mutlu olabilirsiniz. )Ürünlerimi tadan herkese de bu mutluluğun geçeceğine ve bana misliyle geri döneceğine inanıyorum.Daha doğrusu görüyorum, hissediyorum, duyuyorum.


Şimdi bu ürünleri paylaşmak, annelerimizin, anneannelerimizin doğal yollardan yapıp bize sunduğu yiyeceklerden bir demeti herkese tattırmak arzusundaydım.
Bir zamanlar kağıda, sayıya, değerli kağıtlara değen bu eller şimdi toprağa, hamura değiyor. Mutfağımıza bu nedenle ‘’GÜLELİDEĞDİ ‘’ adını uygun gördüm . Ben her kadının bir çiçek olduğuna inanıyorum. Tüm kadınlar aynı bahçenin farklı bir çiçeği .. Herkes kendi mutfağında bir çicek bir gül .. Her ürünümü sevgiyle titizlikle ve çok büyük aşamalardan geçirerek sunmaya çalışıyorum.
Dünyamızın üreten kadınlarla daha yaşanası bir yer olacağına inanıyorum…Ben de onlardan biri olmak istiyorum.

Gül KALYONCU BAŞOĞLU

İnstagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir