Girişimciysen Cesur Olacaksın..

Başarılı bir öğrenim hayatından sonra aile şirketinde çalışma hayali kurarken, verdiği cesur kararla bambaşka bir maceraya atılan Gymboree Play Music kurucusu sevgili Esra Taşar ile, aile ve kariyer hayatı ile ilgili keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

* Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Eylül 1976 İstanbul doğumluyum. Dünyaya ikiz bir erkek kardeşle geldim, Yeşilköy ve Burgazada da mutlu çocukluk yıllarım geçti. İngiltere’de Nottingham Üniversitesi’nde ekonomi ve finans okudum. Aile şirketimiz Öztiryakiler’de finansmanı yönetmek üzere planlarım vardı. Bu nedenle şirkete girmeden önce 5 yıl bankalarda ve yatırım şirketlerinde çalıştım. 2002 yılında evlendim ve özel nedenlerden dolayı kariyer değişikliği yapmam gerekti. Finansman geçmişimden dolayı uzun bir dönem ne yapmak istediğini sorguladım, üniversitede öğretim görevlisi olma fikri hoşuma gitti ve Koç Üniverstitesi’ne girerek Master yaptım. Amacım doktora ile devam etmekti ama ilk bebeğime okurken hamile kaldım..

* Okul öncesi eğitimde marka olan Gymboree Play Music’in Türkiye kurucususunuz.Nasıl doğdu bu fikir?

Gymboree fikri ilk bebeğim Nazlı’yı doğurduktan sonra aklıma geldi. Etrafta çocuğunuzu götüreceğiniz jetonlu oyun ve top havuzlarından başka birşey yoktu. Yurt dışında çok yaygın oyun grupları ve anne bebek eğitim merkezleri olduğunu duydum ve merak ederek araştırdım. Bu konuda en yaygın Franchise Gymboree’yi görmeye gittim ve görür görmez bu benim yapmak istediğim iş dedim. Çocuğu ile ilgili bir anne olarak birçok olumsuz “Girme, batarsın” diyenlere inat cesaret göstererek 2006 yılında markayı Türkiye’ye getirdim ve bugün 12 franchise ile büyüyerek devam ediyor.

* Öncesinde de girişimci olmayı düşünüyor muydunuz?

Öncesinde girişimci olmayı düşünmedim çünkü düşüncem, aile şirketimizde olmaktı.

* Girişimciliğin sizce tanımı nedir?

Girişimcilik cesarettir. Özgüvendir . Hata yapmaktan korkmamaktır. Bireyin kendi ve diğer çalışanların sorumluluklarını alabilme becerisidir.

* Kadın girişimci olarak, yaşadığınız zorluklar oldu mu?

Çok oldu. Pazarlama, finansal dengesi, öğretmen eğitimi, kaliteli hizmet. Hepsini bir arada vermeye çalışmak zordu. 

* Anne Esra Taşar ile kadın girişimci Esra Taşar arasında en güçlü bağ sizce nedir?

Anne olmam zaten başarıyı getirdiğini düşünüyorum. Çocukların ihtiyaçlarını, annelerin ne istediğini görebildim, bu farkındalık ve iyi bir kadro kurmam başarıyı getirdi.

* Girişimci olmak isteyen kadınlar için değerli önerilerinizi sorsak?

Etrafımda çok çalışmayan iyi eğitimli kadınlar görüyorum, konuşuyoruz, hepsi bir şey yapmak istiyor ama yol alamıyor. Benim önerim sevecekleri işi seçmeleri ve kendilerini batacaksa da zor duruma düşürmeyecek bir yerden başlamaları. Olmazsa da herşeyin sonu değil diye düşünerek başlamak cesaretli olmak gerekiyor. Doğru ekibi kurmaları ve doğru insanlar, çevre, etkili iletişim içinde olunca zaten başarı geliyor .

* Ülkemizde kadının ekonomiye katkıları size göre ne durumda?

Kadınlar daha çok üretmeli, çalışmalı.Çünkü onlar anne, özellikle kız çocuklarına örnek olacaklar. Ekonomik özgürlük, erkek gözünde değeri ve saygıyı arttırır. Aile bütçesine katkıda bulunmak önemlidir. Tüketim üzerine kurulu bir hayat kimseyi bence mutlu etmez. Üretmek faydalı olmak değer yaratmak insanı mutlu eder.

* Sosyal sorumluluk projeleri de sizin için önemli. Son olarak Çocuk İstismarı Farkındalık Sempozyumu sponsoru olarak yer aldınız.Çocuk İstismarı hakkında neler söylemek istersiniz?

Çocuklar benim en hassas noktam. Çocuk istismarı konusunda sponsorluk yapmamın sebebi de bir yerinden katkıda bulunabilmekti. Her sene farklı birçok alanda destek olmaya çalışıyorum. Topluma faydalı projelerde olmak beni mutlu ediyor.

* Son olarak kadınlara, iş hayatlarında zorluklar karşısında nasıl yol alabilecekleri konusunda önerilerinizi rica etsek?

Zor olmayan hiç bir iş yok. Önerilerim pes etmesinler, mücadeleci, problem çözücü, uzlaşmacı olsunlar. İyi çalışan seçince ve onların kıymetlerini bilince, zaten iyi hizmet oluşuyor ve başarı geliyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir