Girişimcilik Nedir?

girişimcilik

Ekonomist Richard Cantillon 1700’lü yılların ilk yarısında girişimciliği “kâr elde etmek amacıyla işleri organize etmek ve işin riskini üstlenmek işi” olarak tanımlamıştır.

Girişimci, içinde var olan ve durduramadığı, sürekli çalışır olarak hayal ettiği iş fikrini hayata geçirmek için cesaret göstererek harekete geçendir. Belirsiz ortamlarda risk alan, bir ekip kurarak ekibini vizyonu etrafında toplayandır. Aynı zamanda başarıya ulaşmak adına elinden geldiğince kaynakları bir araya getirerek, mücadele vererek kendi işini kuran kişi olarak da tanımlanıyor.

Girişimcilik, girişimcinin kendi rotasını kendisinin belirlediği, tıpkı insanın gücünü sonuna kadar zorlayan ve insanüstü bir çaba gerektiren triatlon sporuna benzeyen uzun soluklu bir yarışa benzer.

Girişimcilik için en temel 3 faktör; yetenek, cesaret ve bilgidir. Daha geniş kapsamda girişimcide olması gereken özelliklere bakacak olursak;
Kendine güven duymalıdır, aynı zamanda güvenilen biri olmalıdır.
Geri adım atabilmeli ve yeniden başlayabilmelidir.
Sonuçları değerlendirebilmelidir. Mesleki riskleri üstlenebilmelidir.
Yaratıcı olmalıdır.
Cesaretli olmalıdır.
Bireysel ve aynı zamanda da toplumsal olmalıdır.
İyimser ve fikir sahibi olmalıdır.
Sürükleyici ve güdüleyici olmalıdır.
Başarı için yönlenmiş olmalıdır.
Fırsatlardan yararlanabilmelidir.
Yeniliklere açık olmalıdır.
İşini seven biri olmalıdır.


Girişimcinin başarısının arkasında doğru bir fikir yatar. Bu fikir için geliştirdiği doğru bir ürün, ürünü hayata geçirme konusunda elinde doğru bir takım ve takımı ve işi yönetmede doğru bir icra olduğu söylenir. Tüm bunların yanında girişimci şans unsurunun da girişimine etkisi olabileceğini unutmamalıdır. Girişimci, karşılaşacağı fırsatlara ve olaylara hazır olmak için sürekli kendini geliştirmeli ve hazırlıklı olmalıdır.

Oniz Arlat İŞBİLEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir