Ertelemeyi Bırak, Bereketi Yaşa..

“Ertelemek”  kelimesinin gücü, önemi ve anlamı bence çok büyük, derin ve etkili. Yaşamda yapmak istediklerimiz ile olmasını istediklerimiz şeyler arasında sıkı ilişki, bağ, enerji var.Bunun farkında değiliz genellikle.Farkında olan az ve olanlar da çoğu zaman gözden kaçırıyor.Gözden kaçırınca da ertelemenin girdabına giriyoruz.Erteledikçe de yapmak  ve olmasını istediklerimizden uzaklaşıyoruz.Uzaklaştıkça eyleme dökemiyoruz. Ufacık bir girişimde bulunmadığımız için olmasını istediğimiz, ”olsun “ dediklerimiz olmamış, yapmak istediklerimizi yapmamış olduğumuz için, kendimizi kıtlık, yokluk,  yoksunluk kuyusunda boğulurken buluyoruz. Burada kaldıkça da gerçeğimiz oluyor. Yapmak istediklerimizi yapanları, gerçekleştirmiş olanları, olmasını istediklerimizi başkalarının yaşamında görünce,  daha büyük bir yoksunluğa, yokluğa, hiçliğe, çaresizliğe, yetersizliğe kapılıyoruz.Sonucu da , bu denizde boğulurken bulmak oluyor kendimizi. Bu gerçek, gerçeğimiz  değil Sadece zihnimizde oluşturduğumuz yanlış düşünce, inaçlardan, bakış açısından kaynaklı “mutsuz, huzursuz zihin yapısı.” Bu zihin yapısının rüzgarına takımı kaldıkça da geleceğimiz karanlık görünüyor.Bu görüntü de, kendimizi sürekli  kıtlık,yokluk,yetersiz,yoksun  duygusunda tutuyor. 

  Elimizdeki maddi-maneci, çevresel, içsel, zihinsel kaynaklar ne ise  onlara ve kendimize, hayata güvenerek, inanarak yola çıkmak, yolda kalmak.Hep hedef, sonuç çok önemli diye bize gösteriliyor, subnimal mesaj olarak veriliyor. Aslında bu kapital sistemin mesajı.Rekabetin mesajı. Aslolan yol, yolculuk, yola çıkmak, yola koyulmak , süreç, süreçte yaptıklarımız, kazanımlarımız. Çünkü, herbirimiz  kendimizi,  yola koyularak, minicik adım atarak, bu minik adımlarla ilerleye ilerleye  gerçekleştiriyoruz.   Erteledikçe kendimizi sabote ediyoruz.Kendimizi gerçekleştirmenin yolunda en büyük engeli yaratıyoruz.  Bu durum da “mutsuz zihin yapısı” ve  “karanlık gelece algısı” yaratıyor. 

 Ertelemenin üstesinden gelerek kendimizi gölge etmemiş oluruz.Kendi kendimize yük olmamış oluruz.Kendimize güvenen, özgürlüğün, karar alıp seçim yapabilmeniz, yola çıkmanın, sürecin gücünü zenginliğini yaşarız. Ertelemeye bırak ve bereketin, zenginliğin, ne kadar bereketli, zengin, şanslı olduğunu gör,hisset!Bunu ancak kendin kendine verirsin.

Ayşegül İMAMOĞLU / Profesyonel Koç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir