Dijital Pazarlama Nedir? Nerelerde Ve Nasıl Kullanılır?

dijital pazarlama

Gelişen teknoloji ile artan bant genişlikleri ve çoğalan mobil cihazlar, yaşam biçimimizi değiştirmekle birlikte alışveriş ve satın alma alışkanlıklarımızı da tümüyle etkiledi. Dijital pazarlama, bir firmanın veya markanın dijital ortamdaki pazarlama sürecine verilen addır.
interaktif yöntemleri kullanarak tüketici ile iletişim halinde olan dijital pazarlama yöntemleri gün geçtikçe yenilikçi yaklaşımlarla güncellenmektedir.

Dijital Pazarlama Nerelerde Kullanılır?

• İnternet sitelerinde
• Blog yayınlarında
• E-kitaplar ve teknik sözlüklerde
• İnfografikler
• Etkileşimli araçlar
• Sosyal medya kanalları (Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram vb.)
• Kazanılan çevirim içi kapsam (PR, sosyal medya ve incelemeler)
• Çevirim içi broşürler ve ders kitapları
• Marka varlıkları (logolar, yazı tipleri, vb.)

* Dijital Pazarlama Teknikleri

1. İçerik Pazarlama Teknikleri

Dijital pazarlamada içerik pazarlama aslında markanızın için hikaye anlatımıdır. İçerik açık mesaj içeren her şey olabilir dikkat çekici resimler videolar yada haberler. İyi bir hikaye, etkili bir içerik barındırırken, özgün, dinamik ve paylaşılabilir olmalıdır. İçerik pazarlama birebir ilişkiniz bulunmayan farklı tüketici grupları için hikayenizi veya mesajınız için daha geniş kitlelere ulaşabilmenize büyük bir olanak sağlar. İçerik ne kadar iyi etkili olursa olsun, sık görülme gerçekleşmiyorsa etkili olmayacaktır.

2. Sosyal Medya Araçları

Sosyal medya, markanızı insanlaştırmak, eş zamanlı olarak hedef kitleyle iletişim kurmak için en iyi pazarlama araçlarından biri haline gelmiştir. Etkili ve güçlü dijital pazarlama stratejisi Facebook, Twitter, LinkedIn, Google, Pinterest ve Instagram olmak üzere pazarlama için uygun tüm sosyal medya mecralarını içerir. Bu araçların her birinin etki alanı ve amacı farklıdır. Bundan dolayı pazarlamada sosyal medya hayati önem taşır.

3. Mobil Araçlar

Akıllı telefon, tablet vb. gibi çeşitli mobil formatlı araçlariçin tasarlanmış web sitenizin olması işletmeniz için rekabet ortamını sağlar. Hedef kitlenin istek ve davranışlarının ne anlama geldiğini anlamak, gerekli olanı en üst düzeye çıkarmak için hedef oluşmayı sağlayan hareketli pazarlama tekniği size olanaklar sağlar.

4. Site İçi Kampanya, Promosyon

Kullanıcıları tetikleyen ve harekete geçirip alışveriş yapmasını sağlayan kampanya ve promosyonlar iyi bir dijital pazarlama tekniğidir. Siteniz aracılığıyla hedef kitlenize ve potansiyel müşterilerinize sunacağınız kampanyalarla satışınızı arttırabilir müşteri ziyaretlerini kara dönüştürebilirsiniz.

5. Hedefleme

Potansiyel hedef kitlenin zihninde markanızı ve ürününüzü tutmak için basit güçlü bir yol olan pazarlama tekniği çerez yerleştirme yoluyla müşterileri izleyip onlara web site ağı üzerinden ürün reklamı göstermeye yarayan hedefleme yöntemidir.

Oniz İŞBİLEN

  1. Pingback: Sukulent - Sevda Bahçeleri- Kaktüs Salon Çiçekleri - Hikayesi Girişim

  2. Pingback: L'oreal Türkiye - Daha İyi Bir Yaşam İçin Güzellik - Hikayesi Girişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir