Değerlerimle Zengin Yaşamak

“Ben kimim?”sorusunun cevapları içinde “değerlerim’de“ var .Değerlerim ne?

Bana, ”senin değerlerin ne?” diye sorulduğunda ne cevap veriyorum ya da veririm? “Değerler”, olmazsa olmazım, beni ben yapar, motivasyonumun kaynağı , ihtiyaç ve isteklerimi şekillendirir.Misyonuma, vizyonuma ışık tutar. Kararlarımı, seçimlerimi etkiler.İş, meslek, kariyer, sosyal, aile hayatımı şekillendirir.Sağlıklı beslenmeden fiziksel aktiviteme, eğlence şeklime, kimle arkadaş, ahbap, dost, komşu, mahalleli, ortak, yoldaş olmama kadar her şeyin içindedir. Çoğumuz değerlerimizin farkında değiliz. Sanki, bizim için kriter olan bir şey yokmuş gibi, hiç sorgulamadan, “bu benim hangi değerimi karşılıyor?” gibi sormadan yaşıyoruz.

Sonu ne oluyor? Mutsuzluk, huzursuzluk, tatminsizlik, keyifsizlik, memnun olmama hali, bıkkınlık, sıkılmışlık, rutin olan her şeyden sıkılma, kapana sıkışmış, çaresiz, yetersiz, hissediyoruz.Kararlarımız, seçimlerimiz, yaptıklarımız bir şey ifade etmez hale geliyor. O zaman bir dönüp kendi içimize akacağız.Yaptıklarımıza, inançlarımıza, ihtiyaçlarımıza, değerlerimize, ertelediklerimize, yapmak isteyip yapmadıklarımıza bakacağız. Değerlerimize tespit edersek gerçek ihtiyaçlarımızı fark ederiz . İhtiyaçlarımızı isteklerimizi ayırt edebiliriz.

Değerlerimizle yaşamak her gün yataktan arzulu, sevinç dolu, güvenli, inançlı, enerji dolu kalkmamızı sağlar. Size ivme kazandırır.Bize güç katar.

Değerlerimize sımsıkı sarılmak, bunları ihtiyaç ve isteklerimi birleştirerek seçimler yapmak, eyleme geçmek bana yaşamın gücünü veren.Mutlu, huzurlu kılar. Var oluşu hissettirir. Kıtlık, yetersizlik, yoksunluk, kurban bilincinden çıkartır.Kendimi, yaşamımı zengin, zenginleşmiş görürüm.

Ayşegül İMAMOĞLU Profesyonel Koç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir