Çalışan Kadınlara Müjde!

Çalışan Kadınlara Müjde : Kadınlarımızın her zaman sosyal hayatta ve çalışma hayatında yer almaları gerektiğini vurgulayan siyasiler, kadınların toplumsal hayata katılımı önündeki engelleri kaldırma görevini nihayet üstlendiler.

Bugüne kadar çalışan kadınlarımızın aynı zamanda birer anne olduğu göz ardı ediliyordu.Çünkü kadın çalışanların ücretlerinin düşük olması ve çocuk bakım imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle çalışan anneler işten ayrılmak zorunda kalıyorlardı.

Bu nedenle, çalışan kadınların iş gücünden çekilmesini önlemek için SOSYAL GÜVENLİK KURUMU ve AVRUPA BİRLİĞİ KOMİSYONU tarafından hazırlanan yeni bir projeyle, çalışan annelere ‘EVDE ÇOCUK BAKIMI’ yardımı yapılması kararlaştırıldı.

sgk-csgb

Çalışan Kadınlara Müjde :

Böylece hem kadınlarımız çalışma hayatından uzaklaşmamış olacaklar… Hem de kayıt dışı olarak evlerde çalışan (hizmet veren) kadınlarımıza da istihdam sağlamış olacaktır.

0-24 ay arası bebek sahibi olan anneler, ilk kez işe başladıklarında ya da mevcut işlerine geri döndüklerinde… Bebek bakıcısı için aylık 300 Euro devlet desteği alacaklardır.

Aynı zamanda projeye farklı bir boyuttan baktığımızda da çok küçük çocukların…

Yani bebeklerin kreş ve gündüz bakımevlerine gitmeleri de engellenmiş olacaktır. Çünkü çocukların belli bir yaşa gelinceye kadar evde bakılması, onların fiziksel ve psikolojik gelişimlerine olumlu etkiler bırakacaktır.

Kısacası projeye hangi açıdan bakarsak bakalım, gerçekten önü açık, kadına destek veren ve umut vaat eden bir çalışmadır.

Uygulama ilk önce İzmir,Bursa ve Antalya illerimizde başlayacak olup, umuyoruz ki en kısa zamanda diğer illerimizde de bu uygulamaya geçilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir