Biaile

Biaile

Oya Kalender, bir eş, bir anne ve bir girişimci. Hem de çocuklar için çalışan çabalayan bir girişimci.

  • Onun hikayesi nasıl başladı, soralım;

Benim hikayem 3. Çocuğum 2 yaşına geldiğinde başladı. Ama o zamana kadar da kafamda planlamış ve kendi işimi kurmaya çok istekliydim. Zamanının gelmesini bekliyordum adeta.

İnsan kaynakları uzmanıyım ve bu konuda hizmet veren bir şirket kurdum. 4 sene kadar bu konuda çalıştıktan sonra kader, yolumu çocuklarla kesiştirdi. Anne olmam, sosyal konulara karşı duyarlılığım, yazmayı ve her ortamda fikirlerimi paylaşmayı sevmem dolayısıyla çocuk ve aile ile ilgili çalışmaya başladım ve yaklaşık 2006 dan beri bu alandayım.

biaile-kadin

 

 

  • Neler yapıyorsunuz?

Bizim genel iştigal alanımız çocuk ve aile. Bu konuyu Online yayıncılık ve Çocuk etkinlikleri olarak iki ana başlığa ayırdık. www.biaile.com geniş bir portal ve oradan ailelere faydalı bilgiler sunmak ve onları aydınlatmak amacındayız. Bir de www.youtube.com/biaile kanalında  online tv yayıncılığı yapıyoruz. Burada da amacımız faydalı bilgileri ailelere ulaştırmak.

Offline ortamda da BiAile Çocuk Kulübümüzde yaratıcı drama, orff ve ritm, çocuk yogası, oyunlarla İngilizce, oyunlarla matematik etkinlikleri yapıyor ve parti katında da kişiye özel partiler sunuyoruz.

Sponsor firma desteğiyle ve yaklaşık 30 katılımcı firma ve dernekle birlikte 2012 Nisan ayında Yalova’nın ilk çocuk festivali olan Minifest Yalova’yı hayata geçirdik. 2013 yılında da ikincisini düzenledik.

biaile

2013 yılının ikinci yarısından itibaren de kurumsal etkinlik hizmetleri vermeye başladık. Zaten kulübümüzden deneyimli olduğumuz konu başlıklarını AVM’de çocuk kulübünü kurup, üstlenerek hayata geçiriyoruz. Şu an Levent’te Sapphire Çarşı’nın her hafta sonu çocuk etkinliklerini ekibimiz başarıyla yürütüyor

Ayrıca ailelere ulaşmak ve yine faydalı olmak amacıyla sosyal sorumluluk çalışmaları da yapıyoruz. 2011 yılında Eskişehir Çifteler Kapalı Cezaevi’nde çocuklarıyla yaşayan annelere gerek onların ihtiyaçları gerekse çocukların oyuncak, kırtasiye gibi eğitici ihtiyaçlarını toparlama ve birkaç ay sonra yine aynı annelerin tahliye olmadan önce aldıkları meslek edindirme kurslarına katkı çalışmalarımız oldu. Sık sık anne-baba seminerleri, etkinlikleri gerçekleştirdik ve hala Levent’te Sapphire Çarşı’da ayda 1 kez ‘Aile Buluşmaları’nı düzenlemekte ve toplumsal birçok konuyu uzmanlarımızla ele alıp, anne babalarla diyalog kurmaktayız.

  • Ne gibi zorluklar yaşadınız? Engel çıktı mı karşınıza?

Eğer bir işi sıfırdan en baştan kuruyorsanız, zorluklarla karşılaşmaya hazır olmalısınız. Çünkü burada ne bir baba işi kurmuştur, ne müşterisini oturtmuştur, ne de çevrede ve sektöründe bilinirliğin oluşmuştur. Dolayısıyla bu bir taraftan yepyeni olmanın verdiği o gıcır gıcır hissi yaşatmakla birlikte, zaman zaman moral bozucu da olabiliyor. Gerek rutin ödemelerle ilgili sıkıntılar olsun, gerek tanıtım reklam kalemlerinizin kabarıklığı olsun, elemanlara bağlı sıkıntılar olsun birçok zorluk sizi bekliyor. Yılmadan pes etmeden çalışmak ve duruşunu, işine olan saygını kaybetmeden ilk günkü gibi gülümseyerek işinize devam etmek gerekiyor. Bir işe ve kendinize ne kadar inancınız varsa, o kadar başarılı oluyorsunuz. Bu bir gerçek.

  • Girişimci olmak isteyen kadınlarımıza ne önerirsiniz?

Öncelikle yetkinlik önemli. Yani hangi dalda girişimci olmak istiyorlarsa o konuda ya bir eğitimleri ya da bir tecrübesi olmalı ki başarılı bir girişim olsun.  Hatta eğer mümkünse hem eğitimleri hem de o dalda birkaç sene tecrübe biriktirmiş olmaları çok daha iyi olacaktır.

Öncelikle önerim şu olacaktır; sektörü iyi araştırsınlar, gerçekten ne kadar ihtiyaç var, ne kadar yok iyi kontrol edip, sıkı bir fizibilite yapsınlar, çok acele ve ani karar verip hemen iş yeri açma veya yatırım yapmaya kalkışmasınlar. Hayalci değil, akılcı davransınlar.

Ama sonuç itibariyle yollarından dönmesinler. Sebat ederseniz bir sonuca ulaşabilirsiniz. Yoksa emekleriniz zayi olur.

Oya Kalender

Website

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir