Benim Adım Kadın.. – Figen ALAÇAM GERİ

benim adım kadın

Benim Adım Kadın … Daha annemizin karnındayken başlıyor kadın olmanın dayanılmaz zorlukları.. Bazı babalar “nedense” erkek çocuğun her şeyden önde geldiğini düşündüklerinden, kızı olacağını duyar duymaz, kendilerince haklı ama her yönden saçma ve gereksiz duygulara kapılıyorlar..

Sonrasında her yaşanan zincirleme gelişiyor zaten..Bebeklikten itibaren “kız çocuk” imajı farklı çiziliyor bazı beyinlerde..Yürekleri kaldırmıyor, kız, erkek  ayırmadan evladın ne kadar kıymetli olduğunu..

Kız çocukları büyüdükçe her türlü engellemelerle karşılaşıyor..”Sen kızsın, olmaz” diye başlayan her olumsuz cümle, nedense erkek çocuklarda sırt sıvazlatıyor..

hamile-kadin

Erkek egemen toplumda büyümenin, yetişmenin her türlü zorluğunu yaşayan kızlarımız, kendilerini hep güvensiz hissediyorlar.

Benim Adım Kadın

Fikirleri sorulmuyor..Okumak isterse bile karar verildiyse, okuyamıyor.. Küçücük yaşta gelin oluveriyorlar zorla.Kendileri çocukluğunu yaşamadan çocuk büyütmeye mecbur kalıyorlar..Ne kadar sağlıklı çocuk yetiştirebiliyorlar? Bu durumun suçluları kim? Hepsinin cevabını çok iyi biliyoruz.

Sadece fiziksel değil, her türlü şiddete maruz kalıyorlar..Aldatılma, aşağılanma, hakaret, baskı ve daha bir çok örnek..

Kadını değersiz gören, sadece “ben” diyerek karşısındakine saygı göstermeyen bir insan topluluğu karşısında çaresiz mi kalacağız? Evet, önce insanız ama bizler kadınız.. Bunun bilincine varılması için elimizden geleni yapmalıyız. Bir bütün olarak, gerekirse tek başımıza.. Mücadele etmeliyiz karanlık beyinleri aydınlatana kadar..

Bilsinler artık demeliyiz.. Duyun sesimizi..

“BENİM ADIM KADIN”..

Figen ALAÇAM GERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir