“Bedenime Dar Gelen Ruhum Var”..

* Tanınmış ve sevilen bir gazeteci, iş kadını ve anne olarak kendinizi bir cümle ile tarif edin desek?

Bedenine dar gelen bir ruhum var.

* Kitap yazdınız, aynı zamanda gazetede yazılarınız yayınlanıyor.Yazılarınız hep anneler ve çocuklarla ilgili, neden?

Gazetede yazmaya anne – çocuk yazılarıyla başladım ama ben aynı zamanda www.posta.com.tr‘de ayrı bir köşe daha yazıyorum. Orada canım ne isterse onu yazabiliyorum. Genelde kadın ruhunun dalgalanmalarını ve gündemle ilgili yazılar oluyor. Anne – çocuk yazıları yazmayı hep çok sevdim çünkü çocuklar bize unuttuğumuz şeyleri hatırlatıp, bizi yeni jenerasyon için de hazırlıyorlar. Onlardan öğrendikçe ben de bunları okurlarla paylaşıyorum.

* Yeni bir kitap projeniz var mı?

Yeni kitaba nihayet başladım ama bu benden beklenen İkizlerle Hayat kitabının devamı olmayacak. Yine başrolde kadının olduğu bir kitap yolda. Beni ilk kitabımda da cesaretlendiren sevgili yayıncım ve arkadaşım Yelda Cumalıoğlu, yine bana güç verdi bu kitapta da. Vakit buldukça yazmaya devam ediyorum. Umarım kitabı yaza yetiştireceğiz.

* Masal Deryası İşiniz gereği bir çok yere gidiyorsunuz.Kadınlar açısından sizi en çok etkileyen yer neresi oldu?

Genelde 3. Dünya Ülkeleri diye tabir ettiğimiz Hindistan ve Kenya beni çok etkilemişti. Oraların kültürleri kadınla ilgili çok daha acımasız. Mesela Hindistan’da eşleri ölen kadınları eşleriyle birlikte yakma geleneği yani Sita vardı. Artık günümüzde yasaklanmış olsa da gizli saklı hala bazı yerlerde yapıldığını öğrendiğimde derin bir acı ve dehşet duymuştum. Kadın her yerde cefayı çeken ve her zaman en güçlü durması gerek bir varlık oluyor.

* Youtube’da “Masal Deryası” videoları yayınlamaya başladınız.Bu fikir nereden aklınıza geldi?

Kızlarım doğduklarından beri her gece onlara uygun masallar anlatır ya da hikaye kitapları okurum. Bazı akşamlar hasta ya da yorgun olduğumda ya da o gece onlarla olamadığım zamanlarda bu hikayeleri videoya çekip onlara izlettirme fikri oluştu kafamda. Hatta çok daha küçüklerken babaları seyahate gittiğinde onun sesini kaydeder ve daha sonra anlattığı masalı kızlara dinletirdim. Böylece bu fikir gelişti ve pedagoglarca da önerilen hikayeleri çocuklara okumaya ya da bildiğimiz Anadolu efsanelerini çocuklara anlatmaya başladım. Kanalda sadece ben hikaye okumuyorum. Yakından tanıdığımız pek çok ünlü sima da masallarıyla eşlik ediyor. Amacım çocuklara küçük yaşta kitap okumayı sevdirmek ve eğitmek. Okul öncesi çağı bu anlamda çok önemli buluyorum.

* Bu arada bir de Tv programına başladınız, hangi kanalda, gün ve saat ile ilgili detay verir misiniz?

Bu kadar tempoya bir de sabah programı ekledim. Her sabah saat 10:00’da TV2’de yayınlanıyor.

* Masal Deryası Programın içeriği nedir?

Program tamamen sağlıklı yaşam, güzellik, çocuk bakımı, moda, astroloji ve neredeyse her gün değişen usta şeflerimizle hazırladığımız sağlıklı yemeklerden oluşan bir kadın kuşağı programı. Bazen güne zumba yaparak başlıyoruz programda, bazen kısa bir meditasyon yapıyoruz. Ünlü konuklarımız ve uzman doktorlarımızla rengarenk bir program hazırlıyoruz her gün.

* Gazetecilik mi, sunuculuk mu desek?

Benim asıl mesleğim televizyonculuk. Ben bu işin okulunu okumuş ve mezun olduktan sonra kendimi önce kamera arkasında sonra da önünde bulmuş biriyim. Gazetecilik hayatımın son 6 yılında var. Her ikisi de çok heyecanlı ve severek yaptığım işler ama ilk göz ağrım elbette televizyon ve sunuculuk.

* Allah bağışlasın dünya tatlısı iki kızınız var, onların geleceğini planlarken kendinizi hangi rolde görüyorsunuz?

Ben sadece bir rehber olabilirim ama onlar kendi yollarını kendileri bulacak. Şimdiden benim en yakın arkadaşlarım oldular ve eminim bu hep böyle gidecek. Ben onlara elimden gelen imkanları sunarken, edindiğim tecrübelerle ancak yollarını aydınlatabilirim ama bir noktadan sonra kendi yollarında ilerleyecekler. Yeter ki ayakları üzerinde sağlam durabilen güçlü kadınlar olsunlar.

* Çalışan kadın ve anne olarak ne gibi zorluklarla karşılaştınız?

İşimi ve evimi aksatmadan aynı hareketlilikte devam ettirmek elbette yorucu ama bir sisteme oturttuktan sonra işler biraz daha kolaylaşıyor. Bazen o sistem aksadığında kendimi akışa teslim ederim. Çocukları alıp basın toplantılarına gittiğim, gazetede yazı işleri toplantı masasının altında oynattığım ya da çekime götürüp orada oyaladığım da olmuştur. Onlar da bu duruma alışık büyüyorlar. Bazen bu aksaklıkları çok da dert etmemek lazım. İyi tarafından bakacak olursak, çocuklar annelerinin ne iş yaptığını görerek büyüyorlar.

* İş hayatınıza yön vermek isteseniz bundan sonra pusulanız nereyi gösterir?

Ben çocukların eğitimiyle ilgili her işin içinde olmak isterim. Yazmayı seviyorum ve hayatımın her anında yazı olacak. Masal Deryası ‘yla yapacaklarım henüz yeni başlıyor. Önümüzdeki yıllarda nerelere ulaştığını hep birlikte göreceğiz zaten.

* Hikayesi Girişim, evden çalışan, girişimciliğe soyunan kadınlara destek amaçlı kuruldu.Sizden de deneyimlerinize ve gözlemlerinize dayanarak düşüncelerinizi ve önerilerinizi rica edebilir miyiz?

Hayal gücü sınırsızdır. Hayal ettiğiniz her şeyi yeteneklerinizle harmanlayarak hayata geçirmekten korkmayın. Yeter ki iyi bir planlamayla doğru zamanda ve donanımlı bir şekilde ortaya çıkın.

Görsel ve basılı medyadan tanıdığımız Derya Özel ile güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Hikayesi Girişim olarak kendisine teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir