Barınakta Gönülden Gönüle

Sevgili Meral Olcay’ı, hayvan dostlarımız için yüreğini verdiği ve gönüllü anneler ile büyük keyifle çalıştığı Fatih Belediyesi Yedikule Hayvan Barınağı için gerçekleştirdiği çok anlamlı bir proje sayesinde tanıdık ve çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.
Meral Olcay’a, gönüllü annelere, gönüllü dostlara ve Fatih Belediyesi Yedikule Hayvan Barınağı’na lojistik destek veren Fatih Belediyesi’ne Hikayesi Girişim ailesi olarak teşekkür ediyoruz.

*Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?
Mimarım, Fatih Belediyesi’nde kontrol mühendisiyim.

*Fatih Belediyesi Yedikule Hayvan Barınağı’nın gönüllü yöneticiliğini yapmaktasınız.Hiç aklınızda yokken böyle anlamlı bir görevi kabul etmişsiniz sanırım? Bize bu yolculuğu anlatır mısınız?

1999 senelerinde görev aldığı binaya ulaşmaya çalışırken, şu an barınağın bulunduğu ara sokağa aracımla girdim.Girdiğimde yaşlı bir amcanın, peşinde üç beş köpekle gezdiğini görünce, -köpek fobimde var o dönemler- amcaya gideceği yere kadar götürebileceğimi, köpeklerin ona zarar verebileceğini söyledim.Bunun üzerine amcadan hayatımı değiştirecek cevabı aldım.

Köpeklerin insanlara zarar vermeyeceğini, aksine insanların onlara zarar verdiğini, buralara attıklarını, ölmesinler diye birkaç günde bir gelip bayat ekmeklerle beslemeye çalıştığını söyledi.O an karar verdim ve böyle olmayacağını, her gün evde yemek yapıp getirip bu hayvanları beraber besleyebileceğimizi söyledim.

Ve o gece ilk yemeği yaparak sözümü tuttum.Amca ile birlikte çok uzun süre burada yaşayan köpekleri beslemeye başladık. Fakat köpeklerin iyi yemeklerle beslendiğini gören birçok kişi, sahip oldukları hayvanları da buraya bırakmaya başladılar.Böyle olunca etrafın tellerle çevrilmesi ve personel ihtiyacı duymaya başladık. O zamanın Belediye Başkanı Eşref Albayrak’a gittim ve Fatih Belediyesi sınırları içinde aslında belediyenin yapması gereken bir işi gönüllü olarak yaptığımızı söyledim ve barınak temellerinin atılması için lojistik destek istedim.Talebim gerçekleşti ve 700 hayvan kapasiteli olarak Fatih Belediyesi Yedikule Hayvan Barınağı açıldı.


* Barınakta çok çeşitli etkinliklerinizde oluyor.Biraz bahseder misiniz?

Barınakta sürekli projeler üretmek zorundayız.Buraya atılan hayvanlar, sadece belediyenin yada bir birimin sorumluluğunda olamaz.Çünkü hiç kimsenin, birilerinin satın alıp sonra bakmaktan vazgeçtiği bir hayvana bakmak zorunluluğu yok.Bunu ancak gönüllü olduğunuzda, biraz daha empati yaptığınızda daha net anlayabiliyorsunuz.

Barınak mevcudu, bugün itibariyle 3000 köpek ve 100’e yakın engelli kediden oluşuyor.Bu kadar hayvana bakabilmek adına, sürekli projeler ile ayaklarımız üzerinde durabilmek zorundayız.
Bu projelerimizden bahsedersek, barınak içinde küçük bir cafemiz var ve burada hafta sonları insanlar kahvaltıya gelebiliyorlar, gelirken yanlarında kek, börek vb. getiriyorlar başka insanlarda yesin diye.Ve bu barınağa biraz katkı sağlıyor.

Aynı zamanda barınak ürünlerimiz var.Takvimler, ajandalar, t-shirtler, kupalar gibi.Her sene bu ürünlerin yeni modellerini çıkartarak insanlara ulaşmaya çalışıyoruz.Bu satışlar sayesinde hayvanlara bağışınız olur diye düşünüyoruz.

*Bütün bu çalışmalarınızın arasında dikkat çeken bir projeniz var. Böylesi anlamlı bir projeyi daha çok kişiye duyurmak ve girişimci kadınlara da örnek olması adına sizden dinlemek istiyoruz.

Evet, bu projelerden biride, yoğun bir sektör oluşturulan nikah şekeri projesi.Biz, barınak yoğunluğu içinde barınak anneleri acaba bunu yapar mı- yapamaz mı diye düşünürken, kendimizi bu projenin ortasında bulduk.

Şimdi hayvansever çiftler, nikah şekerine başka yerde para vermek yerine, barınağa yaptırıp karşılığında teşekkür yazıları olan hediyelikler elde ediyor.Bizde bu sayede mama, tedavi, ameliyat vs giderlerimizi karşılıyoruz.Tabii bu kadar süslü hediyelikler işine girince sadece nikah şekeri ile sınırlı kalamadık.

Neler yapıyoruz?

Baby shower, doğum günü organizasyonları, hoşgeldin bebek şekerleri yapıyoruz.Karne dönemlerinde çocuklara karne hediyeleri hazırlıyoruz.Bir şekilde öğretmenler, birine çiçek almak isteyen birileri, çocuğu için bir şeyler hazırlatmak isteyen aileler barınağa gelip, mevcutta bulunan örneklerden seçim yapıyor.Seçim yaptıktan sonra biz gönüllü annelere iş düşüyor.Ve her birimiz barınak çıkışında, evde ya da barınakta fırsat bulduğumuzda tezgahı kuruyoruz.Silikon tabancalarımız bizim en yakın dostlarımız:) Kendi çapımızda ve tamamen amatörce modelleri ortaya çıkartıp bir şekilde hediyelikleri üreterek barınak dostlarımıza destek sağlamaya çalışıyoruz.

*www.hikayesigirisim.com evinden üreten, girişimci olan kadınlarla yola çıktığımız bir site.Bu anlamda projeniz sayesinde üretirken fayda sağlamak isteyen kadınlara tavsiyeleriniz neler olabilir? Ayrıca girişimci ruhunu bu kadar güzel yansıtan sizden, girişimci olmak isteyen kadınların karşılaştıkları zorluklar karşısında yol gösterici bir kaç başlık rica etsek?

Kadınların doğuştan özel yaratıldığına inanıyorum.İçimizde var olan o anaç duyguyla kanat gerdiğimiz her şeye sahip çıkabiliyoruz.Biz aslında gücümüzü buradan aldık, yani 3000 köpeğe kol kanat germeğe çalışırken aslında içimizde var olan üretici kadını ortaya çıkardık.Mutlaka herkesin bir sebebi vardır, bizim sebebimiz bu oldu.Acaba yapabilir miyiz demedik.Yaptık ve bundan sonra bunu nasıl hayata geçirebiliriz dedik.

Onlarda “acaba yapabilir miyim?” yerine “yaptım ve oldu” desinler.Başarısızlık diye bir şey olduğuna inanmıyorum.Bizimde bir çok battığımız proje oldu.Ama onlar ne oldu? Aslında yeni projenin merdivenleri oldu.İlk baktığımızda “Eyvah, biz bunu yapamıyoruz” deseydik, muhtemelen çok geri planda kalacaktık.Çocuklarımıza fayda sağlayamayacaktık.Bu arada çocuklarımız 3000 köpeğimiz.

 

Zorluklar hayatın her aşamasında var.En basiti yemek yerken bile zorlanıyoruz.Ama tabii zorlanıyoruz diye de vazgeçmiyoruz.İş hayatında da, aslında iş hayatı demeyelim ürettiğimiz hayatta da biraz böyle.Elbet burun kıvıranlar, beğenmeyenler, böyle bir şey yapılır mı diyenler tabii ki olacak.Ama biz burada şunu seçtik.Birilerinin gölgesi altında olmayı değil, birilerine gölge olabilmeyi seçtik.Yani birilerine kol kanat gerip faydalı olabilmeyi tercih ettik.Onlarda faydalı olabilmenin lezzetini bir kere yakaladıkları zaman , eminim o lezzet aslında yapacakları her proje için, her şey için onları destekleyecektir, cesaretlendirecektir.

* Yedikule Hayvan Barınağı’nda gönüllü çalışmak isteyenlere kapınız açık değil mi?

Yedikule Hayvan Barınağı Fatih Belediyesi lojistik desteği altında gönüllü bir barınak.Ve kapımız haftanın yedi günü gönüllülere her daim açık.
Gönüllüler her geldiğinde ne yaparlar ya da nasıl gönüllü olurlar?
Öncelikle internet sitemizde bulunan gönüllü başvuru formunu doldurarak işe başlıyorlar.Formda barınağa hangi gün gelebilecekleri, geldiklerinde hangi işleri yapabilecekleri ve burada gönüllü olarak çalışmayı kabul edip etmedikleri konusunda bazı sorular var.

Bu soruları cevaplayan gönüllü adaylarımız, daha sonra barınağa bizimle birlikte gezmeye geliyorlar. Barınağı gezdiklerinde eğer her şey onların istediği gibiyse ve gerçekten burada çalışmaya hazırlarsa, kolları sıvıyoruz.Sarı çizmeleri giyiyor, eski eşofmanları üzerimize geçiriyor ve öncelikle hayvanların her gün tazelenen su kaplarındaki suları tazeleyerek ve mama kaplarını temizleyerek işe başlıyoruz.

Bundan sonra yapılacak her şey aslında kapsamlı.İntihar eyleminde olan, terk edildiği için yemek yemeyen, su içmeyen bir çok hayvanın başını okşuyor, ona en sevdiğimiz kitabı okuyor, belki de sevdiğimiz bir şarkıyı söylüyoruz.Onun hayata tutunması için destek sağlamaya çalışıyoruz aslında. Başka bir taraftan barınağa terk edilmiş bebek kedi ve köpekleri biberon yardımı ile beslenmesini sağlıyor… Ve onların zorlu barınak şartları altında biraz daha ilgi ile bakılmasını sağlıyoruz.

Onun dışında hediyelikler ile ilgili projemizde, eli yatkın gönüllülerimiz ile, haftanın bir kaç günü, barınak ortamı içerisinde buluşuyor… Çalışmaları hep birlikte güle oynaya, kekler, börekler ile yapmaya çalışıyoruz.
Bunun dışında kaka temizlediğimiz, koğuşa girdiğimiz zamanlar, yemek dağıttığımız zamanlarda var. Burası bambaşka bir dünya. Aslında bu dünyaya dahil olduğunuz zaman, her işi iğrenmeden, zevk alarak keyifle yapıyoruz. Çünkü onların hayatlarına küçücük dokunuşlarla, kahramanları olmaya çalışıyoruz.

*Son olarak barınağı ziyaret etmek isteyenler için destek beklediğiniz konular nedir?

Fatih Belediyesi Yedikule Hayvan Barınağı haftanın yedi günü açık.10.30 / 15.00 arası ziyaret saatimiz. 10.30′ a kadar sabah temizliklerimizi yapıyor… Pırıl pırıl bir ortamda ziyaretçilerimizi karşılıyoruz. Ziyaret saatleri arasında istediğiniz kadar bizimle kalabiliyor ve zaman geçirebiliyorsunuz.

Gelirken, bir eve giderken nasıl eli boş gidilmez ise arzu eden ziyaretçilerimiz yanlarında ufak çaplı hediyeler getiriyorlar. Nedir bunlar? Bebekler için süt, büyükler için makarna-bisküvi-yaş mama-kuru mama vs. Ya da arzu ederlerse burada, cafede zaman geçirebiliyorlar, çay- kahve içebiliyorlar. Ya da barınağın küçük mağaza kısmından barınak ürünlerimizden alarak destek olabiliyorlar.

Ziyaretçilerimizden beklentimiz, ziyaret, saat 15.00 de bitiyor. Kendimizi o saat itibari ile tamamen çocuklarımıza adıyoruz. Bunun sebebi de, onlar yemek yerken daha önce başlarına bir şey gelmiş olabiliyor. Yemek yediği sırada biri kafasına tekme atmış, önünden yemeği almış, kendine alıştırıp çeşitli işkenceler göstermiş olabiliyor. Ve onlar o korkuyla yaşıyor. Yine tanımadığı birileri var, yine önünde yemeği var, acaba ona bir şey mi olacak düşüncesine giriyorlar ve stres altında oluyorlar.

Bizde burada gönüllü anneler olarak, tek amacımız onların stresten korumak… Dışardan gelecek bütün kötü etkenlerden korumak, mutlu, huzurlu bir hayat sunabilmek olduğu için…  O saat itibari ile ziyaretçilerimizle vedalaşıyor ve çocuklarımızla kalıyoruz. Önce yemek yiyor, yemekten sonra bağlı çocuklarımızı serbeste alıyoruz, oyunlar oynuyoruz ve onlarla kaliteli zaman geçirmeye çalışıyoruz.
Sahiplenme konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler bize ulaşabilirler.

İletişim bilgilerimiz: Meral Olcay (Gönüllü Barınak Yöneticisi)
Tel: 0535 712 63 90 / 0212 633 58 57
E-mail :olcay.meral@gmail.com

Facebook

Twitter

İnstagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir