Balık Tutan Gölyazı Kadınları

Balık Tutan Gölyazı Kadınları

Balık Tutan Gölyazı Kadınları: Bursa’dan 40km ileride küçük bir balıkçı köyü GÖLYAZI.

Gölyazı’nın ekonomik kaderi, Uluabat gölüne bağlı. Gölyazı kadınları kar, kış, fırtına demeden Uluabat Gölü’nde balık tutuyor.

Eskiden erkekler balığa çıkarken yanlarına ortakçı diye tabir edilen yardımcı alırlarmış. Kazançları bölünmesin diye köyün kadınları, ortakçıların yerini almış. Sabah ezanıyla kalkıp yılmadan, usanmadan büyük bir mücadeleyle balığa çıkan köyün kadınları, erkek işi demeden ayaklarının üzerinde durup ekmeklerini kazanıyor.

Balık tutmanın dışında balık ağlarını, ıstakoz ve kerevit tutmaya yarayan sepetleri de kendileri yapıyor. Hatta bu malzemeleri balıkçı kadınlardan alıp yurtdışına satanlar bile var.

Balıkçı kadınlar, bölgeyi güçlendirmek için dernek bile kurmuşlar. Dernek sayesinde bölgenin tanıtımını yapıp turizme katkı sağlıyorlar.

Dernek ile birlikte sosyal hayatları da canlanmış. Gezilere, konserlere gidiyorlar.

Balık Tutan Gölyazı Kadınları

Çevre kirliliğinden Uluabat Gölü’de nasibini alıyor diyen dernek başkanı, balık türlerinin azaldığını ve eskisi kadar bol balık olmadığını ve şu anda bölgede en çok turna, sazan ve yayın balığı çıktığını belirtiyor.

Balığa çıktıklarında fırtınayla bile başa çıkabilen Gölyazı balıkçı kadınları, nasırlı ellerle, esmerleşmiş yüzlerle ve umutlarıyla örnek olmaya devam ediyor.

Funda ALTINAĞAÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir