Ayben Ertem’den Aybino’nun Etkinlik Kutusu

Uzman Psikolog Ayben Ertem, ailelerle, çocuklarla ve bireylerle çeşitli terapi yaklaşımlarıyla çalışıyor.2015 yılı ile birlikte, 15 yıllık birikimini “Ayben” markası altında topladı ve hem alanda çalışmalar hem de aileler ve çocuklar için çeşitli oyunlar ve kitaplar üretmeye başladı.

Çalışmaları, oyun ve kitaplar hakkında detaylı bilgiyi, kendisinden rica ettik, vakit ayırdığı için teşekkür ediyoruz.

”  Yaklaşık 15 senedir ailelerle ve çocuklarla çalışıyorum. Hem aile terapisti hem de oyun terapistiyim. Çocuklarla da ailelerle de çalışırken oyun en büyük ihtiyaç.Ben de Türkiye’de oyun bulmakta sıkıntı çektiğim için yıllardır yurtdışından oyun getirip danışanlarımla kullanıyordum. Aileler evde oyun oynamak istediklerinde tavsiye edecek oyun bulmakta sıkıntı çekiyordum.  2015 yılının başlarında tecrübelerimi kendi oyunlarımı üretmekte kullanmaya karar verdim ve “Ayben ile Terapötik Etkinlikler” doğdu. Yaklaşık 1 senede 10 adet kart ve kutu oyun çıkardık. Hem meslektaşlarımdan hem de ailelerden olumlu geri bildirimler aldıkça çok mutlu oluyorum.

Ben de artık çocuklarla ve ailelerle çalışırken kendi ürettiğim oyunları kullanıyorum. Bunun dışında ebeveyn ve çocukların birlikte etkinlik yapacağı kutular geliştirdik. İlk kutumuz mayıs ayında çıkıyor.  Bu benim için aynı zamanda sosyal bir sorumluluk. Bu ülkenin bir vatandaşı olarak hem meslektaşlarım hem de aileler için kendime düşen görevi yaptığımı düşünüyorum.

etkinlik-kutusu

Bu tür oyunlar yerli üretim olarak hem de bir uzman psikoloğun girişimiyle  ilk defa yapılıyor.

Genelde adapte oyunlar var.  Tabii bir şey ürettiğiniz zaman her şey çok kolay olmuyor,zorlukları da var. Bizde pek oturalım ailecek oyun oynayalım kültürü yok. Özellikle teknolojinin bizi ele geçirdiği bir çağda akşamları herkes bir kenara çekiliyor ya tv izliyor ya da bilgisayar-tablet başında aile bireyleri… Oyun oynamak fikrini de bir yandan yerleştirmeye çalışmak gerekiyor. Aileler önce tereddüt etse de alıp oynamaya başladıklarında ya da çocuklarında etkisini gördüklerinde aldıklarına memnun oluyorlar.

Oyun, çocukların sağlıklı beyin gelişimi için çok önemlidir. Bilişsel, fiziksel, sosyal ve duygusal sağlıklarına katkı sağlar.

Oyun, çocuklara hayal güçlerini, el becerilerini, fiziksel, bilişsel ve duygusal dayanıklılıklarını kullanmalarına imkân sağlar.  Oyun sayesinde çocuklar çok erken yaşlardan itibaren etraflarıyla meşgul olur, dış dünyayla etkileşime geçerler.  Oyun, çocukların, diğer çocuklarla veya onlara bakan, ilgilenen kişilerle oyun oynarken zaman zaman yetişkin rolüne de girerek dış dünyayla baş etmelerine ve korkularını fethetmelerine imkan sağlar.

Dış dünyayla baş etmeye başladıkça da yeni beceriler geliştirirler ve kendilerine güvenleri gelir ve ileride karşılaşacakları engellerle, zorlu durumlarla baş etmek için güçleri olabilir.  Oyun oynarken çocuklar karar verme becerilerini geliştirirler.

Ayben Ertem Birçok oyunu yetişkinlerle  birlikte oynayabilirler ve ebeveynlerin de  o zaman dilimini tamamıyla çocuklarıyla geçirmeleri için de çok iyi bir fırsattır.

Ayben ile Terapötik Etkinlikler projesinde ilk ürünümüz Sorumluluk Takvimiydi ve biz çocuklara sorumluluklara çizerek gösterebilmek için bir ilustrator arıyorduk. O sırada bir vasıtayla değerli karikatürist Emre Ulaş’la tanıştık ve Aybino karakteri Emre bey sayesinde ortaya çıktı ve 1 yıldır tüm oyunlarda çizimleriyle, fikirleriyle bizimle. Aybino’nun isim babası ise yine yıllardır birlikte çalıştığım değerli hocam psikiyatrist Dr.Tanju Sürmeli’dir. Benim ismimi de andırdığı için Aybino olsun dedi ben de beğendim ve böylece Aybino doğdu.

Ayben Ertem Bir başka projemiz Aybino’nun Etkinlik kutusu, ebeveynler çocuklarıyla birlikte oyun oynasın ama aynı zamanda beraber bir şeyler de üretsinler fikriyle ortaya çıktı.

Etkinlik kutusu fikri ilk değil ama bizim farkımız çocukların duygusal ve bilişsel gelişimini destekleyen hem sağ hem sol beyni aktive edici etkinliklerin olması ve her etkinliğin çocuğa ne fayda sağladığını ebeveynin görecek olması. Her kutu bir başka heyecan olacak aileler için. Bir başka farkı da etkinlik kutusunun kendisinin de aynı zamanda her ay bir oyun olması, ailelerin kutuyu da değerlendirmelerini istiyoruz .Farklı fikirlerle yola çıktık.

Oyunlar, beklemeyi, sabretmeyi öğrenmelerine katkı sağlayacak, aile içi iletişimi destekleyecek ,  öfkenin de bir duygu olduğunu ancak doğru ifade etmeleri gerektiğini anlayacaklar, endişelerini, kaygılarını nasıl ifade edeceklerini, kendilerini nasıl rahatlatacaklarını öğrenecekler,  işitsel ve görsel dikkatlerini, hafıza süreçlerini güçlendirecekler, sözel becerilerini ve kelime haznelerini arttıracaklar.

Ayben Ertem Bunun dışında başka oyunlar da gündemde. Çocukların duygusal gelişimleri de oldukça önemli. Ailede kayıp yaşayan çocuklar oluyor ya da uzun süreli hastalıklar oluyor ve arkasından vefat ediyor aile bireyleri…

Bu süreçte aile çocuklarla ne yapacağı, nasıl konuşacağı konusunda kararsız kalıyor ve bir yandan da kendi üzüntüleri, yas süreçleri oluyor, çocuklar kendi kendilerine kalıyorlar. Bir taraftan da anne babası ayrılan iki ayrı evi olan çocuklar var. Bu tür durumlarda oynayabilecekleri oyunlar, kitaplar geliştiriyoruz.

Kart ve kutu oyunlarını, tablet ve bilgisayar ortamında da geliştiriyoruz. Çocukların günde bir saatten fazla bilgisayar ve tabletle oynamalarını tavsiye etmiyoruz ve oynayacakları zaman da en azından sosyal, bilişsel ve duygusal gelişimlerine katkı sağlayan oyunlar oynasınlar istiyoruz.  Yaptığımız kart ve board oyunlarına destek olsun istiyoruz.

Hem çocukların sosyal, duygusal gelişimine katkı sağlayacak, hem de ebeveynlerin de izleyip kendilerine birçok şey katacakları bir çizgi film projesini hazırladık. Önemli bir kanalla görüşmemiz devam ediyor. Bütün bunların hepsini bir arada yaptığımızda çocuklarda, ebeveynlerde kalıcı olumlu gelişmeler yaratmayı umuyorum.

Bizler için tek bir çocuğu, bir aileyi değiştirmek bile çok önemli..”

Website

Ayben Ertem’den Aybino’nun Etkinlik Kutusu” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir