Anne Bebek Dergisi Deyince İlk Akla Gelen İsimdir Aslıhan Gündüz

anne bebek dergisi

Çok az kişiye nasip olur çocukluk hayali olan işi, sevdiği işi yapmak.Bu noktada işini severek yaptığı için şanslı olduğunu düşünen Aslıhan Gündüz, Hikayesi Girişim’in sorularını tüm içtenliğiyle yanıtladı.

* Kısaca Aslıhan Gündüz kimdir?

Mücadeleci ve aceleci olacağının sinyallerini doğdu andan itibaren veren biri Aslıhan. Yedi aylık olarak dünyaya gelmemden dolayı verdiğim hayatta kalma savaşının beni güçlü bir karakter yaptığına inanırım ve dünyayı erken tanıma çabamı da şimdiki keşfetmeyi seven halimle örtüştüğünü düşünürüm. Yani prematüre kelimesinin hakkını veren biriyim. Rüzgar kelimesine takıntılı, bi çarpıntı aşkla kendinden geçen, ruhu antika, eserekli ve de tipik bi ikizler burcu kızıyım. Ama derseniz ki eğitimin nedir, neler yaptın? Beykent Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nden mezun oldum. Bilgi Üniversitesi’nde Yaratıcı Yazarlık ve Editörlük eğitimi ve Bilgi Teknolojileri’ndende Grafik Tasarımı eğitimi aldım. Sektöre ilk adımımı Doğan Grubu’nda attım. Ardından Anne Bebek Dergisi ile yoluma devam ettim. Bu süreç içerisinde de çeşitli dergilere köşe yazıları yazıp, ünlü röportajları hazırlamakla birlikte Blog’umdan da kültür sanat ve şehir notlarımı paylaştım ve paylaşmaya da devam ediyorum.

* Anne Bebek Dergisi ile yolunuz nasıl kesişti?

Dergi ile yolum Mart 2009 yılında kesişti. İş aradığım bir dönemdi. Daha önce çalıştığım dergi yine bir bebek dergisi olduğundan ve aynı alanda devam etmek istediğimden dolayı diğer bir bebek dergisi olan Anne Bebek Dergisi’ne de CV’mi atmıştım. Bir gün aradılar, görüştük ve ertesi gün işe başladım. Anlayacağınız bu kadar hızlı ve kolay gelişti her şey.

* İş hayatınızda en önem verdiğiniz konu nedir?

İnanmak. İnanmadan yaptığınız, günü kurtarmak adına attığınız tüm adımların sonuçları sizi her geçen gün geriye çeker diye düşünüyorum. Bu yüzden inanmak önemlidir benim için.

* İşiniz gereği anneler ve bebeklerle içiçesiniz. Bu size nasıl bir enerji veriyor?


Sekiz yılda sekizden fazla çocuk doğurmuş ve tüm annelik hallerini yaşamış gibiyim. Şaka bi yana sizinle bebeğini bekleyen ve sizin aktardıklarınızı önemseyen anne ve anne adaylarıyla olmak insanı her zaman canlı kılıyor. Dergilerin editörlerinin isimlerini kimse bilmez ama anne bebek sektöründeki dergilerin editörlerinin isimlerini birçok anne bilir. Bu ne biliyor musunuz? Bu annelerin bizimle kurduğu bağın en güzel simgesi. İşte bu enerji kelimesinin içini dolduran bir şey.

* Bir dergide en önemli şey derginin kapağı mıdır? Ya da şöyle diyelim, bir derginin kapağı ne kadar etkiler okuyucuyu?

Kapaktan ziyade kapağa koyduğunuz konu başlıklarıdır derginizi satın almaya yönlendiren. Mükemmel bir kapak hazırlayıp üç konu başlığı ile rafta yerinizi alırsanız eğer yanınızda olan on başlıklı dergi -ama idare eder kapaklı dergi- daha çok satar. Bir de ünlü annelerin kapakları süslemesi durumu var. Bu eskiden biraz satışları oynatabilirdi ama şimdi sosyal medyada yapılan her paylaşım merakımızı gideren yönde olduğundan dolayı ünlü isimler de kapak satışlarını pek etkilemiyor diyebilirim. Sonuçta biz bir sağlık dergisiyiz ve anne de bunun içinde bilgi olsun istiyor. Aksini düşünseydi bir moda dergisi alırdı öyle değil mi?

* Dergide haber hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz?
Anne, bebek, çocuk; gelişimi, sağlığı, beslenmesi ve psikolojisi başlıkları altında işlemeye özen gösteriyoruz konularımızı. Bunun dışında gündemi takip edip, ayın önemli zamanlarını da sayfalarımıza taşıyoruz.

* Derginin dışında bir de bloğunuz var.”Blog benim için terapi alanı” demişsiniz bir yazınızda.Biraz anlatır mısınız?

Yazmak nefes almak benim için ve yazdıkça mutlu olanlardanım. Yazdıkça rahatlıyorum, yazdıkça sohbet ediyorum, yazdıkça mutlu oluyorum, yazdıkça hüzünleniyorum, yazdıkça kafamdaki kuruntularımdan kurtuluyorum. Anlayacağınız yazdıkça yenileniyorum. Bu da bana iyi geliyor.

* Dergi ve bloğun dışında anne ve bebeklerle ilgili TV programı düşünür müsünüz?
Ah, hem de çok isterim. Buradan seslenelim hep birlikte sesimizi duysunlar…

* İş hayatınızda bir kadın olarak zorluklarla karşılaştınız mı?

Çok şükür ki bir zorlukla karşılaşmadım. Sanırım fazla kadın egemen olan bir mesleğin içinde olmamdan kaynaklı bu da.

* Yeni mezun olmuş meslektaşlarınıza ne gibi önerilerde bulunursunuz?
“Bu sektörde torpil gerekir ve benim yok. CV’mi atıyorum ama kimse geri dönmeyecek, biliyorum!” şeklindeki düşüncelere kapılmasınlar. Yedi yılımı doldurduğum bu dergiye ben de şansım sayesinde girdim, torpilim sayesinde değil. İnanmalarını ve vazgeçmeden CV’lerini atmalarını, bu süreçte de kendilerini geliştirecek dergiler karıştırmalarını ve blog tutmaya başlamalarını önerebilirim. Bir de her şey de değil de tek bir alana yoğunlaşmalarını naçizane tavsiye ederim.

* Girişimci olmak isteyen, evden çalışarak kendini sosyal ve ekonomik olarak özgürlüğü seçen kadınlarımız için sizinde fikirlerinizi almak istiyoruz.

Her ay dergide girişimci kadınlarımıza yer veriyoruz. Bu kadınlarımız özellikle anne olduktan sonra kendi ihtiyaçlarındaki eksiklikleri görüp adım atan kişiler oluyor. İnanarak yol aldıklarında sonuca ulaşmış olmaları ise hepsinin ortak noktası. Ben de kesinlikle aynı fikirdeyim. Düşünmemin ötesine geçmek için belki biraz cesaret gerek ve bu güç tüm kadınlarda var!

* Son olarak dergicilik ya da başka bir alanda, kariyer planlamanızda neler var?

Dergi yayıncılığına şartlar el verdiği sürece devam etmek istiyorum. Bununla birlikte önümüzdeki dönemlerde de takip edenlerin göreceği bazı yeni çalışmalarım olacak. Şimdi onların neler olduğunu yazamasam da kariyer planlamam da keyifli bir yol olduğunu söyleyebilirim.
Anne adaylarının ve annelerin keyifle okuduğu Anne Bebek Dergisi editörü Aslıhan Gündüz ile güzel bir söyleşimiz oldu.Kendisine teşekkür eder, başarılar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir