Alternatif Anne Gülüş Türkmen

Alternatif Anne, annelerin çocukları büyütürken, kişisel gelişimi, beslenmesi ve sağlığı konusunda destek aldığı bir portal…

alternatifanne.com’un kurucusu Gülüş Türkmen’le Alternatif  Anne’yi ve yeni kitabı Annelik Haritası’nı konuştuk.

-Öncelikle sizi biraz tanıyalım?

İşte en zor soru! Şöyle diyelim: Hayatta yaptığı her şey, yaşadığı kültürlerin bir karması olarak şekillenen bir insan, bir kadın, bir anneyim.

-Alternatif Anne nasıl ortaya çıktı? Son yıllarda annelikle ilgili birçok blog ve site var. Alternatif Anne’nin farkı nedir?

Alternatif Anneler farklı kültürleri, sesleri ve inançları temsil ediyorlar. Bu da şu demek: Birbirimizin her yaptığını doğru ya da anlamlı bulmasak da, araştırıp anlamaya çalışıyoruz ve en önemlisi, kendi kendimizi sorguluyoruz: Benim için daha sağlıklı ya da pratik bir yol var mı?

-‘Çocuğumla Nasıl Konuşursam Beni Dinler?’ adlı atölye çalışmalarınız var. Bu atölyelerin aşamalarından ve devamlılık süresinden biraz bahseder misiniz?

Anneliğe yaklaşımımı kökten değiştirmiş bir atölyedir bu. Çocuklarımla ilişkimde yaşadığım kalite artışını gözlemleyen yakın çevremin ısrarıyla atölyelerin Türkiye temsilcisi oldum. Pek çok seminerde bize hap bilgi vermeye çalışıyorlar. Oysa bizler bilgiye tokuz. Bilgi artık her yerde. Önemli olan bilgiyi süzebilmek ve pratiğe, kendi hayatımıza uyarlayabilmek. Bu da düzenli bir çaba, bir çalışma istiyor. Atölyeden çıktığınızda, çocuğunuzun ilk çıkardığı yangını en etkili ve en zararsız şekilde söndürmeyi öğrenmiş oluyorsunuz.

alternatif-anne

Mükemmel anne olmak iyi çocuk yetiştirdiğimiz anlamına gelir mi?

Mükemmel anne olmak için aşırı çabalamak kadar, “mükemmel anne yoktur” deyip eski tas, eski hamam devam etmek de yanlış. Harika bir anne olmak istiyorsanız çocuğunuzun etrafında fır dönmeyi bırakın ve bir an önce kendi ihtiyaçlarınızı, hayatınızdaki eksikleri keşfetmeye bakın. İhtiyaçlarınızı giderip, eksiklerinizle başa çıkabildiğinizde çocuğunuz harika bir çocuk olacak.

-Bir de çocuklarda ‘anne sağırlığı’ diye bir durum var. Zaman zaman biz de çocuklarda bunu gözlemliyoruz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Bu sözü çok sevdim. Geçenlerde bir anne de söylemişti bunu bana: Oğlum benim sesimi duymuyor” demişti. Muhtemelen söylediklerinin arkasında durmadığı, onu beyaz yalanlarla, oyalamalarla, boş vaatlerle büyüttüğü için. Geçen pastanede bir anne vardı, oğlu haylazlık yaptıkça “hadi gidiyoruz” diye çocuğu alıp yanına getiriyordu ama bir türlü de kalkmadılar. O çocuk “hadi gidiyoruz” sözünü kaç kere daha duyar ki?

-‘İyi ebeveynlik’ deyince akla önce anneler geliyor. Oysa babalara da anneler kadar görev düşmüyor mu?

Çünkü anneler, babalara kıyasla dünyanın neresinde olursa olsun bir tık daha fazla görev üstleniyorlar. İşin doğası bu. Bundan sonra devreye babanın babalığa bakışı ve içinde yaşadığı kültür giriyor. “Ben çocuğumla her gün yarım saat oynuyorum” diye gururlanan bir baba bana komik geliyor. Ama “Allah ondan razı olsun her gün çocukla oynuyor” diyen anne de bir o kadar komik! Eğer eşitlik ve denge ise aradığımız, o zaman hem babanın daha fazla babalık yapmak, hem de annenin babaya daha fazla iş bölümü vermek için çabalaması gerek.

-İlk kitabınız ANNELİĞİN ÖTESİNDE’den sonra yeni kitabınız ANNELİK HARİTASI’nda annelere nasıl bir harita çiziyorsunuz?

Burada bir hayalimi gerçekleştirmeye çalıştım: Anneye görmekte zorlandığı şeyleri kendi elleriyle göstermek. Bunu da bir oyunla mümkün kıldım. Eğer çocuk yetiştirme ile az da olsa ilgili bir anneyseniz, lütfen kitabı alıp okuyun. Felsefeniz ne olursa olsun pişman olmayacaksınız.

-Kitap çalışmalarınız sırasında yaşadığınız ve sizi şaşırtan olaylar oldu mu?

Çok! İkinci çocuğumu sezaryenle kucağıma almıştım. Sezaryen biliyorsunuz hiç tavsiye edilmeyen, normal doğuma kıyasla pek çok dezavantajı olduğu söylenen bir doğum şekli. Bunun beni ne kadar üzmüş olduğunu ve bu üzüntünün ne kadar gereksiz olduğunu ben de kendi Annelik Haritamda gördüm. Başka anneler, hiç akıllarına bile gelmeyecek bir şeyin aile dengesini bozduğunu görüyor haritada. Babayı tamamen etkisiz bırakmış olduğunu fark ediyor mesela, ve yorgunluğunun, gerginliğinin sebebinin hiç de aradığı yerde olmadığını görüyor. Annelik Haritası başlı başına bir sürprizler haritası!

-‘Yüzde yüz organik disiplin’ kavramınız ne demek?

Bu, yeni bir seminerin adı. Çoğumuz disiplini çok sevimsiz ve yanlış bir şekilde konumlandırıyor. Çünkü çocukluğumuzdan beri disiplin deyince höt zöt konuşmalar, emir kipleri, bağırmalar akla geliyor. Bunu bugünkü sentetik-organik farkındalığı üzerinden çalışalım istedim. Annelik Haritası yardımıyla “organik” yani sağlıklı disiplini fark edip, hayatlarımıza sokmaya başlayalım istiyorum.

– Sosyal medyada başlattığınız “Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik” grubunun amacı nedir? Aktif bir grup galiba?

Evet. 2017’de bu kavramı farklı uzmanlardan da duyacaksınız. Gruba katılmanızı öneririm, göreceksiniz ki “şu şöyle olmalı, bu böyle olmalı” diyen bir ton yok orada.

-Sizce anneler çocukları büyütürken, toplum tarafından en çok hangi konuda sorgulanıyor?

Bizde iyi anne, kendini çocuklarına adayan annedir. Kariyer yapması, iş kurması takdir edilse de, ardından “çocuğunu boşluyor” suçlaması gelir. Ben çocuğunu boşlamış birçok baba görüyorum ve onları parmağımla göstersem bile kimse bana hak vermiyor: “Onun hayat amacı bu” diyorlar bana. Buna karşılık anne olmamış bir iş kadını gösterince, “zavallı yalnız kadın” diyorlar. Üç çocuk yapıp, onlardan başını kaldıramayan kadın eksik görülmez ama hayatı boyunca üç çocuğuyla ilgilenmekten başka bir şey yapmamış adam başarısız bir adamdır. Yazık.

-Türkiye’de çalışan annenin konumu ve sorunları hakkında neler söylemek istersiniz?

Sanırım biraz önce bunu söylemiş oldum. Bunun dışında analitik düşünme yeteneği kazanmamız gerektiğini düşünüyorum. Annelik Haritası tam da bunu yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir